Son zamanlarda Suriye’de Esat yönetimi tarafından halka yönelik hava bombardımanları artınca Suriye’den kaçışlar hızlandı. Özellikle varil bombalarıyla yapılan hava saldırılarından kaçan halk kafileler halinde sınırdaki illere sığınmaya devam ediyor. Son bombardımanlardan sonra artan göç dalgasından en çok etkilenen illerden birisi de Gaziantep. Gaziantep’te 100 ila 120 bin civarında Suriyeli yaşıyor. Öyle ki şehirde kullanılmayan evlerde, dükkânlarda, garajlarda ve hatta hayvan barınaklarında bile Suriyelileri görmek mümkün.

1868

Hal böyle olunca Suriyeli Muhacirlere Ensar olabilmek için çalışan hayır kurumlarımızdan Bülbülzade Vakfı Suriyelilere yardımlarını artırarak devam ettiriyor. Gelen Suriyelilere yer bulabilmek için yerel yönetimlerle görüşülüp sosyal tesislerin dahi Suriyelilerin kullanımına açılmasına ön ayak olan vakfımız bir yandan da kardeş aile projesi ile her gönüllü ailemize en az iki Suriyeli aile vererek Suriyeli ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılanmaya çalışılıyor.

Yapılan yardım çalışmalarında yeni gelen ailelerin yanı sıra dul ve yetim ailelere öncelik verilirken;  giyim, gıda, yakacak, barınma, ev eşyası ve ilaç olmak üzere birçok dalda yardım dağıtımları devam ediyor.

İlaç yardımları İyilikder Yardım Koordinasyon merkezinde bulunan eczaneden yapılıyor. Eczanede gönüllü olarak çalışan Suriyeli doktor günde ortalama 150 hastanın kendilerine başvurduğunu belirterek, bunlardan ancak yarısına ilaç verebildiklerini dile getiriyor. Özellikle, kalp-damar hastalıkları, şeker, kanser hastalarına yönelik ilaç bulmakta zorlandıklarını ifade eden Suriyeli doktor, halkımızdan evde kullanmadıkları ilaçları eczaneye bağışlamasının birçok Suriyeli hastanın hayatta kalmasına vesile olacağını belirtiyor.

Bülbülzde Vakfı tarafından 07-08 Şubat tarihinde yapılan son yardım organizasyonunda ise 500 Suriyeli aileye yatak, yorgan ve battaniye dağıtıldı. Dağıtımlar Bülbülzade Vakfı yardım koordinasyon merkezine ait depolarından yapıldı. Anadolu Platformu Suriye Yardım Koordinatörü Mahmut Kaçmazer yardım dolayısıyla yaptığı açıklamada kadirşinas halkımızın Suriyelileri aç ve açıkta bırakmadığını belirterek özellikle ev eşyası, giyim eşyası, gıda alanında halkımızdan yardım beklediklerini dile getirdi. Kaçmazer artan göç dalgasından sonra hayırsever halkımızdan gelecek yardımlara her zamankinden daha çok ihtiyaçları olduğunu sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here