Gaziantep Büyükşehir Belediyesi boş duran otopark çatılarının güneşten elektrik üretimi amacıyla değerlendirilmesine yönelik bir proje geliştirdi. Bu kapsamda Türkiye’nin en büyük solar otoparkı, GASKİ’nin 25 Aralık İşletmeler Tesisi’nde kuruldu.

Yaptığı projeler ile beğeni kazanan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, çevre duyarlığı ile de alkış topluyor. Yenilenebilir enerji konusunda önemli projeler üreten Büyükşehir Belediyesi bir yeniliği daha Gazianteplilerin hizmetine sundu.

GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, solar otoparkta üretilen elektrik ile 90 evin bir yıllık enerji ihtiyacının karşılanabileceğini söyledi. Sönmezler, Güneş Enerjisi Santrallerinin yapımına devam edileceği ve şu aşamada İncesu mevkiinde bulunan 100 bin tonluk su deposu alanında mevcut solar otoparkın yaklaşık sekiz katı büyüklüğünde 1000kW kurulu güce sahip Güneş Enerjisi Santrali için gerekli izinlerin alındığını ve projesinin yaptırıldığını belirtti.

Sönmezler, bu projenin yanı sıra Gaziantep Ekolojik Binası’nda geliştirilen detay çözümleri ve kullanılan sistemlerle yüzde 90 enerji tasarrufu sağlandığını, çöplerin işlemden geçirilerek enerjiye dönüştürüldüğünü belirtti. Öte yandan, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bu projelerin yanı sıra Antep fıstığının yaş kabuğunun içindeki metan gazından biogaz da elde ediyor.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ

Bu kapsamda Türkiye’nin en büyük solar otoparkı, GASKİ’nin Karaca Ahmet Mahallesi’ndeki 25 Aralık İşletmeler Tesisi’nde kuruldu. 1.460 metrekarelik alana kurulan otopark 56 araçlık kapasiteye ve 120 kw güce sahip olan solar otopark, hizmet vermeye başladı. Son teknoloji kullanılarak tasarlanan ve yapımı tamamlanan otoparkta “Veri Kayıt ve Uzaktan İzleme Sistemi” bulunuyor. Solar otopark yaklaşık 90 evin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek kapasiteye sahip. Yakın zamanda tamamlanan ve tesis içerisinde taşıyıcı çelik konstrüksiyon üzerine yerleştirilen solar otoparkta üretilen enerji, Karacaahmet Mahallesi’ndeki 25 Aralık İşletmeler Tesisi’nde kullanılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here