Nevzat_OZKAYA_2

Çocukları nazlaya nazlaya camiye götürmeye çalışıyoruz. Bin bir türlü “hediye” sözleriyle cami yollarını onlara öğretmeye çalışıyoruz.

İşte bunca zahmetle yaptığınız bina bir anda yok olup gidiyor.

Nasıl mı?

Birincisi…

Yavuz Sultan Selim Camii’ndeyiz. Çocuklarla namazı kılmışız ve küçük adamlar ve hanımlar akranlarıyla camide koşuşturuyorlar. Aslında çok da güzel bir ortam var. Onlar eğlenirken kalbinize tebessüm yerleşiyor, mutlu oluyorsunuz. Bir dahaki namaz vaktini iple çekecek çocuklar ümidindesiniz. Cemaatten biri bu güzel manzarayı bir anda yok ediyor. Çocukları azarlıyor. O anda bir tepki yok çocuklarda. Ama ileriki günlerde bu kendini gösteriyor. Çocuklara, “hadi namaza gidelim.” dediğinizde, tepki gecikmiyor.

“Gelmeyiz.”

Çocuklar camiye küsmüşler artık…

Çocuklar namaza küsmüşler yazık…

O güzel hayaliniz yok olmuş gitmiş.

Ve ikincisi…

Zaman geçiyor, çocuklar zor da olsa camiye ve namaza alışıyorlar. Bu defa Fatih’te Tabak Yunus Camii’ne gidiyoruz. Namaz bitiyor ve tespihler çekiliyor. Çocuklardan biri tespihleri neşe ile topluyor, koşarak yerine bırakıyor. Hoca dua eder iken, elleri semada iken çocuğu azarlıyor, iyi mi?

“Ya hu Hoca! Allah’tan kork” diyorum içimden. Bu sözüm, semaya açılan ellerim ile diğer dualarıma karışıyor fark etmeden.

Önce cemaatti şimdi hoca.

Sonra ne oldu biliyor musunuz?

Çocuklar, “biz namaza da camiye de gitmeyiz” diye diretmeye başladılar.

Ey cemaat ve ey hoca! Bu çocukların günahını nasıl taşıyacaksınız sırtınızda?

Sayın Diyanet İşleri Başkanım, sevgili hemşerim Mehmet Görmez ağabey. Bunları duy ve bunlara bir önlem alınması için çalışmalar yap lütfen. Çocuklar nazlıdır.

Bu hocalar çocuk psikolojisi öğrensinler.

Çocuklar dini, imanı, ibadetleri cami ile sever. Müslüman kimliğini kuvvetlenmek, cemaat ruhunu yaşamaları için en güzel yol, onları camilerle haşır neşir etmekle olur.

Çocuklar cami ve ibadet adabını ancak o mekânda bulunup tecrübe ederek öğrenebilir. Onlara camide nasıl davranacağına dair uyarı yapılırken yaşının anlayış seviyesine göre sevecen ve şefkatle yapılmalıdır. Onları azarlayarak değil, çatık kaşla değil, insanca davranışla…

Çocuklar da bir insandır. Sevgiyi ve nefreti büyüklerden daha iyi bilir ve kavrarlar. Çocuk psikolojisini bilmeyen bir imam sağlıklı bir hizmet vermesi beklenemez.

Yani ses çıkarmayınca insanlar yanlış bildikleri yolda daha güven kazanıyorlar bunlar. Çünkü itiraz olmayınca yaptıklarının doğru olduğunu zannediyorlar.

Çocuklar nazlıdır, çocuklar sevgi kaynağımızdır. Yüzümüzdeki tebessüm onların hediyesidir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here