gaziantepin-jurassic-parki-1446203858-15815262547

Gaziantep’te birçok ilke imza atan Şahinbey Belediyesi’nin ilklerinden birisi olan Yeşil Vadi içerisindeki Dinozor Park büyük ilgi topluyor.

Ziyaretçileri 23 milyon yıl öncesine götüren ve o dönemlerde yaşamış olan Dinozorları yerinde inceleme fırsatı sunan Şahinbey Belediyesi vatandaşlar tarafından da takdir topluyor.
Türkiye’nin en büyük Parkı olan Yeşil Vadi Parkı içerisine yaptırılan Dinozor Park adeta bir Jurassic Park’ı andırıyor. Birçok kişinin sadece filmlerde gördüğü ve bilgisayar efektlerinden tanıdığı Dinozorların maket halini yakından gören Gaziantepliler şaşkınlıklarını da gizleyemiyor.
TARİHTE BİR YOLCULUK
İçerisinde 23 dinozor bulunduran Dinozor Park’ta tam 19 farklı çeşitte dinozor türü bulunuyor. Ziyaretçiler dinozorların yaşamlarını türlerini daha yakından görme ve tanıma imkânı buluyor.  Parkı gezenler 23 milyon yıl ile 20 bin yıl arasında değişen zamanlarda meydana gelmiş jeolojik oluşumları, milyonlarca yıllık dinozorları yerinde inceleyerek tarih öncesine yolculuk yapıyor. Özellikle minik ziyaretçiler hareket etme ve ses çıkarma kabiliyeti olan dinozorları görünce büyük şaşkınlık yaşıyor.
NESLİ TÜKENMİŞ DİNOZORLARI TANIYORLAR
Yeni yetişen neslin dünya üzerindeki yaşamı sonlanan hayvanları görebilmesi ve tanıyabilmesi adına dinozor parkı kurduklarını dile getiren Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Türkiye’nin en büyük parkı olan Yeşilvadi’ye nesli bitmiş olan dinozorların maketlerini getirdik. Yeni yetişen neslimizin bu hayvanları görmesini tanımasını istedik. Bu maketlerimiz sabit değil kafaları, ağızları, kuyrukları, ayakları hareket ediyor. Özellikle çocuklarımızın dikkatini çekecek şekilde tasarlanmış durumda. Bu yönüyle çocuklarımızın gelişimine katkı sağlamak istedik. Bu alana çevreledik, burayı ziyaret etmek isteyen vatandaşlarımız buraya özel olarak girerek ziyaret etmiş olacaklar” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here