3255592316.12.2015214648gaziantepgunes

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gaziantep’te katıldığı fuar açılışında Asya pazarına dikkat çekti. Asya’da yoğun rekabet nedeniyle Türk üretici ve yatırımcıların bu ülkelere açılma taraftarı  olmadığına dikkat çeken Şimşek, ‘’Ancak korkmamak lazım. Pazar büyük, orada rekabet yoğun. Avrupa’ya mal satan firmalarımız, oraya da mal satabilir noktaya geleceğine inanıyorum.’’ dedi.  Şimşek, iş dünyasının önünü açmak için büyük ve orta ölçekli firmalara yeni desteklerin geleceğini de müjdeledi.

Gaziantep 22. Uluslararası Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Yaz Fuarı (GAPSHOES),  kapılarını açtı. Gaziantep Sanayi Odası, Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu, Gaziantep Kunduracılar Odası ve KOSGEB destekleriyle hazırlanan GAPSHOES açılışını Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek gerçekleştirdi. 

GAPSHOES KAPILARINI AÇTI

22’incisi düzenlenen GAPSHOES Ayakkabı ve Terlik Fuarına Gaziantep protokolü eksiksiz katıldı. Fuara, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Gaziantep Emniyet Müdürü Erhan Gülveren, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ve çok sayıda oda, dernek ve kurum temsilcisi katıldı.

ŞİMŞEK; “GELENEKSEL PAZAR ANLAYIŞINI AŞMALIYIZ”

Başbakan Yardımcısı Mehmet  Şimşek ise; “Bu fuarı 22 defa açtık. GAPSHOES Ayakkabıcılık Fuarı gerçekten sektöre büyük değer katmıştır. Gaziantep yakın coğrafyamızdaki olumsuzluklara ragmen bu tür fuarlarla canlılığını koruyabiliyor. Artık geleneksel pazar anlayışının ilerisine geçmek gerekiyor. Avrupa’da piyasa biraz toparlanabilir. Bu iyi haber. En önemli pazarlarımız olan Irak, Suriye ve Rusya’da bir takım sıkıntılar var. Bu durumda rekabet koşulları yoğun olsa da Asya’yı yeniden keşfetmemiz gerekiyor. Ayakkabıcılar Oda Başkanımız sektörle ilgili önemli bir sorunu masaya yatırdı. Bu sorun için çalışma yapacağız. Ancak sadece bu sorun değil iş aleminin önünü açmak için buradayız. Var olan sorunlar giderilerek Avrupa ile ilişkiler daha da güçlendirilerek sorunları aşacağız. Ortadoğu ve Afrika’nın bir kısmında kontrolümüz dışında bir takım sorunlar var. Biz bu sorunları da aşarız. Sektör önemli bir sektör. Bundan dolayı da bazı tedbirler aldık ve bu tedbirler de sektöre olumlu yansıdı. 20 bine yakın Türkiye’de üretici 250 bine yakın da çalışanın olduğu belirtildi. Esas tedbir bu sektörümüzü özellikle tasarım noktasında Ar-Ge noktasında daha güçlü desteklememizdir. Bunlar kalıcı destektir. Bu nedenle orta ve büyük sektörlü ayakkabı sektörü için çok büyük destekler vereceğiz. Sekörün önünü açmak ve destek vermek istiyoruz. Sorunların istişaresi için her zaman ben buraya geleceğim, sektör temsilcileri Ankara’ya gelecek” dedi.

“AB TÜRKİYE’YE BÜYÜK İLGİ GÖSTERİYOR”

Avrupa Birliği’nin ilk kez Türkiye’ye bu kadar yakın ilgi gösterdiğini anlatan Şimşek, “Ben ilk defa Brüksel’de Türkiye’ye yönelik bu kadar pozitif bir atmosfer gördüm. İnanılmaz bir ilgi, inanılmaz bir alaka vardı. Çünkü, Avrupa artık Türkiye ile güçlü olmak istiyor. Benim edindiğim izlenim bu. Türkiye ile birlikte daha güçlü olacağına inanıyor. Olay sadece Suriyeli göçmen meselesi değil. O, işin bir boyutu. Avrupa hakikaten giderek, küresel ekonomide ağırlığını doğuya kaptıran bir bölge. Avrupa’ya yakın olup da, güçlü dinamizmi olan, geleceği parlak olan nadir ülkelerden bir tanesi, aslında tek ülke Türkiye’dir. Bu nedenle batıyla önümüzdeki dönemde ekonomik anlamdaki entegrasyon daha da gelişecek daha da derinleşecek. Gelecek sene ise vize serbestisiyle birlikte gerçek anlamda, malların ve malları götürenlerin serbest dolaşımı sağlanmış olacaktır” diye konuştu.

