Gaziantep’te psikolojik terapiye ihtiyacı olan kadınlar, dikiş nakış kursuna giderek tedavi oluyor. Doktorların önerisi ile Şahinbey ilçesinde dikiş nakış kursuna giden kadınlar, bu uygulamanın psikolojiye iyi geldiğini söyledi.

Şahinbey Halk Eğitim Merkezi’nde (HEM) açılan dikiş nakış kursu, psikolojik terapi gören kadınların akınına uğruyor. Evde oturdukları için sıkılan ve bu nedenle psikolojileri bozulan kadınlar, doktorların tavsiyesi ile dikiş nakış kursuna gidiyor. Yaş sınırlaması olmayan kursa özellikle 40 yaş üzeri kadınların gelmesi dikkat çekerken, kurslara ilgi gün geçtikçe artıyor.

DOKTORLAR TAVSİYE EDİYOR

İlk olarak psikiyatri polikliniklerine başvuran kadınlar, doktorların tavsiyesi ile dikiş nakış kursuna gelerek bir anlamda tedavi oluyor. Yaklaşık 3 yıldır HEM’e gelen Aynur Kök, “Çok küçük yaşlardan bu yana özel sektörde çalışıyordum. Eşimle birlikte moda evi işletmeciliği yaptım. Orayı kapattıktan sonra kendimi boşlukta hissettim. Boş durmak bana hiç iyi gelmiyor. Bir arkadaş vesilesi ile geldim, buraları tanıdım. Buradan ayrılamıyorum, çok güzel işler yapıyoruz. Dostluklarımız çok güzel, buraya gelmekten dolayı çok memnunum” dedi.

PSİKOLOJİK AÇIDAN İYİ GELİYOR
Kursların psikolojik açıdan kendilerine iyi geliğini söyleyen Aynur Kök, bazı sıkıntıları akıllarına taktıkları için evde oturmak istemediklerini ifade etti. Kök, “Burayı zaten doktorlar bile öneriyor. Sosyal olun ve aktivite edinin diye. Onun için herkese tavsiye ederim, çok güzel ve verimli bir ortam. Hem ruhen hem de bedenen çok iyi geliyor. Evde ister istemez bazı şeyleri düşünüyoruz. Burada onlar unutuluyor. Terapi gibi oluyor. Pazartesi’den Cuma’ya kadar gelmeye gayret gösteriyoruz. Buradaki öğretmenlerimiz de bize çok yardımcı oluyorlar. Hepsine çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here