Gaziantep’te düzenlenen ‘’24. Uluslararası Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Yaz Fuarı (GAPSHOES)’’ törenle açıldı. Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Gaziantep Kunduracılar Odası, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu destekleriyle Akort Fuarcılık tarafından düzenlenen Ortadoğu Fuar Merkezi’nde yapılan açılışın kurdelelerini Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bakan Faruk Özlü, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Sani Konukoğlu ve diğer protokol üyeleri kesti.

Fuar, şehitler anısına saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Açılış konuşmasını yapan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü” Gaziantep’te üretilen ve ihraç edilen ürünlerin kilogram değeri sadece 4,2 dolar. Bugün Ortadoğu pazarlarına bu ürünleri ihraç ediyor olabiliriz, ancak üretimde kaliteyi artırmazsak yarın daha ucuz üretim yapan başka birileri gelir ve bizden bu pazarları alır.” dedi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’te Gaziantep’in imalat sanayisinde son derece güçlü olduğunu ifade ederek;  Gaziantep imalat sanayisinde son derece güçlü, üretim ve ticaret üssü olarak nitelendirilebilecek bir şehir. “ dedi.
ŞİMŞEK: TERÖR ÖRGÜTLERİ KOALİSYON KURMUŞ TÜRKİYE’YE SALDIRIYOR
Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Gaziantep Kunduracılar Odası, Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) destekleriyle, Akort Fuarcılık tarafından düzenlenen 24. Uluslararası Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Yaz Fuarı (GAPSHOES) açılış törenine katılan Şimşek, Bütün terör örgütlerinin koalisyon kurmuşcasına Türkiye’ye saldırdığını söyledi.  1. Dünya Savaşı’ndan sonraki en karmaşık en sıkıntılı dönemi yaşadıklarını belirten Şimşek “Böyle bir dönemde klasik çalışma tarzımızı devam ettiremeyiz.” dedi.
TÜRKİYE’DEKİ RESİM BELKİ BİRAZ FARKLI AMA
Gaziantep’in imalat sanayisinde son derece güçlü, üretim ve ticaret üssü olarak nitelendirilebilecek bir şehir olduğunu anlatan Şimşek, bunu katma değer zincirinde biraz yukarıya çıkararak birkaç kat artırmanın mümkün olduğunu kaydetti. Şimşek, Gaziantep’teki imalat sanayi üretiminin yüzde 78,9’unun düşük teknoloji denilebilecek bir alanda faaliyet gösterdiğini, bu sektörde 91 bin 152 kişinin çalıştığını dile getirerek, “Orta ve uzun vadede katma değer zincirinde bu kısmı yukarı çekmemiz lazım. Çekemezsek yoğun küresel rekabet karşısında zorlanacağız. Orta düşük teknoloji ise yüzde 16,6. Burada da 15 bin 548 kişi çalışıyor. Orta yüksek teknoloji sadece yüzde 4,4. Yüksek teknoloji ise sadece yüzde 0,1. Dolayısıyla üretim yapısının ciddi bir şekilde dönüşmesi lazım. Türkiye’deki resim belki biraz daha farklı ama 3 aşağı 5 yukarı benzerlik arz ediyor.” diye konuştu.
KATMA DEĞER ZİNCİRİ İHRACAT İÇİN ÖNEMLİ
Bütçede ihracat desteklerini 3 katına çıkardıklarını belirten Şimşek, Hazine Müsteşarlığının kredi kefalet sistemiyle ihracatçıya destek olacağını, yüzde 100 kefil olacağını söyledi. İhracatın olmazsa olmaz bir bileşen olduğu, katma değer zincirinin de ihracat içinde en önemli bileşen olduğuna dikkati çeken Şimşek, şunları kaydetti:”Katma değer zincirinde biz yukarıya çıkamazsak ne yapacağız, kiminle yarışacağız? Biz düşük ücretle yarışamayacağımıza göre, kar marjlarını yukarıya çekecek katma değeri yüksek ürünlere geçişi sağlamamız lazım. Bunun için destek çok önemli. Şehir ekonomilerinin dönüşümü üzerine çalışma başlattık. Uluslararası bir danışmanlık firmasıyla temasa geçtim. Onlar şimdi hazırlık yapıyorlar. Bu firmayla Gaziantep sanayisinin dönüşümünü çalışacağız. Gaziantep, sanayi üretim üssü. Fakat bu üretim yapısıyla, sürdürülebilirlik bir soru işareti. Üretim yapısını dönüştüreceğiz. Aslında şimdi 2. Kurtuluş Savaşı. O anlamda bir seferberlik zamanı. Seferberliğin iki bileşeni olacak. Sanayide dönüşüm, yani katma değer zincirinde yukarıya çıkış ve ihracat seferberliği. Piyasanın çeşitlenmesi gerekiyor. Bizim ihracatın 1 milyar 954 milyon doları Irak’a gidiyor. 400 milyon doları Suriye’ye gidiyor. Ama bu piyasalarda bazı sıkıntılar var. Ona rağmen büyük bir başarı. Bizim artık hakikaten nitelikli ürün üreterek, Avrupa çok gelişmiş bir piyasa, oraya çok daha büyük ölçüde yüklenmemiz gerekiyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here