“ASYA’YI YENİDEN KEŞFETMELİYİZ”

Batı ile ilgili sıcak ilişkilere rağmen Ortadoğu’da ve Afrika’da ise Türkiye’nin kontrolü dışında yaşanan sorunlar olduğuna da dikkat çeken Şimşek, üretici ve yatırımcılara Asya ve Afrika ülkelerine yönelmeyi önerdi. Başbakan Yardımcısı Şimşek, “Bizim geleneksel pazarların artık ötesine geçmemiz gerekiyor. Bu fuarda sergilenecek ürünler, daha ayakkabı ve benzerdi ürünler anlamında konuşuyorum. Avrupa’da piyasası biraz toparlanabilir. Bizim en büyük pazarlarımızdan bir tanesi Almanya, İtalya ve İngiltere. Avrupa’da bir toparlanma var, bu iyi haber. Ama bizim geleneksel ve en önemli pazarlarımızdan, Irak’ta, Rusya’da, kısmen Suudi Arabistan’da birtakım sıkıntılar var. Bizim bu durumda rekabet koşulları yoğun olsa bile Asya’yı yeniden keşfetmemiz gerekiyor. Tabi ki batıyla ekonomik alandaki entegrasyonu genişleteceğiz. Fakat önümüzdeki dönemde özellikle Hindistan ve Çin gibi Endonezya gibi Uzak doğudaki ülkelere bizim ağırlık vermemiz gerekiyor” ifadelerine yer verdi. Özellikle Asya’da yoğun rekabet nedeniyle Türk üretici ve yatırımcıların bu ülkelere açılma taraftarı olmadığını ifade eden Şimşek, “Çok büyük tüketici kitlesi var. Korkmamak lazım. Pazar büyük, orada rekabet yoğun. Avrupa’ya mal satan firmalarımız, oraya da mal satabilir noktaya geleceğine inanıyorum. Çünkü bu iş bir miktar gelir,işçilik,bir anlamda arge, dizayn ve kaliteli üretim gerektiriyor. Biz bunu başarabiliriz” diye konuştu.

YENİ DESTEKLER YOLDA

Şimşek, iş dünyasının önünü açmak için büyük ve orta ölçekli firmalara yeni desteklerin geleceğini müjdeledi. Rusya ve Irak gibi ülkelerde yaşanan sıkıntılarda iş dünyasının zarar görmemesi için ciddi tedbirlerin de alınmaya başlandığını belirten Şimşek, “Biz iş aleminin önünü açmak için buradayız. Önümüzdeki dönemde, reformları yaparak, iş ortamını iyileştirerek, var olan sıkıntıları gidererek, Avrupa ile ilişkileri daha da güçlendirerek, yakın coğrafyanın sıkıntılarını hep birlikte açacağız. Daha önce küresel kriz sonrasında 7-8 yıllık bir durgunluk süreci yaşandı Avrupa’da. Biz onu Ortadoğu ve Afrika’ya açılarak, aştık. Şimdi Ortadoğu ve Afrika’da kısmen belli noktalarda bizim kontrolümüz dışında olumsuzluklar var. Biz bunu aşarız. Avrupa’nın toparlanıyor olması olumlu. Ama bu yakın pazarların ötesinde, bizim erişebileceğimiz ulaşabileceğimiz pazarlar var. Bunun için gerekli destek mekanizmalarını oluşturup gerekli tedbirleri alacağız. Bu sektör önemli bir sektör. Bundan dolayı önemli tedbirler aldık. Bu tedbirler de olumlu yansıdı. 20 bine yakın eğilimi farklı üretici olduğunu söylediler, Türkiye’de. Ve 250 bine yakın da çalışanımız var. Eminim aldığımız o tedbirlerle daha ileriye gitmiştir. Esas tedbir bu sektörümüzü, özellikle tasarım noktasında, ARGE noktasında, üretim noktasında daha güçlü bir şekilde desteklememizdir. Çünkü o, kalıcı destek olur. O nedenle yakında inşallah özellikle büyük ve orta ölçekli firmalarda, 10 kişiye kadar tasarımcı çalıştıranlara biz çok güçlü destekler getireceğiz. Yani şuanda büyük firmalara, ARGE anlamında verdiğimiz desteği biz tasarım desteğine dönüştürüyoruz. Tasarısı hazır. Eminim en öncelikli müzakere edilecek konulardan bir tanesi budur. Böylece esaslı bir şekilde sektörün önünü açmak, destek vermek istiyoruz. Tabi ki sorunlar olacak. Ben buraya geleceğim, sizler Ankara’ya geleceksiniz. O konuda en ufak bir tereddüt olmasın, her zaman bekliyoruz sizi. Açık ve net olarak söyleyeyim. Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin temellerinin sağlam olduğu, yapacağımız reformlarla bunun daha da pekişeceği ortaya çıkacaktır” diye konuştu. Fuarın Gaziantep’i ayakkabıcılık konusunda artık çok önemli bir üretim ve pazarlama merkezi olduğunun göstergesi olduğunu vurgulayan Şimşek, “Özellikle yakın coğrafyamızdaki sıkıntıları dikkate alırsak çok önemli bir ihracat seferberliği içerisinde olmamız gerekir. Ve Gaziantep tüm olumsuz koşullara rağmen bu dinamizmi ortaya koyabiliyor. Bu türden fuarlarla Pazar çeşitlemesine gidebiliyor. Etiyopya vurgusu o anlamda önemli” dedi.

