AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, Suriye’deki iç savaşa ilişkin “Dünya Suriye’de yaşanan olaylara maalesef yeteri kadar yardımda bulunmamıştır. Türkiye bu yaşananlarla ilgili tek başına kalmıştır” dedi.

 

GAP Tarımsal Araştırma Merkezi’nde dün başlayan ve İstanbul, Ankara, Konya, Gaziantep ile Adana’nın da aralarında bulunduğu illerden STK temsilcilerinin katıldığı “Dünyanın Suriye ile imtihanı” çalıştayında, Suriye’de yaşanan olaylarla ilgili bilgi alışverişinde bulunuldu.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Aktay, Suriye’de yaşanan trajediye, Türkiye’nin sessiz kalmadığını ve yaklaşık 1 milyon Suriyeliye kapılarını açtığını söyledi.

 

Bu kadar çok sayıya rağmen bir sıkıntı yaşanmadığını aktaran Aktay, şunları kaydetti:

 

“Dünya Suriye’de yaşanan olaylara maalesef yeteri kadar yardımda bulunmamıştır. Türkiye bu yaşananlarla ilgili tek başına kalmıştır. Türkiye’deki sivil toplum kuruluşları (STK) bu olaylara ciddi tepkiler verdi. Uluslararası güçlerin aksine, Türkiye hiçbir hesap gözetmeksizin bu olayların içinde kalmayı sürdürmüştür. Suriyelilerin yaşamadığı il neredeyse yok gibi. Buralarda STK’lar bu yükü taşıdı. Bir toplumun güçlü olması silahla veya yeraltı kaynaklarıyla değil, toplumun birlik ve beraberlik içinde olmasındandır. Esed bizim daha önce dostumuzdu. Esed’in böyle aptalca şeyler yapacağını düşünmedik ve dostluğumuz sona erdi. STK’lar bu dönemde, güzel bir dayanışma örneği gösterdi. Hepsine teşekkür ediyorum.”

 

Şanlıurfa İnsanı Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem, Suriye ile en uzun sınırı olan Şanlıurfa’da çok sayıda Suriyeli ailenin yaşadığını söyledi.

 

Platform olarak Suriye’de tespit ettikleri 16 bölgeye insani yardım yaptıklarını belirten Gerem, “Yardımlarımızı elimizden geldiği kadar yapmamıza rağmen yeterli olmuyor. Bu nedenle Şanlıurfa’ya çok sayıda göç aldık. Rabbim bize Ensar olma fırsatı verdi. Bizler de inşallah bu imtihanı başarıyla geçiririz. Hepimiz birlik içinde hareket edersek çok daha başarılı oluruz” diye konuştu.

 

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Osman Atalay ise vakıf olarak Türkiye ve Suriye’de yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

Atalay, Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin 5 yıl kalması durumunda vatandaşlığa alınması için çalışma yapılmasını isteyerek, şöyle konuştu:

 

“Türkiye’deki kampların Suriye’de kurulması durumunda maliyet dörtte bire kadar düşüyor. Suriye’de kamplarda yaşayan Suriyelilere yardım yapılması durumunda, göçü de engellemiş oluruz. Türk yetkilileri Suriye’deki kamplarda yaşayan insanlara yardımcı olmalı. Havalar ısınıyor Suriyelilere yönelik çeşitli hastalıklarla ilgili sağlık taraması yapılmalı. Suriye sorunları için Suriye Kriz Masası kurulmalı ve çalışmalarını yapmalı ve bu savaşın 3-5 yıl sürecekmiş gibi hazırlıklar yapılmalı.”

 

Toplantı, STK temsilcilerinin görüş ve temennileriyle devam etti.

 

Çalıştaya AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Emin Önen, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç ile çeşitli kentlerden sivil toplum teşkilatlarının temsilcileri ve partililer katıldı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here