rektorluk-secimleri-oncesi-cumhurbaskanligindan-ozel-ekip-iddiasi

Gaziantep Üniversitesi’nde rektörlük seçimleri yaklaşırken, adayların çalışmaları da hız kazandı. Şu ana kadar üç kişinin adaylığını açıkladığı seçimler öncesinde kulislerden edindiğimiz bilgilere göre, önümüzdeki günlerde YÖK ve Cumhurbaşkanlığı’ndan oluşan gizli bir müfettiş ekibinin Nisan ayında Gaziantep’e gelerek gizli görüşmelerde bulunacağı öğrenildi.

ÖZEL EKİP GİZLİ RAPOR HAZIRLAYACAK

Gaziantep Üniversitesi’ndeki kulis bilgilerine göre, Cumhurbaşkanlığı ve YÖK’ün ortak oluşturduğu özel bir ekibin önümüzdeki günlerde Gaziantep’e gelerek, kamuoyunda ve öğretim görevlileriyle görüşerek bir rapor hazırlayacağı belirtiliyor. Hazırlanacak bu gizli raporun MİT ile de paylaşılacağı ileri sürülüyor. Hazırlanacak bu raporun rektörün belirlenmesinde etkili olacağı da gelen kulis bilgileri arasında yer alıyor.

TIP FAKÜLTESİ’NİN ETKİSİ KAMPÜSE GEÇTİ

Gaziantep Üniversitesi’nde bugüne kadar yapılan rektörlük seçimlerinde Tıp Fakültesi’nin öğretim görevlilerinin seçimlerde etkisinin olduğu ancak yeni açılan fakültelerin ardından artık kampüsün ağırlık kazandığı ifade ediliyor. Özellikle son iki yıl içerisinde açılan Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İlahiyat Fakültesi Nizip Meslek Yüksekokulu ve İslahiye Fakültesi’ne öğretim görevlisi alınırken, şu anki Rektör Yardımcısı Cahit Bağcı’nın etkili olduğu vurgulanıyor.

CAHİT BAĞCI ADAY OLACAK MI?

Şu ana kadar rektörlük için adaylığını açıklayan Prof. Dr. Ali Gür, Prof. Dr. Mehmet Koruk ve Prof Dr. Metin Bayram’ın kulis çalışmaları devam ederken, adaylığını açıklamayan Cahit Bağcı’nın yeni açılan fakültelerdeki öğretim görevlileri üzerindeki etkisi ile birlikte iki veya üç adayla birleşerek sağdan bir aday çıkarabilecekleri konuşuluyor.

ALİ GÜR PROJELERİNİ AÇIKLADI

Bu arada mevcut adaylar arasında en şanslı olarak gösterilen Prof. Dr. Ali Gür’ün geçtiğimiz Pazar günü Gaziantep Üniversitesi içerisindeki Seyirtepe’de öğretim görevlilerinden oluşan 45-50 kişilik bir kahvaltıda buluştuğu ve projelerini açıkladığı öğrenildi.

KIRKINCI CEMAATİN ADAYI TARAKÇIOĞLU 

Kırkıncı Cemaat’ın adayı olarak kamuoyunda ismi konuşulan ancak henüz adaylığını açıklamayan Prof. Dr. Mehmet Tarakçıoğlu’nun da Ankara’da ciddi anlamda kulis yaptığı ileri sürülüyor. Kilisli olan Prof. Dr. Tarakçıoğlu’nu Kilis Nüfusuna kayıtlı olan kampüs de görevli 100’ün üzerinde öğretim görevlisinin desteklediği ve Kırkıncı Cemaat üyesi 50 öğretim görevlisinin oyunu alabileceği konuşuluyor.

KULİSLERDE YANKILANAN İSİMLER

Gaziantep Üniversitesi’nde Haziran ayında yapılacak rektörlük seçimleri öncesi adaylık yarışı için öne çıkan isimlerden sadece Rektör yardımcısı Prof. Dr. Ali Gür, Gastroenteroloji Öğretim Üyesi Prof.  Dr. Mehmet Koruk ve Radyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Metin Bayram adaylıklarını açıkladı.

YÖK’ün Nisan ayının ilk haftasında Rektör seçimlerinin takvimlerini belirleyecek olması nedeniyle gönlünde rektör olma isteği olan ve gizli kulis çalışmalarını sürdüren ve aday olacaklarını sır gibi saklayan Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tevfik Gürsoy, Patoloji Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Metin Karakök, Prof. Dr. Mehmet Tarakçıoğlu, Rektör yardımcısı Prof. Dr. Cahit Bağcı, Mühendislik Fakültesi’nden Prof. Dr. Mustafa Bayram ile Nizip Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Özaslan’ın ise bu hafta sonuna kadar adaylıklarını açıklayacakları yahut da birleşerek ortak aday çıkartacakları görüşü kulislerde sıkça konuşulmaya başladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here