Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Başkan Vekili Ahmet Tiryakioğlu, bulguru yüzyılın ürünü olarak gösterebileceklerini belirtti. Tiryakioğlu, “Yaptığımız her tanıtımda çok iyi geri dönüşler alıyoruz.” dedi. 
GTB, İpekyolu Kalkınma Ajansı, Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü ve Bulgur Sanayicileri Derneği’nin iş birliğiyle ‘Bulgur Akıl ve Güç Birliği Toplantısı’ gerçekleştirildi. 
Toplantıda konuşan Gaziantep Vali Yardımcısı Mustafa Canarslan, dünya genelinde pirinç, bulgur ve patates ağırlıklı beslenme temeli olduğuna dikkat çekti. 

        Canarslan, ” Bölgemizde buğdaya bağlı bir toplumuz. Bundan dolayı bu konuda yapılan çalışma hem ülkemizin tanıtımına hem insanımızın sağlıklı beslenmesine hem de aynı zamanda belki zağlığa yapılan bir yatırımdır. Çünkü malumunuz dünyada hızlı beslenme ve fast food almış başını gidiyor. Bununla birlikte ciddi sağlık sorunları ortaya çıkıyor. Bu süreçte bulgurun tanıtımı ve tüketiminin artırılması çok önemlidir. Bu konuda sizlerde en temel hizmeti yürüten sektörün temsilcilerisiniz. Bu konuda gerçekte ulvi ve çok anlamlı bir yola girilmiştir. Bu nedenle emeği geçen herkesi kutluyorum.” dedi. 

        AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak da Gaziantep’in bulunduğu coğrafi yapısı itibariyle bulgur üretiminde önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı. Bakbak, “Yaptığınız tanıtım çalışmaları önemsiyoruz ve destekliyoruz. Bulgurun yeni dünya sektöründe çok önemli bir yere sahip olacağına inanıyorum. Fast food alışkanlığı sağlık açısından sıkıntılar ortaya çıkarabiliyor. Bu nedenle bulgurun bu süreçteki tanıtı ve pazarlanması çok önemli.” ifadelerini kullandı. 

        GTB Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Makarna Bulgur Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu (MBTG) Başkanı olan Ahmet Tiryakioğlu da grup olarak fuarlarda gerçekleştirdikleri tanıtım çalışmalarını anlattı. 

        Tiryakioğlu, “Biz tanıtımı yaparken yemek yaptığımız ürünlerden en çok ilgiyi bulgur gördü. İnanılmaz geri dönüşler aldık. Dünyada milyonlarca ton pirinç tüketimi var. Biz burada nasıl bir pay alabiliriz diye düşünmeliyiz. Pirinci kötülemiyoruz elbette ama bulgurun önemini de göstermemiz gerekiyor. Hatta bulguru yüzyılın ürünü olarak gösterebiliriz. Çünkü, yaptığımız her tanıtımda çok iyi geri dönüşler alıyoruz.” şeklinde konuştu. 

        Gıda Tarım ve Hayvancılık Gaziantep İl Müdürü İbrahim Yılmaz da bulgurun önemine değindi. Yılmaz, “Buğdayın anavatanındayız ve bunu konuşmamız çok doğal. Beslenme alışkanlıklarına baktığımız zaman dünyada en iyi beslenen ülke Türkiye geliyor. Diğer ülkelere baktığımız zaman onların tükettiği ürünlerin çeşidi bizimki kadar çeşidi yok. Bulgurun tanıtımı için ciddi çalışmalar yapılıyor.” değerlendirmesinde bulundu. 

Gaziantep Üniversitesi Gıda Mühendisliği Öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Durdu Öner de bulgurun tanıtımına her zaman katkı sağlamaya çalıştıklarının altını çizdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here