07.05.2015_07.05.2015.10_0 (1)

Gaziantepli vatandaşlar spora sağlıklı yaşamak için yapılması gerektiğini belirterek günlük hayatı da olumlu yönde etkilediğini açıkladılar. Sporun sadece futbol olmadığı ifade eden vatandaşlar yürüyüşün bile bir tür spor olduğunu savundular.

Spor, insanların ferdi veya toplu olarak fiziki, ruhi ve düşünme kabiliyetini kendine ve bir rakibine karşı, önceden belirlenmiş bir düzen içinde başarı kazanmaya yönelik ve mücadele heyecanını yaşamak için yaptığı beden hareketlerinin bütününe verilen genel isimdir. Futbol, hentbol, voleybol, binicilik, kayak, avcılık, denizcilik, güreş, atletizm, basketbol gibi branşlar sporun çeşitli kollarıdır. 

SPORUN FAYDALARI YAŞA GÖRE DEĞİŞİYOR

Sporu zevk için yapanlara amatör sporcu, meslek haline getirip, bundan para kazananlara ise profesyonel sporcu denir. Spor yönetmeliklerine göre amatör ve profesyonel sporcuların gösterileri ve faaliyetleri birbirinden ayrılmıştır. Spor aynı zamanda geniş ölçüde turizm sanayisini de destekleyen bir kaynaktır. Milletlerarası müsabakalar, tarihi ve turistik yerlerin, sporcuların ve seyircilerin ziyareti aracılığıyla yurtdışında tanıtılmasına sebep olmaktadır.

Spor yaparak stresle başa çıkmak mümkündür. Sporun iki açıdan yararı vardır. Hem vücutta değişikliklere neden olur, hem de psikolojik yönden destek verir.

7’den 70’e herkesin sağlıklı yaşaması için gerekli olan spor, ruh sağlığı açısından yaş gruplarını farklı boyutta etkiliyor. Spor, çocuk ve gençlerde mutluluk, öfkeyi kontrol edebilme, saldırganlığı frenlemeye yardımcı oluyor. Erişkinlerin, dinç ve dinamik görünmelerini sağlıyor. Yaşlılar, dinç yapıları ile toplum içinde sevilen kişiler oluyor.

Pusula Gazetesi olarak sokaktaki vatandaşlara ‘Spor denilince aklınıza ne geliyor, sporun faydaları nelerdir?’ diye sorduk. 

Kurtuluş Doğu: “Spor kardeşlik, dostluk, eğlencedir. Ben sporla fazla ilgilenmiyorum. Spor demek sadece futbol demek değildir, spor yapmanın insan sağlığı açısından çok yararları vardır.”

Mehmet Ankay: “Spor denilince aklıma barış ve kardeşlik gelir. Spor yapmak bir çeşit eğlenme etkinliğidir. Devamlı arkadaşlarımla maç seyretmek, rakiplerimle barış içinde futbol maçını izlemeyi severim. Her türlü spor yapmanın faydası vardır. Ben spor olarak ara sıra futbol oynuyorum.”

Yunus Saklıcı: “Spor diyince aklıma dostluk, kardeşlik geliyor ama şu zamanda sıkıntılı bir dönem geçiriyoruz. Çeşitli istenmeyen olaylar oluyor. Ama sporda genel olarak dostluk ve barışın olmasını dilerim. Ben fırsat buldukça spor yapıyorum, halı sahalarda futbol oynuyorum, basketbol oynamaya çalışıyorum.”

Mehmet Yenidoğan: “Spor deyince aklıma sağlık gelir, spor insanın hayatını değiştirir. Maalesef ben spor yapmaya imkân bulamıyorum. Spor yapmak insanın kafasını, vücudunu çalıştırır.” 

Cumali Göv: “Spor yaşamdır, spor yapan kişiler daha sağlıklı daha dinamik ve neşeli olurlar. Spor yapmak sadece futbol oynamak değildir. Bir insanın sabahları bir saat yürümesi bile bir spordur. Sporu herkesin yaparak sağlıklı dinç kalmasını tavsiye ederim.” 

Gökçen Çolak: “Spor sağlık, eğlencedir. Spor yapmak insanın nefesini açar, dostlukları arkadaşlıkları pekiştirir. Benim spor yapma imkânım var, haftada bir halı sahaya gidiyorum ve spor yapma zevkimi gideriyorum.”

HAKAN YAĞLI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here