Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Zihni Kepkep, Gaziantep’te şiddetli yağış ve dolunun tarımsal üretime büyük zarar verdiğini belirterek, “Araban-Yavuzeli arasında Karadağ bölgesi doludan çok büyük zarar görmüştür. Ağaç başında kalan fıstıklarda bile erkek ağacın polenlerinin görev görmediği konusunda tereddütler vardır” dedi.

FIS MI, DOLU MU BELLİ DEĞİL

Türkiye genelinde kuraklığın, soğuk ve dolu vurgununun yaşandığı böyle bir yılı bugüne kadar görmediğini söyleyen Zihni Kepkep, “Sel ve dolu tarımsal açıdan zarar verdi. Çiçek zamanı olan don vurgunu bayağı bir ürün kaybına sebep olmuştur. Araban-Yavuzeli arasında Karadağ bölgesi doludan çok büyük zarar görmüştür. Fıstıkta ağaç başında kalan fıstıklarda bile erkek ağacın polenlerinin görev görmediği konusunda tereddütler vardır. Ağaçta bulunan fıstıkların bile fısmı, dolumu olacağı şu anda belli değildir” diye konuştu.

ZEYTİNDE DURUM DAHA KÖTÜ

Mahsülde çiçek dönemi olmasının tarım kaybına neden olduğunu dile getiren Kepkep, “Söylenen rekolte küçük kalmaktadır. Yüzde 30 verim kaybı olacak diyorlar, ancak benim tesbitlerim yüzde 50’nin üzerindedir.

Güney bölgelerinde hububat, arpa, mercimekte büyük kayıp var. Zeytinde durum daha da kötü’ dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here