Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu, Domotex Makine Halısı Fuarı’nın Almanya’daki potansiyeli Gaziantep’e taşıyacağını söyledi.

Gaziantep’in, hem Türkiye’de hem de dünyada makine halısı üretimi ve ihracatında önemli bir merkez haline geldiğini söyleyen Nakıboğlu, “2012-2013 yıllarında yüzde 30’luk bir artış kat ederek dünya halı sektöründe yeni bir rekora imza atan Gaziantep, 2014 yılında da bu büyümesini sürdürmektedir. Gaziantep, 2014 yılı Ocak-Nisan ihracat rakamlarına göre yine Türkiye ortalamasının çok üzerinde ihracatla, ülkemizin gururu olmuştur.” diye konuştu.

Organize Sanayi Bölgesi’nde 250 halı firmasının faaliyette olduğunu vurgulayan Başkan Nakıboğlu, şöyle devam etti: “Makine halı sanayisi gün geçtikçe büyüyor ve gelişiyor. Son teknolojik 1200 makineden oluşan parkurumuzla yıllık 350 milyon metrekareden fazla makine halısı üretmekteyiz. Bütün bu rakamlar Gaziantep makine halısı sanayisini dünyada çok güçlü ve rekabetçi bir yerde olduğunu göstermektedir.”

Halı sektöründe dünyada Moda belirleyici olduklarını ifade eden Nakıboğlu, “Ürettiğimiz halılarla dünya pazarında önemli bir prestije sahip olduk. 180 ülkeye yaptığımız ihracatla gücümüzü hiçbir zaman kaybetmeden tüm dünyayı Gaziantep halısı ile döşeyeceğiz.” şeklinde konuştu. Domotex Makine Halısı Fuarı’nın Gaziantep’te yapılıyor olmasının da yalnız halı sektörü için değil, şehir için de önemli bir kazanım olduğuna dikkat çeken Nakıboğlu, “Bu fuar Almanya’daki potansiyeli Gaziantep’e taşıyacaktır. Domotex’in en önemli özelliği ve artısı ise dünyanın pek çok noktasında irtibat bürolarının olması ve çok sayıda ziyaretçi getirmesidir. Bu anlamda Gaziantep’e sektör ve turizm anlamında büyük katkıları olacağı kanaatindeyim. Şehrimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here