99435313102.02.201692229gaziantepgunes

Düşük ücretlerle ve sigortasız olarak çalıştırılan Suriyelilere hükümet tarafından geçici koruma sağlanarak çalışma izinleri veriliyor. Çıkarılan yeni yönetmelik Suriyelilerin yüzlerini güldürürken işverenlerin ise canını sıkacak gibi gözüküyor. Çalıştırılan Suriyeliler yerli vatandaşlar ile aynı haklara sahip olacak. Suriyelilerin çalışma izinleri, şartları ve koşulları Gaziantep Valilik Salonu’nda masaya yatırıldı.

Bünyesinde 350 bin Suriyeli bulunduran Gaziantep için önemli değişiklikler geliyor. Suriyeliler artık ne düşük ücretlerle ne de sigortasız olarak çalıştırılamayacaklar. Bu konuda Gaziantep Valiliği, İşkur ve SGK Müdürlüğü el ele vererek sıkı denetimler gerçekleştirecek. Hükümet tarafından Suriyeli vatandaşların çalışma izinlerine yönelik verilen izinler işverenler açısından bir takım tedirginlikleri de beraberinde getiriyor. İşverenlerin aynı şartlar altında Suriyeli mi yerli işçi mi seçeceği ise merak konusu. Suriyelilerin geçici koruma sağlanarak çalışma izinlerinin çıkarılmasını Gaziantep Vali Vekili Halil Uslanmaz, İşkur Müdürü Siraç Ekin ve SGK Müdürü Mehmet Uzun değerlendirdi.

SURİYELİLERİN ÇALIŞMA SORUNU DA ÇÖZÜLECEK

Gaziantep’teki Suriyeli öğrencilerin eğitim konusunda büyük yol alındığını aynı başarının çalışma hayatında da beklendiğini kaydeden Vali Vekili Halil Uyumaz, “Gaziantep’te 350 bine yakın Suriyeli misafirimiz yaşamaktadır. Bunların 51 bini 5 adet barınma merkezimizde bulunuyorlar. Diğerleri de il merkezinde yaşıyorlar. Suriyelilerin kayıt işlemleri tamamlandı. İlimizde yaşayan 93 bin Suriyeli çocuğun eğitimini gerçekleştirmesi en büyük hedefimiz. Suriyeli çocukların ilkokulunu bitirip üniversiteye gidene kadarki sürecin planlamasını gerçekleştirdik. 93 bin öğrencinin yüzde eğitiminde yüzde 60 seviyelerine de ulaşmış durumdayız. İlkokul seviyelerinde yüzde 93 başarı elde ettik” dedi.

SURİYELİLER İÇİN YÖNETMELİK YAYIMLANDI

Geçici koruma sağlanan yabancıların çalışma izinlerine dair yönetmeliğin yayınlandığını ancak Suriyeli çalıştıracak işyerlerinin öncelikli olarak izin belgesi çıkartmak durumunda olduğunu söyleyen İşkur İl Müdürü Siraç Ekin, “Geçici koruma sağlanan Suriyelilerin çalışmalarına yönelik yönetmelik 15 Ocak’ta resmi olarak yayımlandı. Geçici koruma sağlanan Suriyeliler çalışmak için izin almak zorundalar. İzin alınmadan çalıştırılması konusunda cezalar kesilir. Başvurusu olumlu değerlendirilen yabancılar için bakanlık tarafından onay verilecektir. Yerli iş veren dilediği kadar yabancı çalıştıramaz. Bu kapsamda işyerinde çalıştırılan Türk vatandaşların sayısının yüzde 10’unu geçmeyecek şekilde çalıştırma gerçekleştirilebilir. Yüzde 10’luk kota var. Toplam çalışan sayısı 10’dan az olan işyerleri de 1 tane yabancı çalıştırma yetkisine sahiptir. Yerli istihdamda ve belirli bir meslekte yerli çalışanın bulunmaması durumunda Suriyelilerin tamamen çalıştırılmasına izin verilir. Bu hususta kota sınırlaması yoktur” açıklamalarında bulundu.

ASGARİ ÜCRET SURİYELİLER İÇİN DE ZORUNLU

Suriyeli işçi çalıştıracak işyerlerinin minimum asgari ücret vermek zorunda olduğunu ve sigortasız çalıştırılmaların mümkün olmadığını aktaran Ekin, “İşveren Suriyeli yani yabancı çalıştırdığı için istediği fiyatı veremez. Asgari ücretin üzerinde ücret verilebilir ancak kesinlikle altında ücret verilemez. Asgari ücretin işverene maliyeti bin 935 liraya kadar çıkabilmektedir. Kendi ilimizde mesleki eğitim kursları verilmektedir”ifadelerine yer verdi.

