Bunu yapanlar yandı!

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Av. Müslüm Yüksel, Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi ile getirilen düzenlemeler hakkında açıklama yaptı.

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Av. Müslüm Yüksel, TBMM Genel Kurulunda kabul edilen, trafik cezalarını artıran, uyuşturucuyla mücadeleye yönelik önlemleri içeren düzenlemelerin de yer aldığı Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi ile getirilen düzenlemeler hakkında açıklama yaptı. Yüksel, “Halk arasında “spin” ya da “drift” denilen; el freni çekilmesi veya başka yöntemlerle aracın ani olarak yönünün değiştiren veya kendi etrafında döndürenler için 5010 lira idari para cezası uygulanacak, sürücü belgesi 60 gün süre ile geri alınacak” açıklamasında bulundu

Milletvekili Yüksel yaptığı yazılı açıklamada kabul edilen kanun ile getirilen düzenlemelerden bazılarının şu şekilde olduğunu ifade etti:

Çakar lamba, siren ve benzeri ışıklı veya sesli cihazlar, mevzuatta belirlenenler araçların dışında kullanılamayacak. Buna uymayanlara bin 2 lira idari para cezası uygulanacak.

Muayenesiz araçların trafikte kullanımını engellemek amacıyla 108 lira olarak uygulanan idari para cezası, 235 liraya çıkarılacak.

Sol şeridi sürekli işgal eden kamyon ve çekici sürücülerine, 1002 lira idari para cezası kesilecek.

Kırmızı ışık kuralını, son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru bir yıl içinde ilk kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin 30 gün, ikinci kez üç kez ihlal ettiği tespit edilenlerin 45 gün, üçüncü veya daha fazla kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin 60 gün süreyle sürücü belgeleri alınacak.

Hız sınırlarında 2 kademeli olarak uygulanan yaptırım 3 kademeye çıkarıldı.  Buna göre hız kademeleri “yüzde 10-30” , “yüzde 30-50” ve “yüzde 50’den fazlası” şeklinde belirlendi. Hız sınırı ihlalinin yüzde 30’dan fazla aşmak suretiyle 1 yıl içinde 5 kez tekrar etmesi halinde, sürücü belgesi 1 yıl süreyle alınacak. 5 yıl içinde bu kapsamda sürücü belgesi ikinci kez geri alınanlara, “sürücü belgesi iptali” yapılacak.

Halk arasında “spin” ya da “drift” denilen; el freni çekilmesi veya başka yöntemlerle aracın ani olarak yönünün değiştiren veya kendi etrafında döndürenler için 5010 lira idari para cezası uygulanacak, sürücü belgesi 60 gün süre ile geri alınacak.

Seyir halinde cep ve araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullananlara verilen 108 lira olan idari para cezası, 235 liraya çıkarılacak.

Abartı egzoz kullananlara cezai yaptırım getirilecek. Yapılan değişikliğin çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olması durumunda, idari para cezası 1002 lira olarak uygulanacak. Araç mevzuata uygun duruma getirilinceye kadar trafikten men edilecek.

Terörle daha etkin mücadele edilebilmesi amacıyla Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki suç faillerinin yakalanabilmesine yardımcı olanlara veya yerlerini, kimliklerini bildirenlerin yanı sıra suçun ortaya çıkarılmasına veya delillerin ele geçirilmesine yardımcı olanlara da para ödülü verilebilecek.

Düzenlemeyle, solumak, koklamak yoluyla veya başka bir şekilde kişilerde bağımlılık yapabilen çakmak gazının da hangi amaçla olursa olsun, çocuklara satılması veya verilmesi yasaklanıyor.

HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here