100-yil-ataturk-kultur-parki-en-ozellikli-park-secildi-IHA-20141117AW245294-2-t

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı, International Federation of Parks and Recreation Administration (IFPRA) (Uluslararası Park ve Rekreasyon Yönetim Federasyonu) tarafından dünyanın en özellikle parkı ilan edildi.

‘Uluslararası Park ve Rekreasyon Yönetim Federasyonu’na üye olan Büyükşehir Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı, dünyadaki çalışmaları bu yolla takip ediyor.

Bu çalışmalar doğrultusunda IFPRA, her ay yayınladığı gazetede ‘en iyi yeşil alanınızı anlatın’ başlığı adı altında bir yazı yayınladı. Bu doğrultuda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığına bağlı 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı’nı tüm detaylarıyla anlatan bir poster hazırladı. Kafeleri, restaurantları, çocuk oyun alanları, spor ve fen aktivitelerinin yapıldığı Uzay Parkı’nın içerisindeki planetaryum, bitki dünyasını tüm güzelliğiyle ortaya çıkaran ve tanıtan Botanik Bahçesi, festivallere ev sahipliği yapan Festival Park, masal kahramanlarını çocuklarla buluşturan Masal Park, insanların doyasıya eğlenebildiği Harikalar Diyarı ile tarihi Gaziantep Kalesi ve Ulu Camii gibi önemli yapıları içinde bulunduran 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı ‘gazetenin öne çıkan ve ilgi çeken parkı’ seçildi.

100-yil-ataturk-kultur-parki-en-ozellikli-park-secildi-IHA-20141117AW245294-6-t

Sürdürülebilir ve yaşanabilir kentsel parklar oluşturmak için çalışmalar yapılmasında liderlik yapan IFPRA, dünyada bulunan park örneklerini web sitelerinde paylaşarak yeni bakış açıları oluşturuyor ve yeni fikirlerin üretilmesine yardımcı oluyor. Ayrıca etkili rekreasyon alanları oluştururken dikkat edilmesi gereken kriterler üzerinde duruluyor. IFPRA, toplum sağlığı ve gelişimi için gerekli olan alanların oluşturulmasında çeşitli konferanslar vererek bilgilendirme sağlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here