Resim_1301822483Anteppress – Gaziantep
CHP genel merkezinin Gaziantep için ayırdığı iki kontenjandan birini kullanmamasının YSK tarafından kabul edilmediği iddia edildi. Sadece Gaziantep`te değil, başta Denizli olmak üzere Önseçim yapılan ve kontenjan kullanılmayan diğer illerde de benzer karmaşanın yaşandığı basına yanyor.

Birinci iddia
CHP Gaziantep`te 2. sıranın kontenjan ataması netlik kazanmazken, bazı basın yayın organlarında Celal Doğan`ın ismi geçmeye başladı.

İkinci iddia
CHP, dördüncü sıra kontenjanına Cennet Süzer’i koymuştu. YSK’nın iki kontenjanın da kullanılması gerektiği yolunda görüş belirtmesi üzerine, Cennet Süzer kadın aday olarak ikinci sıra kontenjana kaydırılarak, dördüncü sıra kontenjana yeni bir isimin getirileceği iddiası.

CHP Gaziantep İl Başkanı Ali Peri, kendisine şu ana kadar bu konuda ulaşan her hangi bir bilgi olmadığını belirtirken,” Herkes bu konuda birşeyler söylüyor. Bana il başkanı olarak herhangi bir bilgi verilmedi.”dedi.

YSK’nın CHP’yi Gaziantep ikinci sıraya kontenjan bir aday koyması için uyardığı ifade edilirken, CHP il teşkilatı ve genel merkezin kontenjan kullanmadan problemi ortadan kaldırma arayışında olduğu öğrenildi.

Listelerin belli olmasından sonra ilk şok CHP’de yaşanıyor. 16 bin kayıtlı üyesiyle resmi ön seçime giden CHP genel merkezi, 2 ve 4. sıra adaylarını ise kontenjan olarak kullanılmak için boş bırakmıştı.

Listelerin YSK’ya verilmesi gereken son günde  CHP genel merkezi Gaziantep’ten 4. sıra için kontenjanı Cennet Süzer’den yana kullandı. CHP, 2. sıra kontenjan adayını ise kullanmayıp, listenin son şeklini YSK’ya gönderdi.

 

CHP’nin verdiği Gaziantep aday listesini YSK’nın kabul etmediği ve resmi listelerin kesinleşeceği 29 Nisan’a kadar düzeltmesi yönünde uyarıda bulunduğu iddia edildi. YSK’nın itirazına neden olarak da 2. sıra kontenjan adayının boş geçilmesi gösterildi. YSK’nın CHP’ye “Ön seçimde en az 5, en fazla 10 adaya oy kullandırılması mecburiyeti getirildi. Bu nedenle iki kontenjan hakkınızı da kullanmak durumundasınız.” yönünde uyarıda bulunduğu iddia edildi. CHP ön seçimde eğer üyelerine en az 7, en fazla 12 oy kullanma hakkı tanısaydı, YSK’nın bu yönde bir uyarıda bulunmayacağı ifade edildi.
ŞİMDİ NE OLACAK?

YSK’nın şok uyarısı CHP Gaziantep teşkilatında bomba etkisi yarattı. Kontenjan kullanılmaması için genel merkeze günlerce baskı yapan ve bir nebze de olsa istediklerini alan il teşkilatı 2. sıraya da kontenjan kullanılması gerektiği uyarısının ardından çözüm arayışlarına başladı. İl teşkilatı ve genel merkez, 2. sıra kontenjan adayı problemini yasal çerçeveler içinde çözmeye çalışıyor. YSK’nın 2. sıra için bir isimde diretmesi ihtimaline karşı CHP’nin şimdiden aday arayışlarına başladığı öğrenildi.

Celal Doğan`ın Gaziantep`ten 2. sıraya kontenjan olarak atanması halinde; 2. sıradaki eczacı İrfan Kaplan 3`e, 3. sıradaki Avukat Mehmet Gökdağ ise 4. sıraya kaymış olacak.

YSK, CHP’ye “Kontenjanın ikincisini de kullanmanız lazım” dedi. Yüksek Seçim Kurulu’nun hazırladığı seçim takvimine göre, dün “Yüksek Seçim Kurulu’nca siyasi partilerin verdikleri aday listelerinin incelenmesi sonucu meydana gelen eksikliklerin, siyasi partilerin genel merkezlerindeki yetkili organlarınca tamamlanması” istendi.

CHP’nin Gaziantep’te ikinci ve dördüncü sırada kontenjan kullanacağını bildirip, ön seçim sonrasında yalnızca dördüncü sıra kontenjanı kullanmasıyla ilgili olarak, YSK  “İki sıradaki  kontenjanın da kullanılması gerektiği” yolunda görüş belirtti.

Bu nedenle CHP’nin YSK’nın istediği diğer eksiklik ve düzeltmelerle birlikte Gaziantep listesinde ikinci sıraya da kontenjan hakkını kullanması bekleniyor. Partilerin, listelerdeki eksiklikleri tamamlayıp yarın akşama kadar YSK’ya bildirmesi gerekiyor.

Yasa gereği, ikinci kontenjan zorunlu

12 milletvekili çıkaracak olan Gaziantep’te CHP, ikinci ve dördüncü sıraya kontenjan adayı koyacağını açıkladığı için, Gaziantep’te yapılan ön seçimde, partiye kayıtlı üyeler, “En az 5 en fazla 10” aday adayına oy verdi. Böylece yasal olarak CHP’nin ikinci sıraya da kontenjan adayı koyması zorunlu hale geldi. YSK’nın uyarısı üzerine CHP yarın akşama kadar ikinci sıraya koyacağı kontenjan adayını bildirmek zorunda. YSK, eksikliklerin düzeltilmesinin ardından geçici aday listelerini 18 Nisan pazartesi günü ilan edecek.

 

Anteppress – Yerel Gazeteler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here