Resim_1323968576Anteppress – Haber – Yorum

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanılığı Gaziantep`in Kurtuluşu ile ilgili garip bir kutlama organizasyonu düzenliyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Sema Marangoz, kurtuluş bayramını top ve tüfek yerine düzenledikleri spor turnuvalarıyla kutladıklarını söyledi.

Gaziantep`in kurtuluşu olan 25 Aralık`ta spor turnuvası düzenlediklerini belirten Marangoz, “ Gerçekleştirdiğimiz turnuva sayesinde gençlerimiz tarihlerini öğreniyorlar. Topla, tüfekle kurtuluş bayramı kutlamaları yerine sporla geçmişimize sahip çıkan bilinçle bir gençlik yetiştirme gayesindeyiz. Büyükşehir Belediyesi olarak bizlerde bu şuurla kutlama programlarımızı hazırlamaktayız. 2010 yılında düzenlediğimiz kurtuluş kupası turnuvalarıyla 25 Aralık Kurtuluş bayramı kutlama programlarımızı zenginleştiriyoruz. Bu sayede hem gençlerimizin hayatlarına spor katmayı hem de her turnuvayı Antep savunmasında emeği geçmiş atalarımızdan birinin adına ithaf ediyoruz” dedi.
“Atalarımızın tanınmalarını sağlamak amacıyla yeni nesillere bilgi içeren broşürler dağıtıyoruz” diyen Marangoz, “Geçtiğimiz yıl turnuvaları 5 branşta düzenlemiştik. Bu yıl ise turnuva sayısını 9`a çıkarttık.

Bunlardan
Kılıç Ali Bey anısına voleybol,
Dr. Mecit Barlas anısına briç,
Tüfekçi Yusuf anısına basketbol
Teğmen Mustafa Yavuz anısına bocce ve dart
Özdemir Bey anısına  satranç
Şehitkamil anısına badminton
Şahinbey anısına kros

Geçen yıl ilkini yaptığımız turnuvaların içinde bulunan satranç, badminton, futsal, kros ve orientring gibi müsabakaları da Antep savunmasında emeği geçen Atalarımız anısına düzenlemiştik.

Bu yıl düzenlediğimiz turnuvaların bir kısmı henüz başlamadı. Bu turnuvalara katılmak isteyenler Büyükşehir Belediyesi`ne müracaat edebililer. Turnuvalara toplam 2 bin 222 çocuk ve gencin katılması bekleniyor” diye konuştu. O konuştu bizde yazdık. Buyrun okuyun:


UYAN ŞAHİN UYAN ORİENTİRİNG OYNUYORUZ !

Resmi işi “Kültür” olan bir kurumun kültürel faaliyetlerden anladığı badminton, briç bilmem ne turnuvası düzenlemekse, söyleyecek söz bulamıyoruz doğrusu.

Neymiş efendim, gençlerimiz bu turnuvalar sayesinde tarihini öğreneceklermiş. Eminim gençler iyi briç oynarlarsa tarihlerini daha iyi öğrenmiş olurlar.

Gençlere Antep tarihini, Antep savunmasını öğretmek için briçten, batmintondan, bocce ve darttan (ki bunların kültürel faaliyet olduğunu da öğrenmiş olduk bu sayede) başka bir kültürel faaliyet düşünemeyen bir Kültürel İşler Daire Başkanını kutlamak lazım.

Hele hele ilanlarda gördüğümüz Molla Karayılan anısına Orientiring ne demek Allah aşkına? Pardon Allah dedik biraz ters mi oldu? Tanrı aşkına mı deseydik acaba biraz daha batılı, modern, avrupai rotaryen bir cümle olsun.

Bu nasıl bir aymazlık, nasıl bir hakarettir tarihe !

Onca mücadeleyi dart , bocce , orientiring gibi çoğunluğun ilk kez duyduğu “spor” türleriyle anılmak için mi yaptı bunca kahraman insan?

Gaziantep Büyükşehir belediyesinin latin müziğine olan ilgisi örneğin Antep mücadelesini başlatan Cemiyet-i İslamiye için hiç olmadı!

Şehrin merkezi noktalarında ne kadar kilise ve havra varsa bulunup ortaya çıkarılırken, şimdiki GTO binasının Nakşi Tekkesi olduğu bilgisini öğrenmemize rağmen burdaki tarihe yönelik en ufak bir çaba olmadı !

Üstelik aynı mahallede Cumhuriyet döneminde bir şekilde yıkılmış ya da artık başka binalar olarak bilinen camiler ve mescidler hiç gündeme gelmedi !

Mücadelenin önderliğini yapan Cemiyet-i İslamiye`yi hiçbir kurtuluş töreninde duyamazsınız !

Kurtuluş mücadelesi için Libya`dan yolu taa Antep`e kadar düşen ve mücadeleyi ateşleyen Senusi`yi de duyamazsınız. Üstelik onun adı Gaziantep`te misafir olduğu evin oğlu olan ve bugün Gaziler Caddesinde kuyumculuk yapan birinin ismi olarak capcanlı yaşasa bile !

Maarif-i İslamiye adında kurulmuş cemiyetten ve bu cemiyetin şehirde sahip olduğu birçok tarihi yapılardan ve bunların Cumhuriyet döneminde kimler tarafından yağma edildiğinden hiçbir şekilde haberdar olamazsınız !

Ama durun durun, bunlardan zaten Gaziantep`te haberi olan ve ciddiye alan kaç kişi var ki?

Antep tehlikenin farkında mı?

Kimse alınmasın darılmasın, bu şehirin kültürü ve dinamikleri, şehrin ana medeniyet öğelerinden çok uzak bir bakış açısıyla şekillendiriliyor ve hepimiz uyuyoruz.

Biz de belediyemizi bu etkinlikleri yüzünden kutluyoruz (!).
Durmak yok yola devam diyoruz.

Bu arada bir hatırlatma, Kurtuluş mücadelesi etkinliklerinden bir kısmını mümkünse Şirehanı tarafında eski Şahinbey belediyesinin karşısında yaptırdığınız Latin dansı yapan kadın-erkek heykelinin bulunduğu alanda yapın. Emin olun bocce ve orientiring gibi bunca anlamlı(!) etkinlik için daha uygun olur.

Hem yaklaşan yılbaşı için Bayazhandaki çılgın eğlencelerden önce bir antrenman olur, yaşadığımız yabancılaşma  ve yaşattığınız taklitçilik adına !

Anteppress

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here