64306380212.5.2016213720gaziantepgunes

E ticaret uygulamasının faydalarına değinildiği panelde konuşan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Yavuz Coşkun, “Dünya artık global bir köy oldu” diyerek teknolojinin değerine dikkat çekti. E ticaretin kurucusu olan Merter Özdemir ve panele ana sponsor olan Turkcell Satış Direktörü Barbaros Özdemir, E ticaretin getirilerinden bahsederek sektörel teşviklerde bulundu.

Bilgiye duyulan ihtiyacın AR-GE’ye verilen destekle ölçülebileceğini vurgulayan Gaziantep Üniversitesi Rektörü. Prof. Dr. Mehmet Yavuz Coşkun, “Gaziantep’te teknoloji adına böyle bir toplantının yapılıyor olması gerçekten bizler için gurur verici. Artık dünya küresel bir köy haline geldi. Son yüz yıl içinde oluşan bilgi birikimi bir kaç yıl içinde kendisini göstererek patlama yapmış durumda. Bilgi kesinlikle bir güçtür. Ancak bilgi işlenebildiği takdirde güç olur. Bilginin üretilirken aynı zamanda ticarileştirilmesi de en büyük amaç olmalıdır. AR-GE’ye ayrılan bütçemiz yüzde 0.6 iken bugün yüzde 1’e ulaştı. Ama teknolojiyi çok aktif kullanan teknoloji ülkelerine baktığımızda bu oran yüzde 4 civarlarında. AR-GE kapsamında bize 200 proje geliyor. Ancak biz bu rakamın artmasını istiyoruz. Bunun için de teknolojiyi aktif kullanmak gerekiyor. ” dedi. 

TEKNOPARK PROJELER İÇİN ÖN AYAK OLDU

Teknopark’ın yapımı ile de projelere daha fazla yer verdiklerini ve özellikle mühendislik fakültesi için proje geliştirme fırsatları sunduklarını anlatan Rektör Coşkun, “Gaziantep Üniversitesi olarak da yapımını gerçekleştirdiğimiz Teknopark ile teknolojiye, AR-GE’ye artı değer kattık. Özellikle mühendislik fakültesi öğrencilerimizin proje geliştirmesi bu projenin ticari hayatta yer bulabilmesi için çok çaba sarf ediyoruz. GAÜN’den mezun olan 400 mühendisimizi yurtdışına göndererek hedeflerini büyültmelerini sağladık” açıklamalarında bulundu.

ÖZDEMİR: “ARAÇ DEĞİŞTİ AMA AMAÇ AYNI”

Bilgiye ulaşmada araçlar değişmiş olsa da amaçların aynı olduğunu ve ister istemez teknolojiyi kullanmak durumunda olduğumuzu vurgulayan E- Ticaret Kurucusu Merter Özdemir, “Bilgiye ulaşmada araçlar değişti ancak amaçlar değişmedi. Eskiden jetonla arama yapıyorduk şimdi kontör ile eskiden ansiklopedi karıştırıyorduk şimdi google’yi. Sonuç olarak hepimiz teknolojiyi hayatımızı kolaylaştıracak şekilde kullanıyoruz. İşimize teknolojiyi teknolojiyi ekleyerek işimizi çok daha hızlı ve çok daha geniş alanlara yayabiliriz. Sektörlerin en iyileri teknolojiyi en iyi kullanandır” ifadelerine yer verdi.

ÖZDEMİR: “TEKNOLOJİ SERMAYEYİ BÜYÜTÜR”

E ticaret dönemine hızlı adapte olmak gerektiğini ve e ticaret hacmini kullanan firmaların ekonomik gücünü çok daha hızlı büyüttüğünü aktaran Turkcell Kurumsal Satış Direktörü Barbaros Özdemir, “Dijitalleşme ve e ticaret aksiyon gerektiriyor. E ticarette çok büyük bir atılım söz konusu. İnsanlar artık ceplerinde sizlerin mağazalarını taşıyor. Teknoloji mağazasını bir an önce kullanmak gerekiyor. Dünya markası olan Harley David son bugünkü bütçeye gelmek için kaç yıllarını harcadı bir de sosyal paylaşım sitesi olarak yeni kurulan ve kurulduğu yıl devasa bütçelere ulaşan siteler nasıl bu bütçeye ulaştı. İşte dijitalin, teknolojinin faydasını burada görüyoruz. E ticaret alanında dijital anlamında yatırımcıların yerlerini alması gerekiyor. İstiyoruz ki dijitalleşelim. İşlerimizi teknoloji ile daha da büyütelim” dedi.

AHMET ATMACA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here