Doğu ve Güneydoğu halkı ’PKK terör örgütü’ dedi

Araştırma şirketi ORC’nin Doğu ve Güneydoğu’daki 23 ilde 3 bin Kürt vatandaşla yaptığı araştırmada, HDP’yi ve terör örgütü PKK’yı şoka uğratacak sonuçlar çıktı.
 Doğu ve Güneydoğu halkı ’PKK terör örgütü’ dedi

Araştırmaya göre, bölge halkının yüzde 78.9’u öz yönetim istemezken, “PKK terör örgütüdür” diyenlerin oranı yüzde 69. Halkın yüzde 80.4’ü hendek kazılmasına karşı olduğunu dile getirirken, yüzde 80.7’lik bir kesim Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan rahatsızlık duymuyor. Bölgede yaşanan olayların sorumlusu olarak PKK’yı görenlerin oranı ise yüzde 67.3. Yüzde 6.2’lik bir kesim de olaylardan dış güçleri sorumlu tutuyor.

Katılımcılardan yüzde 61’i “HDP Kürtlerin tek temsilcisidir” tezine katılmazken, HDP’nin PKK’nın siyasi uzantısı olduğu görüşünü taşıyan Kürtlerin oranı yüzde 70.8. “Yeni bir anayasaya ihtiyaç var mı?” sorusuna ise yüzde 84.8’lik kesim, “evet” yanıtını veriyor. Kürtlerin yüzde 60’ı da başkanlık sistemi istiyor.

Araştırmanın yapıldığı iller, ‘Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Adıyaman, Siirt, Mardin, Kilis, Şırnak, Ağrı, Ardahan, Bitlis, Bingöl, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli ve Van’ olarak açıklandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here