ciftcimiz-eziliyor

CHP Gaziantep milletvekili adayı Ali Peri, pamuk üreticilerine verilen Devlet desteğinin girdi maliyetlerini karşılamadığını söyledi. Peri, “Mazotu 1.8 liradan verip, Devlet desteğini de artırarak çiftçimizi rahatlatacağız” dedi

PERİ: PAMUK ÜRETİCİSİ EZİLİYOR
Peri, pamuk üreticilerine verilen Devlet desteğinin girdi maliyetlerini karşılamadığını söyledi. Peri, “Mazotu 1.8 liradan verip, Devlet desteğini de artırarak çiftçimizi rahatlatacağız” dedi.  Peri, Araban’da pamuk üreticileri ile bir araya geldi. Mazot fiyatlarının yüksekliği, elektrik faturalarının çok kabarık olması ve Devlet desteğinin yetersiz kalması nedeniyle üreticinin sıkıntılı olduğunu dile getirdi. Sadece Araban’da 25 bin dönümlük alanda pamuk üretimi yapıldığına dikkat çeken Peri, “Devletin ton başına verdiği destek, çiftçimizin girdi maliyetlerini karşılamıyor. Çiftçimiz para kazanamıyor. Çiftçimize verilen destek mutlaka artırılmalı. CHP iktidarında milletvekili olarak meclise gidersem, pamuk desteği için çalışma yapma sözü veriyorum” diye konuştu.

MALİYETİ KURTARMIYOR

Çiftçilerin yüksek girdi maliyetleri karşısında ezildiğine dikkat çeken Peri, elektrik faturalarını da ödeyemez olduklarını bildirdi.  Birçok çiftçinin borcunu ödemek için bankalardan kredi kullandığını belirten Peri, “Mazot fiyatları çok yüksek. Elektrik faturaları çok kabarık. Biz CHP iktidarında öncelikle mazot fiyatlarını 1.8 liraya düşüreceğiz. Vatandaşı yüksek faturalardan kurtaracağız. Girdi maliyetleri düşen üreticimiz de daha fazla üretim yapmaya başlayacaktır. Çiftçimize verilen Devlet destek oranını da artıracağız” şeklinde konuştu.

İTHALATA KOTA GETİRİLMELİ

Peri, pamuk ithalatına da mutlaka kota getirilmesi gerektiğini bildirdi. Peri, “Bugün dünyanın birçok ülkesinden Türkiye’ye pamuk ithalatı yapılıyor. Pamuk ithalatına kota uygulanmalı. İthalat yapılırken, herhangi bir kota yok. Ancak ithal ettiğimiz pamuğu ipliğe çevirip satarken, aynı ülkeler bize kota uyguluyor. Biz de CHP iktidarında kota uygulaması ve pamuğa destek konusunda destekleyici çalışmalar yapacağız. Gaziantep’te pamuk üretimi de çok fazla. Hem kentimiz, hem de ülkemiz açısından pamuğa uygulanacak kota çok önemli” açıklamalarında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here