Ankara Buyuksehir Belediyesi'nin tartismalara konu olan dinazor heykellerinin benzerleri artik Gaziantep'te de bulunuyor. Gaziantep'in Sahinbey Belediyesi, Yesilvadi Parki'na 19 adet dinazor maketi monte ettirdi.

6548

Yeşilvadi’yi dinozorlar bastı!

Şahinbey Belediyesi tarafından yaptırılan ve Türkiye’nin en büyük parkı unvanını elinde bulunduran Yeşilvadi’ye 19 dinozor maketinden oluşan tematik park yapıldı.

Türkiye’nin en büyük parkı olma özelliğini taşıyan Yeşilvadi’ye; Masal Kahramanları Parkı, Macera Parkuru, Macera İp Parkuru gibi alanlar inşa ederek her yaştan kişinin parkta keyifli dakikalar geçirmesini amaçlayan Şahinbey Belediyesi, 10.000 metrekare alan üzerine kurduğu Dinozor Parkla tarih öncesi yaratıkları günümüze taşıdı

HAREKETLİ 19 DİNOZOR

Hareketli ve sesli 19 dinozor maketinden oluşan park daha yapımına başlarken büyük ilgi görmüştü. 3’üncü etapta 10.000 metrekare alan üzerine yapımı tamamlanan en yükseği 5.50 metre boyunda 16 metre uzunluğunda olan, en küçüğü ise 1.40 metre boyunda ve 3 metre uzunluğunda olan dinozor maketlerinin 14’ü yerinde sabit dururken 5 tanesi ise üzerine binilerek alan içerisinde dolaşım sağlıyor. Yerinde sabit duran dinozorlar, üzerlerindeki sensörler sayesinde yanına yaklaşılınca ses çıkararak baş ve kuyruklarını hareket ettirebiliyor

TAHMAZOĞLU: “ÇOCUKLARIN NESLİ TÜKENMİŞ OLAN HAYVANLARI GÖRMESİNİ İSTEDİK”

Yeni yetişen neslin dünya üzerindeki yaşamı sonlanan hayvanları görebilmesi ve tanıyabilmesi adına dinozor parkı kurduklarını dile getiren Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Türkiye’nin en büyük parkı olan Yeşilvadi’ye nesli bitmiş olan dinozorların maketlerini getirdik. Yeni yetişen neslimizin bu hayvanları görmesini tanımasını istedik. Bu maketlerimiz sabit değil kafaları, ağızları, kuyrukları, ayakları hareket ediyor. Özellikle çocuklarımızın dikkatini çekecek şekilde tasarlanmış durumda. Bu yönüyle çocuklarımızın gelişimine katkı sağlamak istedik. Bu alana çevreledik, burayı ziyaret etmek isteyen vatandaşlarımız buraya özel olarak girerek ziyaret etmiş olacaklar” diye konuştu.

Yaşayan en büyük etçil dinozorlardan birisi olan T-Rex ve en büyük otçul dinozorlardan birisi olan Diplodocus’un maketlerinin de bulunduğu dinozor parkının yapılan düzenlemelerden sonra ziyarete açılacağı bildirildi.

HABER MERKEZİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here