IŞİD’in iç savaş planları Gaziantep operasyonuyla bozuldu

IŞİD’in hedefinde Alevi Kültür Dernekleri, Ülkü Ocakları, HDP binaları, Atatürkçü Düşünce Derneği, Süper Lig ve 1. Lig Futbol maçları, Baro lokali, bir Kürt düğünü, Gaziantep otogarında ailelerle birlikte yapılan asker sevkiyatı ile AVM’lerin bu

IŞİD'in iç savaş planları Gaziantep operasyonuyla bozuldu

 

IŞİD’in hedefinde Alevi Kültür Dernekleri, Ülkü Ocakları, HDP binaları, Atatürkçü Düşünce Derneği, Süper Lig ve 1. Lig Futbol maçları, Baro lokali, bir Kürt düğünü, Gaziantep otogarında ailelerle birlikte yapılan asker sevkiyatı ile AVM’lerin bulunduğu ortaya çıktı.

Gaziantep’te 2 canlı bombanın kendini patlatması sonucu 3 polisin yaşamını yitirdiği operasyonla IŞİD’in Türkiye’de planladığı katliam gibi eylemleri deşifre edilirken, iç savaş çıkarma planları da bozuldu.

Hürriyet’in haberine göre Gaziantep Emniyet Müdürlüğü ve MİT Gaziantep Bölge Başkanlığı’nın operasyonlar, Türkiye’yi iç savaştan kurtardı. IŞİD’in sadece Gaziantep değil İstanbul, Ankara gibi iller başta olmak üzere Türkiye genelindeki tüm eylem ve hücre evleri Gaziantep polisinin istihbaratı ve operasyonu ile sonucu çökertildi.

3 polisin hayatını kaybettiği operasyonlarda, 2 canlı bomba kendini patlattı. 17’si Suriyeli olmak üzere toplam 36 kişi gözaltına alındı.

Her türlü ihtiyaçlarını Suriye’den temin eden militanların hedefinde Alevi Kültür Dernekleri’nin yanı sıra Ülkü Ocakları, HDP binaları, Atatürkçü Düşünce Derneği, Süper Lig ve 1. Lig Futbol maçları, Baro lokali, bir Kürt düğünü, Gaziantep Otogarında ailelerle birlikte yapılan asker sevkiyatı ile AVM’lerin bulunduğu ortaya çıktı. IŞİD militanlarının toplumda etnik çatışma çıkarmaya yönelik canlı bomba eylemi hazırlığında oldukları belirlendi.

2 AYDIR İZLERİ SÜRÜLÜYOR

Gaziantep Polisi ve MİT, yaklaşık 2 ay boyunca IŞİD’in Gaziantep’teki hücre evleri ve canlı bombaların izlerini sürdü. Kanlı eylem hazırlığında olunduğunu belirleyen Gaziantep polisi, IŞİD’in Güneykent’teki hücre evine operasyon düzenledi. Zamanla yarışan polis ve istihbarat, hücre evinin bulunduğu binayı tespit etti. Binaya operasyon düzenleyen Özel Harekat Polisleri, 5 katlı binanın en üst katından başlayarak, daireleri boşaltmaya ve hücre evinin olduğu daireyi bulmaya çalıştı. Binanın bodrum katında kalan militanlardan biri, üzerindeki canlı bomba düzeneğini patlatarak operasyona katılan 3 özel harekat polisini öldürdü. Operasyonda canlı bomba da parçalanırken, evde bulunan diğer canlı bomba sağ olarak ele geçirildi.

CANLI BOMBALARIN KİMLİĞİ BELİRLENDİ

Gaziantep’te kendini patlatan ve sağ ele geçirilen IŞİD’lilerin Suriyeli olduğu öğrenildi. Olay yerinde elde edilen deliller ve istihbarat çalışmaları sonucunda kendini patlatan IŞİD’linin Muhammed Şerif, aynı hücre evini paylaşan Suriyelinin kimliği ise Abdurrahman El Neccar olduğu belirlendi.

HÜCRE EVİ YAPISI DİĞERLERİNDEN FARKLI

Gaziantep’te kendini patlatan IŞİD’li, Ankara Gar saldırısının sanığı çıktı Gaziantep Emniyeti’nin uzun süredir peşinde olduğu IŞİD hücresinin benzerlerinden farklı bir hücre evi yapısı bulunduğu tespit edildi. Türkiye’deki hücre evleriyle bir bağlantısı olmadığı belirlenen ve ‘hayalet’ adı verilen hücre evinin, talimatları Suriye’den aldığı öne sürüldü. Gaziantep Emniyeti’nce yapılan çalışmalarda, her iki Suriyeli IŞİD’linin kayıtlarda gözükmeyen isimler olduğu anlaşıldı. Bu ‘hayalet’ eylem hücresinin tüm lojistik ihtiyaçlarının doğrudan Suriye’den sağlandığı, yerel temasının hiç bulunmadığı kaydedildi.