KONUKOĞLU; İHRACATIMIZ HEP ARTTI

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı  Adil Konukoğlu ise konuşmasında Gaziantep’in konumuna dikkat çekerek; “Gaziantep her konuda liderliğini devam ettiriyor. İstanbul’dan sonra en fazla ayakkabı ihraç eden şehir burası. İlk günden beri yola çıktığımızda Gaziantep’i fuar şehri yapmak için öne çıkarmamız gereken sektörleri ele aldık. O günden beri Gaziantep’te ki ihracatın artışını göz önüne alınca, 2010 yılındaki ihracatımız tam iki buçuk kat artmış. İbrahim Buğur Başkanım az önce dikkat çekti, ek vergilerin getirilmesinden sonra bizim buradaki ihracatımızı da artırıcı etken haline geldi, bu işlemin devam etmesi gerektiğini belirtmek isterim. Önümüz açılırsa dünyanın her yerine ayakkabı gönderebiliriz. Dünya ayakkabı deyince İtalya’yı hatırlıyor ancak biz Gaziantep’ten 750 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Bu bir ilk adımdır, bundan sonraki dönemlerde de rakamların çok daha yükseleceğinden hiç şüphemiz yok. Bizler şehir olarak Gaziantep’e bütün Türkiye’den gelen ayakkabıcılarla birlikte neler katabileceğimizin bilinci içerisindeyiz. Şu anda fuarımızda 270 firma 250 markayla temsil ediliyor. 11 tane Suriye’den, 1 tane Çin’den, 1 tane de Türki Cumhuriyetlerden olmak üzere farklı ülkelerden de gelen firma temsilcilerimiz var. Etiyopya’dan gelen 20 kişik alım heyeti ile birlikte değişik dönemlerde gelen temsilcilerimizle dört günlük toplantılar düzenleniyor. Bundan sonraki aşamada da inşallah GSO olarak Şubat ayının sonuna doğru Etiyopya’ya Gaziantep’ten bir götürüp neler yapabileceğimizi konuşacağız” şeklinde konuştu.

BUĞUR, SORUNLARA DİKKAT ÇEKTİ

Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanı İbrahim Buğur ise; “Bu furların hepsinde demiştik ki uzakdoğudan gelen ayakkabılar kalitesiz ve halkımıza zarar veriyor. Bunun için Ekonomi Bakanımızla çeşitli zamanlarda görüşmelerimiz neticesinde ithalatımıza ek vergi konması hususunda görüştük. Ve oaraya bir vergi koydurduk ve ihtalah ve ihracat içindeki büyük makas ortaya çıktı. Biz bu ek verginin konulmasından sonra ithalat rakamını düşüreceğiz diye bakanımıza söz vermiştik. Türkiye’nin ihracatı 582 milyon dolar olurken ithalatı da 698 milyon dolar olmuştur. 234 milyon doları bu ek vergi sayesinde 110 bin milyon dolara düşürmüş bulunmaktayız. Gaziantep’ten ihraç edilen 108 milyonluk ayakkabı ihraç edilmiştir. İthalat ise 0,70’dir. Ülkemizde ayakkabı ihracatı yapan ikinci şehir Gaziantep’tir. Sayın Bakan, eğer bu konuda çalışamalarımız olmazsa sizleri zaman zaman Ankara’da ve Gaziantep’te rahatsız edeceğiz. Şunu söylemek istiyorum; yalnız ayakkabı sektörü değil, bütün sektörler ,esnafın, sanayicinin, ithalatçının, ihracatçının, kafasındaki sorulardan birtanesi şu; çek senet ödemeyen adamlara ne yapacaksınız? Çekini senedini ödemeyen kişilere tutuklama kararı çıkıyor ama cezaevine girmemek için ödeme yapıyor. Tüm esanafın adına sizden rica ediyorum, kimse senedini ödemiyor bu konuda yeni düzenleme bekliyoruz” dedi.

TANITIMDA SINIRLARI AŞTIK

Akkort Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Akkaya konuşmasında; “Fuarın tanıtımı için sınırılarımızı aşarak, başta Etiyopya olmak üzere Azerbaycan, diğer Türki Cumhuriyetleri, Irak, Kuzey Afrika ve Avrupa üzerine yoğunlaştık ve ziyaretler gerçekleştirdik. Alım heyetleri gelmesi için girişimlerde bulunuduk. Gaziantep Sanayi Odası ile birlikte yapılan çalışmalar sonucunda Etiyopya’dan Pazartesi kentimize gelen Alım Heyeti görüşmelerini sürdürmekte olup, dört gün boyunca ziyaretler ve toplantılar gerçekleştirecekler” ifadelerine yer verdi.

HEDEF 25 BİN ZİYARETÇİ 

19 Aralık’a kadar açık olacak fuarı, Türkiye’nin her noktasından profesyonel ziyaretçilerin yanı sıra, yurt dışından başta Ortadoğu, Afrika ve Türk Cumhuriyetleri ülkelerinden olmak üzere 25 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Fuar, dört gün boyunca 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Ahmet ATMACA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here