Türk Tarihinin İlk Yazılı Metinleri Olarak Kabul Edilen Orhun Kitabeleri, Gaziantep Dokurcum Meydanı’nda yerli ve yabancı turistlerin ilgisine sunuldu. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan kitabelerin mermerleri kırılırken çevresinde de büyük hasarlar meydana geldi.

 

TÜRK TARİHİNİN İLK YAZILI METİNLERİ

Türk tarihinin ilk yazılı metinleri olarak kabul edilen Orhun Kitabeleri, Gaziantep Dokurcum Meydanı’nda vatandaşların ziyaretine açılmıştı. Türk adının, Türk milletinin isminin geçtiği ilk Türkçe metin olarak görülen, Türk devlet adamlarının millete hesap vermesi, milletle hesaplaşması olarak nitelendirilen Orhun Kitabeleri’ni bilgilendirme levhaları, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olurken, kitabelerin önemli oranda hasara uğradığı gözlerden kaçmadı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Dokurcum Meydanı’ndaki eserler; 3 adet abide, 6 adet bilgilendirme levhalarından oluşuyor. Dekoratif yazıtların yer aldığı ve duvarlara monte edilen levhalar hem Türkçe hem orijinal Göktürk yazılarını içeriyor. Önemli ölçüde hasara uğrayan kitabelerin kısa süre içerisinde tadilattan geçirilmesi gerekiyor.

TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİNİN TEMEL KİTABINI OLUŞTURUYOR

Türk milliyetçiliğinin temel kitabı olan kitabelerin, devlet ve milletin karşılıklı vazifelerini de anlattığını kaydeden yetkililer, “Abideler, kaplumbağa şeklindeki oyuk bir kaide taşına oturtulmuştur. Kaplumbağalar çok uzun ömürlüdür. Orhun abidelerinin kaplumbağa kaide üzerinde olması da sembolik olarak kaplumbağa gibi uzun ömürlü olmasının temennisidir. Böylece diğer kuşaklara aktarılacaktır. Malum, içeriği devlet yönetimi ile ilgili birçok bilgi ve öğüt içerdiğinden yazanlar kendinden sonra başa gelenlerin de bunlarını görmesini istemişlerdir. Biz de Türk tarihi açısından bu kadar önemli bir yapıtı Gaziantep’in tarih ve kültür yaşamında yer alan hazineler arasına katmak istedik” diye konuştular.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here