Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in ev sahipliğinde, bir restoranda düzenlenen kahvaltılı etkinlikte, Gaziantep’te görev yapan çok sayıda din görevlisi katıldı.

Din görevlilerinin önemli bir görevi üstlendiklerin aktaran Şahin, şöyle konuştu: “Biz öyle bir inançtan öyle bir medeniyetten geliyoruz ki ‘bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ diyor. Çin’de de olsan gidin alın diyor. Kaynak aslında bize çok net bir şekilde derman ve çareyi veriyor. Peygamber efendimizin Veda Hutbesi’nin her satırını aslında özümseyerek gereğini yapsak bugün bu gözyaşı, kaos, bu savaş niye var bütün cevabını buluruz.”

Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın “Cami ve Gençlik” teması kapsamında kutlanmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Şahin, çocukları, gençleri geleceğe çok iyi hazırlamak gerektiğini belirtti.

Kaldırım, yol yaparak kişi başına düşen milli geliri artırmada herkese büyük görevler düştüğüne dikkati çeken Şahin, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bunu için bütün dünya gayret ediyorsa, ama bu gayretin yanında en zenginle en yoksul arasındaki makas artıyorsa gözyaşı bitmiyorsa, savaş bitmiyorsa, nefis mücadelesi kazanıyorsa o zaman bir şeyler eksik gidiyor. O zaman hepimizin devlet, toplum ve birey olarak kendimizi hesaba çekmeliyiz” dedi.

Bugün pek çok kişinin toplumsal sorunlar ile şiddetten bahsettiğini aktaran Şahin, sevgi ve barış dini İslam dininin koyduğu ölçülerin yerine getirilmesi halinde bu tarz sorunların ortadan kalkacağını dile getirdi.

Gençlere İslam dininin özünün çok iyi öğretilmesi gerektiğine vurgu yapan Şahin, “Bizden daha iyi bir dünya, ülke ve şehirde yaşayabilmeleri için bu duyguları güçlendirmemiz gerekiyor. Eğer biz bu boşlukları doldurmazsak gençlerimizi başkaları dolduruyor. Bakın kısa zaman önce ülkemiz genelinde yaşadığımız olaylar buna örnek” diye konuştu.

Salondaki din görevlilerine seslenen Şahin, göç alan ve çok sayıda Suriyeli mülteciyi barındıran Gaziantep’te birilerinin kutuplaştırarak, kardeşlik ortamını bozmaya çalıştığını vurgulayarak, bu noktada din görevlilerine çok görev düştüğünü kaydetti.

Programa Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, il müftü yardımcıları, ilçe müftüleri ve çok sayıda din görevlisi hazır bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here