gto-sanayi-uretimindeki-yavaslama-buyumeyi-6238758_bMayıs ayı sanayi üretimi endeksini değerlendiren Gaziantep Ticaret Odası (GTO)Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, sanayi üretim endeksindeki yavaşlamanın yıl sonu büyüme hedefini etkilenmeyeceğini söyledi.

TÜİK’in açıkladığı verilere göre; mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,0 azalırken bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,3 arttı.

Mayıs ayı sanayi üretim endeksi verilerini değerlendiren GTO Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, “Piyasaların beklentisi yüzde 3,5 olan takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi artışı yüzde 3,3 olarak gerçekleşti. Bu düşük artış oranını sanayide çarkların durduğu, reel sektörün yavaşladığı şeklinde yorumlamak yanlış olacaktır. Bu rakamlara çalışma gün sayısındaki düşüşün etkisi olduğunu unutmamalıyız. Sanayi üretiminin büyümedeki payını göz ardı edemeyiz. İkinci çeyrek büyüme rakamını beklentilerin biraz altına çekebilir ancak yıl sonunda yüzde 4 olan büyüme hedefinden sapma olmayacaktır” şeklinde konuştu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here