Anteppress olarak Gaziantep’ in çiçeği burnunda Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Gaziantep eğitimi ile ilgili A’dan Z’ye bütün konularda müdürümüzün fikrini aldık. Müdürümüz büyük bir özen ve titizlikle sorularımızı cevapladı. Kendisine Gaziantep adına bir kez daha teşekkür ediyor, buradaki görevinde başarılar diliyoruz.

İşte Anteppress Genel Yayın Yönetmeni Bülent Bilir’in soruları ve işte Gaziantep Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete’nin cevapları:

 

Anteppress: Sayın Müdürüm, öncelikle Gaziantep’ imize hoşgeldiniz. Buradaki görevinizde başarılar diliyor, ilimize yapacağınız hizmetlerden dolayı şimdiden teşekkür ediyoruz.

Cengiz Mete:

Ben de Gaziantep’ te görev yapacak olmaktan dolayı çok mutluyum, hedefimiz şehrimizi eğitimde bulunduğu konumdan çok daha iyi yerlere taşımak. Bu konuda ekibim ile birlikte bütün gayretimizle çalışacağız.

IMG_6812

 

Anteppress: Bize kendinizden bahseder misiz?

Cengiz Mete:

Tabii ki , 1974 yılında İstanbul’da doğdum. İlkokulu ve ortaokulu İstanbul’da okudum. Lise öğrenimimi ise Yalova’da tamamladım. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü’ne girdim. Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bölümünde yüksek lisans yaptım.

Meslek yaşamıma öğretmen olarak 1995 yılında başladım. İlk görev yerim Van ili Hüsrevpaşa İlköğretim Okulu oldu. Bu ilk görev yerimin ardından İstanbul ve Yalova’da da öğretmenlik yaptım. Yalova’da çeşitli okullarda müdür, müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı görevlerinde bulundum.

Meslek yaşamımın yanı sıra çeşitli vakıf, dernek, sendika ve spor kulüplerinde; yöneticilik, kuruculuk ve yönetim kurulu üyeliği görevleri yaptım. 2011-2013 yılları arasında Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Yalova Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, 2013-2014 yılları arasında Tekirdağ Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü görevlerinde bulundum. 26 Haziran 2014 tarihinde ise Yalova İl Milli Eğitim Müdürü olarak görev yaptım.

22 Mart 2016 tarihinden itibaren ise bakanlığımızın kararı ile Gazi Şehrimize İl Milli Eğitim müdürü olarak görevlendirildim. Evli ve üç çocuk babasıyım.

 

12932734_214692722221694_4337105236402691493_n

 

Anteppress: Genelde Gaziantep şehrini ve halkını nasıl buldunuz. Özelde ise Gaziantep Eğitimi ile ilgili ilk izlenimleriniz neler oldu?

Cengiz Mete:

Gaziantep ekonomi, sanayi, ticaret gibi birçok alanda dinamik bir yapıya sahip olmasının yanı sıra geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehrimizdir.

Şuan da ise binlerce Suriyeli kardeşlerimize kapılarını açarak dünyaya örnek olacak bir şehir olmuştur. Gaziantep halkı ise tüm samimiyeti ve imkanları ile misafirlerini kucaklamıştır.

 

23095211_img_7765

 

Anteppress: Eğitimle ilgili;

            a- resmi kurumlarla (paydaş olan ve olmayan)

            b- partner kuruluşlarla

            c- sendikalarla

            d- Sivil Toplum Kuruluşlarıyla

nasıl bir çalışma stratejiniz olacak?

 

Cengiz Mete:

Devletimizin ve Bakanlığımızın ön gördüğü politikalar doğrultusunda ve yasal çerçeveler ışığında eğitim öğretime katkı sağlayacak tüm resmi kurumlar, kuruluşlar, sendikalar ve Sivil Toplum Kuruluşları ile ortak çalışmalarımız ve eğitim ile ilgili protokollerimiz olacaktır.

 

IMG_6813

Anteppress: İlimiz; nüfus sirkülasyonu, sınıra yakınlık, sanayi şehri olması ve kozmopolit yapısından dolayı eğitimde bir türlü istikrarı yakalayamadı. Sınıf mevcutları, öğretmen açığı gibi dev sorunlar en büyük dezavantajlarımız gibi görüyor.  Daha sayamadığımız bir sürü sorun ve bu zikrettiğimiz sorunların çözümü ile ilgili nasıl projeler geliştirmeyi düşünüyorsunuz?

Cengiz Mete:

Gaziantep’te yoğun bir genç nüfus ve iç göç olduğunu görüyoruz. Bakanlığımız öğretmen açığını minimuma indirecek desteği sağlamaktadır. Biz, öncelikli olarak sınıf mevcutlarını düşürücü ve derslik ihtiyacını karşılamak için gereken tedbirleri alacağız.

 

Anteppress: Gaziantep’in nitelik ve nicelik yönünden eğitim çıtasına yükseltmek için ne gibi projeleriniz var? Mevcut projelerden hangisini devam ettirmeyi düşünüyorsunuz?

Cengiz Mete:

İlimizde eğitim alanında sorunların çözümüne yönelik birçok proje üretilmiştir ve bu projeler uygulamaya konulmuştur. Projelerin sağlıklı yürütülmesi adına tüm aksaklık ve problemleri çözmek için çalışmalar yürüteceğiz. Önümüzdeki dönemlerde hem nitelikli insan yetiştirmeye hem de akademik  başarıyı arttırmaya yönelik projelere öncelik vereceğiz.

Öğrencilerimizi her anlamda yetiştirmeyi hedef ediniyoruz. Sosyal, kültürel, ahlaki ve kişisel gelişimine katkı sağlayacak her türlü faaliyete destek vereceğiz.

