Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, yaptığı açıklamada, “Antepfıstığı üretiminde ve ticaretinde artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Spekülatif ticaret yapan stokçular bu sene kesinlikle zarar edecekler” dedi.

 

GTB’nin, Antepfıstığına tarımsal devlet destek sağlanması amacıyla başlattığı ve Gaziantep’ten birçok paydaş kurum ve kuruluşunda destek vererek oluşumuna katkı sunduğu “Antepfıstığı Ortak Akıl Heyeti” çalışmaları uluslararası haber ajanslarının da dikkatini çekti.

 

Bir şehrin, kendi ismiyle anılan tarımsal ürününün geleceğine yön verebilmek için ortak akılla birlikte hareket etmesini haberleştirmek üzere Gaziantep’e gelen Uluslararası Transterra Media Haber Ajansı ekibi, GTB Başkanı Ahmet Tiryakioğlu’na Antepfıstığının geleceğini sordu.

 

Haber ekibinin sorularını cevaplayan GTB Başkanı Tiryakioğlu, sektörde yaşanan bazı sıkıntılara rağmen Antepfıstığı’nın artık bölgesel bir ürün olmaktan çıkıp, uluslararası bir konuma geldiğini söyledi.

 

Şu anda 200 bin ton üretim kapasitesinin konuşulduğu Antepfıstığında, gerekli destekler sağlanması halinde 5-10 yıl içerisinde 400-500 bin ton bir üretimin gerçekleşeceğini öngördüklerini aktaran Tiryakioğlu, “Bunun için sadece GTB değil şehir olarak ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Şu anda Tarım Bakanımız Sayın Mehdi Eker’in de desteğiyle önümüzdeki günlerde Ankara’da “Antepfıstığı Ortak Akıl heyeti” olarak ikinci toplantımızı gerçekleştireceğiz. Ulusal bir proje üzerinde çalışıyoruz. Antepfıstığı üretiminin yapıldığı 27 ildeki ağaç sayısı, ağaç yaşı ve verimini saptayacak önemli bir envanter hazırlayacağız. Bir nevi fıstığın röntgenini çekeceğiz. Bu projeden çıkacak rapora göre de Antepfıstığının yol haritasını ve geleceğini belirleyeceğiz” ifadelerinde bulundu.

 

Antepfıstığında yeni bir düzenlemenin olacağını ve üreticinin devlet desteği konusundaki beklentileriyle ilgili olarak da Tarım Bakanlığı nezdinde görüşmelerin yapıldığını kaydeden Tiryakioğlu, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü (BÜGEM) koordinesinde yapılacak görüşmelere il, ilçe tarım müdürlükleri, ticaret borsaları, ticaret ve sanayi odaları ile diğer ilgili kurum temsilcilerinin katılmasını beklediklerini söyledi.

 

Antepfıstığında en büyük sorunun üretilen ürünün kayıt altına alınamamasından kaynaklandığını vurgulayan Tiryakioğlu, “Çiftçi kültürel yapısı itibariyle kayıt altına girmek istemiyor. Bunu kayıt altına aldırmanın en kolay yolunu ürüne destekleme verilmesi olarak görüyoruz. Ürüne destek hakkı verildiğinde çiftçi desteklemeyi alabilmek için mutlaka kendi TC Kimlik numarası ile müstahsil makbuzunu düzenleyecektir. Böylece ürün kayıt altına alınacaktır. Dolayısıyla kayıt altına alınan bir üründe spekülasyon yapmak da neredeyse imkansız hale gelecek. Bu uygulamanın aksi durumunda ise kayıt dışı alış ve satışlarda kontrol mekanizması olmadığı için pazar spekülasyonlara açık hale geliyor. Sektörle ilgisi olmayan insanlar ürünün az olduğu dönemlerde ticaretin seyrine kendi isteklerine göre yön veriyorlar. Bu da stokçuluğu ve fiyat artışlarını beraberinde getiriyor” şeklinde konuştu.

 

STOKCULAR ZARAR EDECEK

 

Antepfıstığında son dönemlerde yaşanan aşırı fiyat artışının çiftçiye ve sanayiciye yaramadığını sektörde spekülasyon yapan ilgisiz şahısların bu artıştan nemalandığını kaydeden Tiryakioğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bu durumu engellemenin tek yolu Antepfıstığını kayıt altına almaktan geçiyor. Fiyatın yüksek oluşunun en büyük handikabını eğer çözüm bulamazsak önümüzdeki yıllarda yaşayabiliriz. Büyük gıda üreticisi firmalar bu ürünü rasyonlarından çıkardığı an bir daha rasyonlarına koyamazlar. Dolayısıyla ihracat noktasında da sekteye uğradığımızdan dolayı ürünün yüz bin tonlarla ifade edildiği bir noktada biz bu ürünü satamayacak hale geleceğiz. Tersine bir dönüş olacak ve maalesef bu durum Antepfıstığı üreticisi için bir yıkım olur. GTB olarak bu konu ile ilgili alıcıları mümkün olduğu kadar aydınlatmaya çalışıyoruz. Bu sene spekülasyonun çok olacağını düşünmüyoruz. Bu yıl için üretimde 120-130 bin ton bir rekolte ifade ediliyor. Henüz daha net rakamlar çıkmadı. Bunlar tahmini rekolteler. Ayrıca bu konuda dış etkenlerde çok önemlidir. İran, Amerika ve Suriye’de fıstık rekoltesinin yüksek olduğu bir dönemde Antepfıstığının spekülatif bir hareket görmeyeceğini düşünüyoruz. Stokçular bu yıl kesinlikle zarar edecekler. Spekülasyonlara girenler geçen sene kazandıkları paranın iki katını tekrardan verecekler. Bu işin spekülasyonunu yapan tüccarlar artık Antepfıstığının spekülatif ticaretinden uzak dursunlar.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here