11726215813.05.2014214848gaziantepgunes

Mevsimsel olaylardan olumsuz etkilenen çiftçilerin, Türkiye Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine (TTK) olan borçları 1 yıl süre ile ertelendi. Tarımsal kredi borçlarının ertelenmesi en çok don ve kuraklık mağduru olan çiftçileri sevindirecek.
Güneydoğu Anadolu Bölgesi kuraklık dolayısı ile birçok ürün yetiştirmede sorun yaşadı. Mart sonu etkili olan don olayları özellikle fıstık üreticilerini olumsuz etkiledi. Gaziantep Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, çiftçilerin borçlarının 1 yıl süre ile ertelenmesinin çiftçi için büyük bir şans olduğunu dile getirdi.

HASARI YÜZDE 30 OLANLAR YARARLANACAK

Yayınlanan Bakanlar Kurulu kararına gore ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri ve seraları en az yüzde 30 oranında zarar gören çiftçiler bu uygulamadan yararlanacak. Çiftçilerin ürün hasar tespiti, il ve ilçe hasar tespit komisyonlarınca yapılacak.

‘KURAKLIK VE DON ÇİFTÇİMİZİ VURDU’

Güneydoğu’nun karasal iklimi dolayısı ile dona ve kuraklığa maruz kaldığını ve bu durumun da çiftçiyi olumsuz etkilediğini açıklayan Yiğit, “Bölgemiz iklim olaylarından dolayı sürekli bir olumsuzluk içinde. Kuraklığın aşırı olması birçok ürünün yetişmemesinde etkili oluyor. Mart aynı sonunda etkili olan don olayları da birçok çiftçimizin belini bükmüştü. Bu borç erteleme ile çiftçi kendini toparlayacaktır” açıklamalarına yer verdi.

BORÇ ERTELEMESİ TÜM ÇİFTÇİLERİ KAPSAMALI

Borç ertelemde hasar tespitinin yüzde 30 olmasının bazı çiftçilerin yüzünü güldürürken bazılarını da olumsuz etkileyeceğine dikkat çeken Yiğit, “Çiftçi rahatlatılmak isteniyorsa bu uygulama tüm kesimi kapsamalıdır. Yüzde 30 luk bir zarar tespiti yapılması çiftçiler arasında köprü oluşturacaktır. İklim şartlarından dolayı tüm çiftçilerimiz mağdur. Ya kuraklıktan ya da yaşanan don olaylarından olumsuz etkilendiler. Özellikle fıstık ürecilerimiz bu borç ertelemeden yararlanmalı. Çünkü fıstık üretimi bu yıl geçen yıllara oranla biraz daha düşük olacaktır. Bunun sebebi de yine Mart ayı sonunda yaşanan don olaylarıdır” ifadelerine yer verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here