EŞİNİ VE ÇOCUKLARINI BANYOYA KİLİTLEMİŞ

Gaziantep polisi, Türkiye’deki canlı bomba eylemlerinin sorumlusu Mehmet Kadir Cebael’i yakalamak için zamanla yarıştı. Gazikent Burak Mahallesi Pırlanta sitesindeki evi tespit edilen Mehmet Kadir Cebael’i yakalamak için ikinci bir operasyon yapıldı. İki çocuğu ve eşiyle birlikte yaşayan Cebael’i etkisiz hale getirmek için keskin nişancı polisler, karşı binada tedbir aldı.

Keskin nişancı polisler, militanın komşu evlerde yaşayanlara zarar vermemesi için ateş etti. Yaralanan Cebael, son anda üzerindeki bombaları patlattı. Olayda sivil ve polislerden yaralanan olmazken, Cebael’in evinde yapılan aramada ise kendisi gibi aranan eşi ve 2 çocuğu banyoda kilitli bulundu. Cebael, patlamayla parçalanırken, eşi ve 2 çocuğu sağ olarak ele geçirildi.

IŞİD’in canlı bomba eylemlerinin sorumlusu olan Mehmet Kadir Cebael’in izini 2 aydır süren polis, düzenlediği operasyonda Cebael ve Suriyeli Muhammed Şerif’in kendilerini patlatmasına rağmen her iki evde ele geçirilen belge, doküman ve hard diskleri çözerek önemli bilgilere ulaştı. Elde edilen bilgiler ile IŞİD’in İstanbul ve Ankara’daki hücre evleri deşifre edildi. Gaziantep polisinin verdiği istihbarat sayesinde İstanbul’da Suriyelilerden oluşan 3 kişilik IŞİD hücresi çökertildi. Ankara Eryaman’da ise bir evi kiralayan ve Anıtkabir ile Ulus’taki 2. TBMM Binası çevresinde keşif yapan eylemci, Ankara polisi tarafından etkisiz hale getirildi. Gaziantep polisi ile MİT’in başarılı çalışma ve operasyonları sonucu IŞİD’in kanlı planları bozuldu. Ele geçirilen silahlar, patlayıcılar ile sağ yakalanan Suriyeli militan Abdurrahman El Neccar’ın sorgusundan elde edilen bilgiler, kanlı eylem planlarını deşifre etti.

 

HEDEFTEKİ EYLEMLER

Gaziantep polisinin yaptığı operasyonla, Türkiye’de iç savaş çıkaracak kanlı eylem planı hazırlığındaki hücreler çökertildi. Elde edilen bilgiler ve yakalanan teröristlerin ifadeleri çerçevesinde hücrelerin Alevi Kültür Derneği. Ülkü Ocakları. HDP binaları. Atatürkçü Düşünce Derneği. Süper Lig ve 1. Lig Futbol maçları, Baro Lokali, bir Kürt düğününe canlı bomba saldırısı gibi eylemleri deşifre oldu. Eldeki verilerle yapılan değerlendirmelere göre ise Gaziantep’teki IŞİD hücresi 2 aşamalı eylem planı yaptı.

AŞURE GÜNÜNE SALDIRI PLANI

Gaziantep’teki IŞİD saldırısına ilişkin 5 kişi gözaltında Operasyonun yapıldığı gün, IŞİD’lilerin cem evindeki 3 bin kişinin katıldığı aşure gününde intihar saldırısı yapmayı planladıkları belirlendi. Ele geçirilen el bombası ve otomatik silahların ise canlı bomba eylemi esnasında güvenlik önlemi alan ve yardıma gelecek polislere karşı kullanmayı planladıkları düşünülüyor. 2 büyük hücre evinin çökertildiği operasyonlarda ölü olarak ele geçirilen canlı bombalardan Mehmet Kadir Cebael’in IŞİD’İn canlı bombalardan sorumlu sözde Türkiye Emiri olduğu belirlenirken, Suriyeli Muhammed Şerif’in de Gaziantep’teki Alev Kültür Derneği’ne saldırıyı gerçekleştirecek canlı bomba olduğu iddia edildi. Ayrıca operasyonlarda 17’si Suriyeli 36 kişi yakalanarak gözaltına alındı. Firari olan 1 kişinin yakalanmasına çalışıldığı bildirildi. IŞİD’in kanlı eylemlerde kullanacağı patlayıcı malzemelerin tamamı ele geçirildi. Canlı bomba yeleği, bombanın tesirini artırmak için binlerce çivi, patlayıcı malzemeler, kaleşnikof silah operasyonda ele geçirilen malzemeler arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here