Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu Çanakkale’nin 100. Yıl etkinliklerinde olduğu gibi 101. Yıl etkinliklerinde de 20 bin öğrenciyi Çanakkale’ye götürmeye başlarken, ilk kafile bugün Çanakkale’de ki şehitliklerimizi ziyarete başladı.
 ÇANAKKALEYE YOLCULUK BAŞLADI

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, geçtiğimiz yıl Türkiye’de bir ilki geçekleştirerek Çanakkale’nin 100’üncü yıl etkinlikleri çerçevesinde 22 bin öğrenciyi Çanakkale’ye götürmüş ve oradaki şehitlikler ziyaret edilmişti. Öğrencilerden gelen aşırı talep üzerine Çanakkale’nin 101. yılında da 20 bin öğrenci daha Çanakkale’ye götürmeye başladı. Evlerinden servisle alınan öğrenciler, uçakla gittikleri Çanakkale’de kendilerini bekleyen otobüslerle, feribota binerek, Çanakkale destanının yazıldığı topraklara geçti. Öğrencilerin bu ziyareti sırasında üç öğün yemekleri de Şahinbey Belediyesi tarafından karşılandı.

ÇANAKKALEYE 42.000 ÖĞRENCİ GÖTÜRMÜŞ OLACAĞIZ

Çanakkale’ye giden öğrenciler sabah saat 05:00’te Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve meclis üyeleri tarafından uğurlanırken, öğrencilerin oldukça heyecanlı oldukları görüldü.

Günü birlik olarak Şüheda topraklarına giden öğrencilerle bir süre sohbet eden Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, amaçlarının vatanı korumak için canla başla mücadele eden şehitlerin gösterdiği mücadeleyi gelecek nesillere aktarmak olduğunu belirterek, “Daha önce Çanakkale’ye 22 bin öğrencimizi götürerek, şüheda topraklarını ziyaret ettirmiştik. Ancak baktık ki öğrencilerimizden bu konuda bize yoğun talepler var. Bizde Çanakkale’nin 101. Yıl etkinliklerinde de 20 bin öğrencimizi daha Çanakkale’ye götürmeye karar verdik.  Amacımız vatanın müdafaasında, bu destanın yazılmasında hayatını ortaya koyan 253 bin şehidimizin neler yaşadığını gençlerimize anlatmak istiyoruz. Öğrencilerimiz geçmiş yıllarda şehitlerimizin yedi düvele karşı ortaya koyduğu mücadeleyi daha yakından görüp, vatan topraklarının kolay kazanılmadığını daha iyi algılıyorlar” dedi.

ÖĞRENCİLERDEN DUYGU DOLU 15 BİN MEKTUP

Gaziler diyarından şehitler diyarına giden 22.000 öğrencinin 15.000’ini Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’na ziyaret sonrası yaşadıkları duyguları aktaran mektuplar yazdılar. Duygu dolu mektupları alan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Şahinbey Belediyesi olarak bir çok önemli projeye imza attık. Ancak, bu projenin heyecanı bambaşka. Bu proje nesilden nesille Çanakkale Destanı’nın aktarılacağı ve o manevi duyguların her seferinde katlanarak artacağı bir proje. Bu proje sayesinde gençlerimiz bu vatan topraklarının kolay kazanılmadığını görüyor ve geleceğe bakış açısı daha da değişiyor. Bizim için önemli olan bu manevi duygunun aşılanmasıdır” dedi

ÖĞRENCİLERİN MANEVİ DUYGULARI ARTTI

Geçtiğimiz yıl Çanakkale’ye giderek şehitleri ziyaret eden öğrencilere profesyonel rehberler tarafından yaşanan destan tüm ayrıntıları ile aktarılmış adeta o günler yeniden yaşanmıştı. Çanakkale’yi ziyaret ederek manevi duyguları yaşayan öğrencilerle ilgili öğretmenlerin “Şüheda topraklarımızı ziyaret eden öğrencilerimizde ziyaret sonrasında gözle görülür bir değişiklik oldu. Öğrencilerimizin milli ve manevi duyguları daha da artı” diye konuştular.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here