 

7644-egitim-camiasi-icin-tarihi-bir-gun-450x0

 

Anteppress: Malumunuz Kurum-net devre dışı kaldı, alternatif bir sistem geliştirilecek mi?

Cengiz Mete:

Malumunuz, bakanlığımız hem kurumumuzda hem de ilçelerde kullandığı DYS sistemini devreye soktu. Kısa zamanda altyapı eksiklikleri giderilerek Kurumnet’ ten daha işlevsel bir hale getirilecektir. Bu yönde bakanlığımızca çalışmalar devam etmektedir.

 

Anteppress: Eğitimin saha kahramanları olan okul müdürlerine ve öğretmenlerine iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

Müdürler kurumdaki herkese, Öğretmen öğrenmeye rehberlik eden kişidir. Öğrencisini seven onun için endişelenen, onun hayatında önemli bir yere sahip olduğunu hissettiren, ona değer veren bir öğretmen hayal ediyoruz. Milli ve manevi değerleri benimsemiş öğretmenlere ülkemizin her zamankinden çok ihtiyacı var. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı daha iyi yerlere taşımak genelde bizim özelde ise öğretmen ve okul yöneticilerimizin görevidir.

Ben bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı’mızın ve Sayın Valimizin öncülüğünde okullarımızın donatımını, eksiklerini tamamlamak ve eğitim öğretimde daha kaliteli eğitim ortamları sağlamak adına öğretmenlerimiz ve okul müdürlerimiz ile her zaman işbirliği içinde olmamız gerektiğini düşünüyorum.

 

13043652_228327460858220_3993246186578901787_n

Anteppress: İmam Hatipler ile ilgili Gaziantep’te bir sahipsizlik hissi var. Cumhurbaşkanımızın “geleceğimizin garantisi için dindar nesil yetiştirilmeli” hassasiyetinin karşılık bulması için hiç kukusuz ki en büyük öncü rolü İmam Hatipler üstlenecek. Ancak Gaziantep’e baktığımızda İmam Hatiplerin sahiplenilmesiyle ilgili ciddi sıkıntılar var. Sizin bu konudaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Cengiz Mete:

Öğrencilerimizin tamamı bu ülkenin evlatları ve bu ülkenin geleceğidir. Dolayısıyla bütün öğrencilerimizin sahibi devlettir yani biziz.  İmam hatiplilerin özelinde sahipsiz oldukları gibi bir kanaati olan her kim varsa bununla ilgili çalışmalar yapacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Bu yönde oluşan algıyla ilgili düzeltme çalışmasını her alanda yapmak durumundayız.

 

Anteppress: Mülteci Eğitimine özel bir parantez açmak isteriz. Genelde Türkiye, özelde Gaziantep mülteci eğitiminde çok müthiş bir organizasyon kabiliyeti geliştirdi. Hatta ilimiz Nobel’ e aday gösterildi. Siz de konunun uzmanısınız. Bu konuda ne gibi çalışmalarınız olacak. Eğitim Koordinatörleri’ne vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Cengiz Mete:

Eğitim Koordinatörleri, gerçekten çok özel çalışıyorlar. Bu konuda çok hassaslar. Suriyeli misafirlerimiz ile ilgili yoğun mesai harcıyorlar.

Biz Suriyeli misafirlerimizin ülkemizdeki barınma ve ikame süreçlerine bakmaksızın üzerimize düşen görevi çok hassas bir şekilde yerine getirmek durumundayız. Bizim özellikle misafirlerimiz ile ilgili toplum olarak bir hassasiyetimiz var. Bu hassasiyetimiz kapsamında koordinatörlerimizin  çalışmalarının öneminin farkında olduğunu düşünüyorum. Sorunları var ise ki vardır, sorunların çözümünde onlara gereken desteği vereceğiz.

 

k_23174417_110

Anteppress: Eğitimdeki zararlı yapılarla ilgili ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz?

Cengiz Mete:

Bu konudaki en önemli  tedbirin bilinçlendirme olduğunu düşünüyoruz. Bilinçlendirme çalışmaları yaparak, her türlü yasadışı ve tehdit unsurları ile ilgili hem öğrencilerimize, hem öğretmenlerimize hem de yöneticilerimize dönem dönem bilinçlendirme çalışmaları yapacağız.

Devletimizin bu alanda yaptığı mücadeleler ortada. Bu mücadelede hepimizin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini düşünüyorum.

 

IMG_6809

Anteppress: Son olarak; Gaziantep halkına, eğitim ile ilişkisi olan herkese ve Milli Eğitim Personeli’ ne iletmek istediğiniz bir şey var mı?

Cengiz Mete:

Ekonomide, sanayide, ticarette marka bir şehir haline gelmiş olan ilimizi eğitim alanında da başarıları yakalayan bir şehir haline getirmek için Gaziantep halkımızla, milli eğitim personelimizle, velilerimizle, kısacası eğitim ile ilişkisi olan tüm paydaşlarımız ile ortak olarak hareket etmemiz gerekmektedir. Ortak akıl önemlidir, bu birlikteliğin göstergesidir. Ayrıca ortak akıl sayesinde soyut somuta dönüşür, düşüncelerde kalan tüm güzel planlar hayata geçer ve başarı elde edilebilir. İşte biz bu ortak aklı harekete geçirmek için elimizden geleni yapacağız.

 

 

Anteppress: Sorularımıza titizlikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ediyoruz. Allah utandırmasın.

Cengiz Mete:  Teşekkür ederim.  Sizlere de çalışmalarınızda başarılar diliyorum.