İlçeleri görevden almak için toplanan CHP İl Yönetimi, daha önce imza atanların kararını değiştirmesi üzerine görevden almaları gerçekleştiremedi.  Toplantıda sadece İslahiye yönetiminin görevden alınması oylamasında yeterli sayıya ulaşılabildi. Bunun üzerine il yönetiminde Başkan M.Sait Köse dahil, 21 kişi istifasını verdi.

 

CHP’de bir haftadır devam eden ilçelerin görevden alınması süreci, sürpriz bir sonuçla sonuçlandı. Geçtiğimiz hafta ilçelerin görevden alınması için toplanan ve toplantıya katılan 16 kişinin oybirliği ile  kararı çıkaran il yönetimi, kararın gereğini yerine getirmek için toplandı.

Toplantıda görevden alınmasına karar verilen 9 ilçe teker teker gizli oyla oylanırken, görevden almak için gereken 16 oy sayısına bir ilçe dışında ulaşılamadı. İlçelerden sadece İslahiye yönetiminin görevden alınması için 20 oy çıkarken, diğer ilçeler için verilen oy sayısı 9’da kaldı. Şehitkamil ve Oğuzeli’ne ise 12 oy çıktı.

Görevden alma için oy veren 7 kişinin kararından vazgeçmesi nedeniyle, İslahiye dışındaki diğer ilçelerin görevden alınması gerçekleştirilemedi.

Toplantı sonrası, il yönetim kurulu üyelerinden 17 asil üye, 4 yedek üye olmak üzere, 21 kişi istifa dilekçesini, verdi.  İstifa eden yönetim kurulu üyeleri, siyasi duruş sergilemek için bu kararı aldıklarını belirterek, “Hiçbir hesabın içerisinde yer almadan 6 aydır, partimizin başarısı için çaba sarf ediyoruz. Bugüne kadar bizlere yapılan taraflı saldırıların hepsini göğüsledik. Ancak yönetimimizdeki arkadaşlarımızın sergilediği tutum,  bizleri bu noktaya getirdi. Bir hafta önce aldığımız bir kararın uygulamasını, bazı arkadaşlarımızın çark etmesi nedeniyle yapamadık. Bu şartlarda istifa etmenin dışında bir ihtimal kalmamıştı.”dediler.

Telefonla ulaştığımız İl Başkanı M.Sait Köse ise, süreç ile ilgili değerlendirmeyi daha sonra yapacağını belirtti.

(Semra Öztürk)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here