Bünyesinde 300 türde 7 binden fazla hayvan barındıran Gaziantep Hayvanat Bahçesi, ziyaretçilerin çoğunu oluşturan çocuklara tavşan, lama, koyun ve keçilerle oynayarak, ata binip keyifli vakit geçirme imkanı sunuyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından 2001’de hizmete açılan hayvanat bahçesi, yüz ölçümü ve tür bakımından Türkiye’de ilk, Avrupa’da ikinci, dünyada dördüncü sırada bulunuyor. Yurt içi ve dışından gelen ziyaretçilerden ilgi gören bahçe, kente gelenlerin uğrak mekanları arasında yer alıyor.

Bu yılın 7 ayında 1 milyon 870 bin kişinin gezdiği hayvanat bahçesinin ziyaretçilerinin yüzde 65″in çocuklar oluşturuyor. Midilli atlarına binerek keyifli dakikalar geçiren çocuklar, 5 dönüm arazide kurulu Çocuk Hayvanat Bahçesinde koyun, keçi, lama ve tavşan gibi 100 civarındaki hayvanla bir arada vakit geçiriyor.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Özgül Keretli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 milyon metrekare alanda kurulu bahçenin adeta bir yaşam alanı haline geldiğini söyledi.

Yaz aylarında ziyaretçi yoğunluğu yaşanan hayvanat bahçesinin çocukların da uğrak noktası haline geldiğini ifade eden Keretli, okulların açılmasıyla düzenlenen gezilerle çocuk ziyaretçi sayısının artacağını vurguladı.

Çocukların bahçede daha keyifli vakit geçirmelerini sağlamak için gelen talepleri dikkate aldıklarını belirten Keretli, şöyle konuştu:

“Ziyaretçi yoğunluğumuzun yüzde 65’ini çocuklar oluşturuyor. Hayvanları görünce dokunmak ve onlarla bir arada olmak isteyen çocuklardan çoğunluğu, ‘Hayvanları sevebilir miyiz?’ şeklinde sorular sorunca, Çocuk Hayvanat Bahçesini kurmaya karar verdik. Yaklaşık 5 dönüm arazide 100’e yakın hayvan var. Çocuklar burada koyun, keçi, lama, tavşan gibi hayvanlarla vakit geçiriyor. Yuvalarına girip onları besleme fırsatı buluyorlar. Bu sayede çocuklarımızın hayvan sevgisinin pekişmesini de sağlıyoruz.”

Keretli, ayrıca oluşturulan alanda çocukların eğitmenler gözetiminde ata binme fırsatı yakaladığını da sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here