sarimsak-sezonu-acildi-6158821_o sarimsakİnsan sağlığına faydaları saymakla bitmeyen sarımsağın satış sezonu başladı.

Sarımsak, yüzyıllardan beri hem sofraların vazgeçilmez lezzeti olarak hem de çeşitli hastalıkların şifası olarak tüketiliyor. İçeriğinde manganez, B1, B6, C vitaminleri, kalsiyum, fosfor, bakır bulunan sarımsak; kolesterol, tansiyon, kalp rahatsızlığı ve daha birçok hastalığın şifası için kullanılıyor.

İnsan sağlığına faydalarının yanı sıra yemeklerin lezzetine lezzet katan sarımsağın yeni sezon mahsulleri tezgahlardaki yerini aldı. AnavatanıHindistan olarak bilinen sarımsağın Gaziantep yemek kültüründe önemli bir yeri var.

Gaziantep Kalesi civarında sarımsak satan Mustafa Şahantürk, “Sarımsağın faydaları saymakla bitmez. Tansiyon için sarımsak iyidir. Sarımsak sezonu açıldı. Sarımsağın fiyatları bu sene güzel, uygun. Yeni mahsul sarımsaklar Antep’in köylerinden geliyor. Biz de buradan halka satışını gerçekleştiriyoruz” dedi.

Sarımsağın Gaziantep mutfak kültüründeki önemine değinen sarımsak satıcısı Mustafa Yıldırım ise şunları söyledi:

“Sarımsak, Antep’in hemen hemen bütün yemeklerinde olur. Yemeklerimizin yüzde 60’ında sarımsak vardır. Sarımsak çok şifalıdır. Genelde bazı insanlar ağız kokusu nedeniyle yemiyorlar ama şifalı olduğunu unutmasınlar, bence tüketsinler. Yemekte bence sarımsak olmasa tadı olmaz. Yurt dışında Hindistan, Çin, Pakistan gibi ülkeler aşırı derecede sarımsak tüketirler. Araplar da bol sarımsak tüketir. Sarımsak şifalıdır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here