Şehitkamil Belediyesi ile Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği ‘Madde Kullanımı ile Mücadele’ konulu seminerinde, bayanlara uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin zararları ile ilgili bilgiler verildi.

Şehitkamil Belediyesi Karşıyaka Sosyal Tesisinde düzenlenen ‘Madde Kullanımı ile Mücadele’ konulu seminere, ev hanımları yoğun ilgi gösterdi. Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan seminerde, uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin zararları anlatıldı. Madde Kullanımı ile Mücadele Büro Amirliği Talep Azalttım Uzmanı Polis Memuru İsmail Uzkar, uyuşturucu maddenin toplum yapısına ne denli zararlar verebileceği hakkında detaylı bilgiler vererek, “Uyuşturucu ve uyarıcı maddeler, aklı ve bedensel yapıyı ciddi anlamda bozarak fizyolojik ve psikolojik yapıda tahribata yol açmaktadır. Her tür uyuşturucu ve uyarıcı madde bireyin aile ve toplumdaki yapısına zarar vererek, kişinin yaşam kalitesini yok eder. Madde kullanan bir kişi sağlıklı düşünemez, mantıklı kararlar veremez. Madde bağımlısı bir birey günlük hayatında yapması gerekenleri yapamadığı gibi, zihinsel olarak adeta kullandığı maddenin hükmü ve kontrolü altındadır. Madde bağımlılığını engellemede en büyük rol ailelere düşmektedir. Aileler çocuklarını hiçbir zaman başıboş bırakmamalıdır. Aileler çocuklarının kimlerle konuşup vakit geçirdiğini iyi bilmeli. Eğer ki aileler çocuklarına sahip çıkmaz onlarla ilgilenmezlerse, çocukları tehlike arz eden kişilerle yakınlaşırlar. Ailesinden ilgi bekleyen çocuklar, aradığı ilgiyi ailesinden bulamazsa, çeşitli zarar ve kötü alışkanlıklar görecekleri kişileri kendilerine dost görüp, madde kullanımına alışabilmektedirler” dedi.

Uyuşturucu madde ile mücadele için yapılan seminerin olumlu geçtiğini ifade eden ev hanımları ise “Bugün bizleri bilinçlendirmek için buraya gelen polis memuru arkadaşlar, uyuşturucudan korunma ve çocuklarımızın uyuşturucu maddelere başlamaması için neler yapmamız gerektiğini bizlere öğretti. Gece yarılarından sonra çocuklarımızı dışarıya göndermememiz konusunda uyarılarda bulunuldu. Madde bağımlılığın çocuklarımız üzerinde nasıl ve ne gibi durumlarda başlandığı, ebeveynler olarak nelere dikkat etmemiz gerektiği ve uyuşturucu madde bağımlılığının önlenmesi açısından gerekli tedbirlerin nasıl alınacağı hakkında detaylı bilgiler verildi. Şehitkamil Belediye Başkanımız Rıdvan Fadıloğlu, bilinçlenmemiz için bu tür seminerleri sık sık düzenliyor. Başkanımıza bizlere bu tür etkinlikleri sunduğu için teşekkür ediyoruz” dedi.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here