BELGE VARSA YÜZDE 10 KOTASI YOK

İstihdam destekli kurslardan yararlanan Suriyeli vatandaşlar için yüzde 10 kota sınırının bulunmayacağını aktaran Ekin, “İstihdam destekli mesleki eğitim kursları alan Suriyeliler’in kurs bitiminden sonra belge almaları halinde istihdam edilmeleri zorunduludur. Bu kapsamda Suriyelilerin çalıştırılması için bir kota da uygulanamaz. Kurslar sonrasında kota olmaksızın istihdam kapıları açılabilir” şeklinde konuştu.

ÇALIŞMA İZİNLERİ İPTAL EDİLEBİLİR

Kamu düzenini, güvenliğini bozan yabancıların çalışma izinlerinin iptal edileceğini vurgulayan Ekin, “Geçici korusması sonlandırılan yabancıların çalışma izinleri iptal edilecektir. Kamu düzeni, güvenliği dolayısı ile sakınca görülen Suriyelilerin çalışma izinleri iptal edilecektir. Suriyeli yabancılar Mevsimlik tarım ve hayvancılık alanlarında çalışma muafiyeti kapsamındadır. Kariyerli mesleğe sahip olan Suriyelilerin izin alması da zorunludur. Suriyeli sağlık personeli Sağlık Bakanlığı’ndan eğitim personelleri de Milli Eğitim Bakanlığı’ndan izin almak zorundadır. Ön izin belgesi olmayan Suriyelilerin işlemleri geçersiz sayılmaktadır” açıklamalarında bulundu.

SURİYELİ İSTİHDAMI İÇİN 5 İL SEÇİLDİ

Yabancılar (Suriyeliler) için çalıştırılacağı, hangi illerde istihdam kapılarının açılacağına yönelik beş ilin seçildiğini ve bu iller arasında Gaziantep’in de yer aldığını anlatan Ekin, “Suriyelilerin hangi illerde çalıştırılıp istihdam edileceği yönünde çalışmalar devam etmektedir. Bu kapsamda 5 ilimiz seçildi. Piyasa araştırmaları İşkur tarafından yapılmaktadır. Adana, Hatay, Gaziantep, Kilis, Mersin iş gücü piyasa araştırmasına alınan iller arasında” dedi.

SURİYELİLER SİGORTASIZ ÇALIŞTIRILAMAYACAK

Çalışma izni alınmadan Suriyelilerin çalıştırılmasına izin verilmeyeceğine ve özellikle sigorta yapılmadan çalıştırılmaları durumunda büyük cezalar kesileceğine dikkat çeken İl Sosyal Güvenlik Kurulu Müdürü Mehmet Uzun, “Geçici koruma izni sağlanan yabancılar çalışma izni almadan çalıştırılmaları durumunda gerekli işlemleri yapacağız. Çalışma izinlerinin verilmesi Suriyelilerin sigortasız çalıştırılması anlamına gelmiyor. Sigortasız Suriyeli çalıştırılamaz. Yönetmelik ile çok büyük bir kolaylık sağlandı. Normal yabancılar değil sadece geçici koruma sağlanan yabancılar için istisnai bir durum getirildi. Göç idaresi bu yabancı kardeşlerimize bir kimlik kartı veriyor ve kimlik kartı ile 6 ay içerisinde e-devlet üzerinden bakanlık üzerinden çalışma başvurusu yapabilir” ifadelerine yer verdi.

AYNI HAKLARA SAHİPLER

Suriyeli işçi çalıştıran işyerlerinin kayıtdışı, kaçak bahanelerinin de kalmadığını ve acilen denetimlere başlayacaklarını belirten Uzun, “Suriyeli çalışma izni olan Suriyeli vatandaşlar Türk vatandaşların çalışma haklarına sahiptir. Asgari ücretin altında çalıştırılmaları mümkün değildir. Denetimlere başlayacağız. Kayıt dışı kaçak bahanesi kalmadı. Daha öncesinde çalışma izni alınmıyordu. Şimdi çalışma izni de var. Bundan sonra denetimlerimiz çok daha sıkı olacak” dedi.

AHMET ATMACA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here