baskan-tahmazoglu-bu-vatan-kolay-kazanilmadi

Şahinbey Belediyesi Çanakkale’nin 100. Yıl etkinliklerinde başlattığı ve bu yılda devam ettirdiği “Gaziler Diyarından, Şehitler Diyarına” projesinde Çanakkale’ye gidecek öğrenciler Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun da katıldığı toplantıyla bilgilendirildi.

Şahinbey Belediyesi geçtiğimiz yıl Çanakkale’nin 100. Yıl etkinlikleri çerçevesinde “Gaziler Diyarından, Şehitler Diyarına” projesiyle 22.000 öğrenciyi Çanakkale’ye götürmüştü. Öğrencilerden gelen talepler doğrultusunda projeyi bu yıl da devam ettiren ve Şahinbey Belediyesi Çanakkale’ye gidecek olan öğrencilere ziyaret öncesi bilgilendirme toplantıları yapmaktadır.

253.000 ŞEHİDİMİZ VAR

Bilgilendirme toplantısına katılan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, yapılan ziyaretlerin amacı gelecek nesillere tarihimizi öğretmek olduğunu belirterek, “Biliyorsunuz Çanakkale 100 yıllık bir destandır. O dönemler Osmanlı toprakları geniş olduğu için Halep’ten, Şam’dan, Musul’dan, Filistin’den, Mısır’dan ve Balkanlar’dan Çanakkale’ye gidip vatan toprakları için şehit olan askerlerimiz var. Şu anda bilinen 253.000 şehidimiz var. O dönem sadece askerler değil vatan savunması için 15 yaşındaki öğrencilerimiz Çanakkale’ye giderek şehit olmuşlar. Bizde bizden sonraki nesillere nasıl bir vatan bırakacağımızın muhasebesini mutlaka yapmalıyız. İnşallah bu cennet vatanı muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için hedeflenen yolda istikametimize devam edeceğiz. Bu ziyaretinizin hayırlara vesile olmasını ve en güzel şekilde istifade etmenizi diliyorum.” dedi.

HAYALİMDİ 

Başkan Tahmazoğlu, Gaziantep’teki gençlerin Çanakkale’yi gezmesinin kendisinin hayali olduğunu belirterek şöyle devam etti.

“Benim hayalim kendi çocuklarımla ziyaret ettiğim Çanakkale’yi Gaziantep’teki tüm gençlerin de ziyaret etmesiydi. Keşke dedim Gaziantep’teki çocuklarımız ve gençlerimiz Çanakkale’ye gelebilse ve buraları ziyaret edebilse diyordum. Tabi o zamanlar belediye başkanı değildim. Rabim bu hayalimi gerçekleştirdi. Belediye Başkanı olduktan sonra gençleri Çanakkale’ye nasıl götürebilirim diyerek araştırma içerisine girdim. Ancak, o zamanlar Çanakkale hava limanı kapalıydı. Sadece otobüsle gitme şansımız vardı. Hatta ihalesini yapıp hazırlıklarını tamamladık. Ama uygulamasının çok zor olacağını gördük. Otobüsle gidiş geliş 3 gün sürüyordu. Buda hem öğrenciler hem de aileleri için sıkıntı olacaktı. O yüzden o dönem bu projemizi durdurduk. Sonra Çanakkale Hava Limanı açılınca bu projemizi hayata geçirdik. Kısacası bu ziyaretlerin gerçekleşmesi kolay olmadı. Ancak, sizler oraya gidip geldikten sonra bakış açınızın değişeceğine inanıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

HAYAL İDİ GERÇEK OLDU

Çanakkale seminerine katılan öğrenciler, Başkan Mehmet Tahmazoğlu’nun bir hayali gerçekleştirdiğini belirterek, “Doğrusunu söylemek gerekirse bu yaptıklarınız biz öğrenciler için bir hayaldi. Ancak yapmış olduğunuz bu çalışmalarla hayallerimizi gerçeğe dönüştürdünüz” dediler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here