Ramazan ayına sayılı günler kala camilerde de tatlı telaş başladı. Yüzlerce yıllık Osmanlı geleneği olan Alem ve Mahya’lar, zanaatkar ustaların ellerinde şekil alarak camilere asılmaya başlandı.

Ramazan ayının yaşayışımız üzerinde ayrı bir etkisi vardır. Bu ayın yaklaşması ile birlikte bir takım hazırlıklara başlanır. Yurdun dört bir yanında olduğu gibi Gaziantep’te de her Ramazan ayı öncesi evlerimizde ve camilerimizde temizlikler yapılır. Camilerin minaresindeki Alem’ler onarılır bakımları yapılır. Minare aralarına asılan Mahya’larla da “Hoş geldin ya şehri ramazan” gibi yazılar yazılır. 11 ayın sultanı Ramazan’a 1 haftadan az bir zaman kala bu yüzden çarşı pazardan çok camilerdeki hareketlilik görülür. Mesleğine gönül veren ustalar tarafından el emeği göz nuruyla yapılan Alem ve Mahyalar, yüzyıllardır olduğu gibi bu Ramazanda da camileri süslemeye devam edecek.

RAMAZAN AYI İLE BİRLİKTE İŞLERİMİZ ARTTI
Çocuk yaştan bu yana bakırcılık işiyle uğraşan Mehmet Yaşar Kervancıoğlu, yaklaşık 50 yıldır Camii minarelerinin üzerinde bulunan Alem’lere şekil veriyor. Kervancıoğlu,”Ramazan ayının gelmesiyle birlikte işimizde ciddi bir artış yaşanıyor” diyerek şöyle devam etti. “Diğer aylara göre tabi işlerimiz hareketli. Genel olarak baktığımızda Alem ve Mahya zaten sürekli kullanılan bir ürün değil. Ramazan ayına 10 gün kala işlerimiz artar. Diğer günlerde ise bir camii yapılırsa satışımız oluyor. Genel olarak çok hareketli bir sektör değiliz. Yaklaşık bir haftadır sipariş almaya başladık.  Ramazan ayına kadar da siparişler gelmeye devam eder. Tabi bir hafta sonra işlerimiz azalır ama yinede Ramazan boyunca ara ara siparişler gelmeye devam eder. Çünkü eskiyen, kırılan, çatlayan, paslanan ve zarar gören bir çok Alem, Ramazan ayı öncesi yada Ramazan Bayramı öncesi bakım yapılır veya değiştirilir. Tabi biz gözümüzü bu meslekle açtık bundan sonrada bu işi yapmaya devam edeceğiz. Bu arada bende şimdiden tüm İslam aleminin Ramazanını kutluyorum.” dedi.

 

Fatih Çeliktürk / Hakimiyet Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here