istanbullu_meyve_ve_sebzesiz_kalmayacak13903969100_h1119423

Son dönemler yöresel ürünler yeniden rağbet görmeye başladı. Tarihi Buğday Hanı’nda yöresel ürünler satan esnaf Osman Değirmenci, “ “ Ürünlerin tamamıyla doğal oluşu bakımından talep her zaman yoğun oluyor. Artık herkes doğal ürün arıyor. İnsanlar tarihi alışveriş merkezlerimize gelip doğal ürünleri alıyor” dedi.

Kurutulmuş sebze almak isteyen ev hanımları için dizimler halinde kurutmalıklar bulunuyor. Kurutmalık ve salçanın bir sektör haline geldiği Gaziantep’te dükkânların önünde renkli görüntüler oluşurken dükkan önünden geçen insanların da dikkatini çekiyor.

“Bu işin bekçisiyiz”

Yöremizin vazgeçilmez ürünlerinin olduğunu belirten Osman değirmenci, “ Yöresel ürünleri tanımayan kişiler de var. Hububata pek heves edilmiyor. Birçok kişi evlerinin yıllık ihtiyaçlarını karşılayacak kadar salçasını, kurutmalıklarını, bulgurunu, simidini bunların yanında sucuk, pestil gibi ürünleri alıp kışın hazırlığı yapılıyor. Bu genellikle her yıl rutin olarak yapılır. Kış mevsimini rahat geçirmek için bu ürünler alınır ve diğer yıla kadar devam eder. Bunların yanında bulgur, mercimek dolmalık kurutmalıklar alınır. Tamamıyla doğal olduğu için her zaman talep yoğun. Evlere alınan kışlıklar yavaş yavaş tükenmeye başladı. Uzun yıllardır bu işi yapıyorum. Artık yavaş yavaş çocuklarıma bırakıyorum ama bu işin bekçisiyiz” şeklinde ifadelerde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here