fatih

Antep sathında da çevre illerde de böyle anılır Sigara. Yemekten sonra yakılır, çayla iyi gidermiş filan. Tabii bunlar sigaranın ne kadar zararlı bir madde , nasıl köleleştiren bir bağımlılık aracı olduğunun anlaşıldığı şu günlerde kişinin kendini kandırmasından başka hiçbir kapıya çıkarmayan cümleler…

Geçmişte sigara için tahrimen mekruh denilmiş çoğunlukla, tütüne haram diyenlerin de olmadığını es geçmeyelim elbet. Ancak hali hazırda her gün on binlerce , her yıl da Dünya Sağlık Örgütü (WHO) rakamlarına göre 6 milyona yakın insanın ölüm sebebi tütün! 11 Eylül saldırısında ölen sayısı 11 bin civarında iken , 11 Eylül’den 2012 yılına kadar sigaradan milyonlarca kişi ölmüş , hangisi terör diye bir çizim görmüştüm ! Dünya üzerindeki ölüm sebepleri istatistiğinde de tütün ve alkol ilk üçteki yerini koruyor yıllardır. Belki de bu sonuçlar ve yaptığı zarar göz önüne alınarak da çoğu alim ve önder şahsiyetler sigara konusunda haramlık hususunu tereddütsüz dile getirmeye başladılar son yıllarda.

Yerel bir televizyonda yaptığımız söyleşide sigaranın küçük günah gibi bir şey olduğunu söylemiştim haddim olmayarak. Hani dikkate alınmadığında giderek büyük günaha büyük haramlara bulaştıran küçük ve önemsemediğimiz günahlar var ya ! Başlangıçta keyif gibi görünen bu alışkanlık sonradan kişiyi kendine köle eden, bağımlı hale getiren bir kötülüğün kapısını açıyor maalesef. İşte bu sebeple küçük günah diyorum sigaraya. Ölümcül etkisi uzun zamanda çıkıyor bir de, hemen fark etmiyorsunuz. Uyuşturucu gibi maddeler de fazla yaşama şansınız yok, yaşlanmış uyuşturucu bağımlısı pek yoktur çünkü ölmüşlerdir zaten !

Sözü getireceğim yer 31 Mayıs Dünya Tütünsüz günü idi. Bırakmak isteyenlere yardımcı olmak adına da Demokrasi Meydanında İl Halk Sağlığı müdürlüğü ile birlikte stand açmıştık. Gerçekten insanlar nasıl bir kölelik ruhunun içine düşürülmüş inanamıyor insan. Görseniz ne kadar mübarek bir teyzemiz bu diyeceğiniz nur yüzlü kadın, günde 2 paket sigara içtiğini söylüyordu mesela. Asgari ücretli bir kardeşimiz de utanarak bırakabilsem diyordu , günde bir paket içiyormuş. Göğsü sıkışan başka bir gariban kardeşimiz de “bıraktım diyorum bir bakıyorum yine cebime almışım bir paket” diyerek nasıl çaresiz bir halde olduğunu belirtiyordu.

Sigara ve diğer bağımlılıklar köleliktir beyler, kardeşler, abiler, ablalar… DSÖ’nün bu yıl vergiler artırılsın sözüne karşı sigara şirketlerinin fiyat indirmeye kalkması bu köleliğin sürmesi için atılmış adımlardır lütfen biraz dikkat ! Dünya üzerindeki en büyük şirketlerin ortakları ya da sahipleri aynı zamanda sigara şirketlerine de sahipler. Kapitalizmin dibini bulmak bir sigara şirketiyle mümkündür. Hem para kazan hem de tükettirdiğin insanlar canından malından olsun ! Bu düzene bir dur demek için fikriniz, söyleyeceğiniz cümle yok mu? Yoksa siz Necip Fazıl da içiyordu deyip kendinizi kandırmaya devam mı edeceksiniz ? Necip Fazıl da , Zarifoğlu da yanılmış, belki böyle olacağını bilselerdi içmezlerdi kanımca. Kötü örnek olmak diye bir şey var biliyorsunuz değil mi?

Özellikle çocuklara tek tek satıldığını duyuyoruz, denetimlere giden yetkililere korkunç siyasi baskılar oluşturulduğunu duyuyoruz. Başbakan tepeden kendini yırtarken , alt taraftakilerin ANAPvari bir sistemle düzenlerini sürdürdüğünü görüyoruz.

Bırakmak isteyenlere de 25 Aralık ve Şehitkamil devlet hastanelerinde poliklinikler açılmış. Çoğunlukla başarılı olunuyormuş. Çocuklara kötü örnek olmamak adına bile olsa, İsraf edip harama düşmemek adına bile olsa bir deneyin Allah aşkına ! Allah israf edenleri sevmez biliyoruz değil mi? Her türlü israfı hem de!

Daha sonra tekrar yazacağım elbet bu konuda ama, Mavi Marmara’nın da yıldönümü olması hasebiyle önce şehitlere rahmet diliyorum ve esir düşüldüğünde yaşanan ve Ramazan Kayan hocanın anlattığı şu hadiseyi idraklerinize sunuyorum : “Maalesef İsrail hapishanelerinde belirli bir süre sonrasında bazı kardeşlerimizin İsrail askerlerinden sigara istediğini öğrendik. Bu manzara karşısında daha önce sigaraya şiddetle karşı çıkmayan ben sigara hakkındaki görüşümü de fıkhımı da değiştirdim ! İnsanı İsrail askerine muhtaç eden şey iyi bir şey olamaz. Bir Müslüman kendini bu hale düşüren şeyi kabul edemez”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here