27189705105.11.20159126gaziantepgunes

Gaziantep Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaklaşa organize edilen Okul Aile Birliği Başkanları Toplantısı’nda eğitim konusu detaylı bir şekilde ele alındı. Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya ve İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz, bin 36 okulun okul aile birliği başkanları ile bir araya geldi. Eğitim projeleri konusunda yapılan açıklamaların ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.

Zorunlu hizmet kapsamında okul sayısında artışların gerçekleştirileceğini söyleyen Yanmaz, “ Gaziantep’te bin 101 devlet okulumuz,  65 özel öğretim kurumu ile resmi olarak bin 36 kurumda 21 bin 608 öğretmenimiz ile 575 bin öğrencimize eğitim sunuyoruz. 12 bin 800 dersliğimiz var.  Mayıs ayı içinde 632 okulumuzu zorunlu hizmet kapsamına aldık. Amacımız doğu görevini öğretmenlerimizin yapması ve sirkilasyonun olmasıydı. Dezevantajlı okullarımızı da önümüzdeki yıl doğu görevi kapsamına almayı söz veriyoruz” dedi. 

AMAÇ KALİTEYİ ARTTIRMAK

Gaziantep eğitiminde kaliteyi arttırmak için projelerin oluşturulduğunu ve uygulamaya konulduğunu açıklayan Yanmaz, “Eğitimde kaliteyi arttırmak için çok sayıda proje geliştirdik. Ayın yüksek performansı projesini önemsiyoruz. Yıl sonunda sayın valimizin önderliğinde tüm okullarımız 51 kriter üzerinden değerlendirilerek 85 puan alan okullarımız ödüllendirilecek” ifadelerine yer verdi.

EVLER TEK TEK GEZİLECEK

Okula gönderilemeyen öğrenciler için evlerin tek tek gezileceğini ve öğrencilerin hangi şartlarda yaşadığını araştıracaklarını belirten Yanmaz, “Veli bilinçlendirme ev ziyaretlerini önemsiyoruz. Hep okula gelmeyen öğrencilerden, öğrencisini okula göndermeyen velilerden yakınıyoruz. Bu sorunu çözmek için bizler velilerin ayağına gideceğiz. Bu şekilde gönül bağını kurarız diye düşünüyoruz. Koçluk sistemi ile öğretmenlerimizin dönemde bir yılda iki defa olmak üzere öğrencileri ve velilerini evinde ziyaret etmelerini sağlıyoruz. Amacımız öğrencilerimizin hangi şartlarda yaşadığını öğrenmek” açıklamalarında bulundu.

OKUL GÜVENLİKLERİNİ ÖNEMSİYORUZ

Okul önlerinde güvenliklerin sağlanarak eğitime tüm hızıyla devam edildiğini anlatan Yanmaz, “Okul ve çevre güvenliğini emniyet çalışanlarımızla birlikte sağlayarak eğitime artı değer katmaya devam ediyoruz. Öğrencilerimizin okul önlerinde karşılaşacağı en ufak tehlikeye karşı dahi korumayı hedefliyoruz.  Öğrencilerimize özellikle her gün toplamda 20 dakika olmak üzere okuma  programları oluşturduk. Öğrencilerin görmüş olduğu dersten sınava girmeyi teşvik ediyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

“GELİN ETMEYİN OKULA GÖNDERİN”

‘Gelin Etmeyin Okula Gönderin’ projesi ile ilk etapta 25 kız öğrenciyi eğitime kazandırdıklarını vurgulayan Yanmaz, “Cumhurbaşkanımızın şehrimiz gelmesi ile birlikte ‘Gelin Etmeyin Okula Gönderin’ projesini de hayat geçirdik. 25 kızımızı da okula kazandırmış olduk bu sayede. Eğitim çalıştayında okulların birçok sorununu ele aldık. Okullarımız ve öğrencilerimize birçok fırsatı sunmanın kapılarını zorladık.  Okul aile birlikleri eğitim ve öğretimi daha kaliteli kılmak için ihtiyaç duyulan en önemli uygulamalardan biridir. Okul aile birlikleri öğrenci, veli ve öğretmen arasında birer köprüdür. Okul aile birlikleri maddi durumu yerinde olmayan öğrenciler için oluşturulmuş tüzel bir kuruluştur” dedi.

AHMET ATMACA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here