Gaziantep dünyaya  ders veriyor

Gaziantep dünyaya ders veriyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak olan Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi’nin temeli, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından atıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak olan Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi’nin temeli, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından atıldı. Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi’nin temel atma töreninde konuşan Şimşek, Suriye, Irak, Libya ve Yemen’de yaşananlardan ders çıkarılması gerektiğine dikkat çekerek Şimşek, “Çok tarihi bir dönemden geçiyoruz. Biz hakikaten büyük bir milletiz. Bakın bugün bütün dünya kapılarını kapatırken 3,3 milyon Suriyeli muhacire biz kapımızı açmışız. Gaziantep büyük bir fedakarlık içerisinde. Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis, Hatay,  İstanbul bu anlamda dünyaya insanlık dersi vermeye devam ediyor” dedi.

GAZİANTEP SAVUNMASI VE KAHRAMANLIK PANORAMASI MÜZESİ’NİN TEMELİNİ BAŞBAKAN YARDIMCISI MEHMET ŞİMŞEK ATTI

GAZİANTEP DÜNYAYA İNSANLIK DERSİ VERMEYE DEVAM EDİYOR

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak olan Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi’nin temeli, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından atıldı. Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi’nin temel atma töreninde konuşan Şimşek, Suriye, Irak, Libya ve Yemen’de yaşananlardan ders çıkarılması gerektiğine dikkat çekerek “Çok tarihi bir dönemden geçiyoruz. Biz hakikaten büyük bir milletiz. Bakın bugün bütün dünya kapılarını kapatırken 3,3 milyon Suriyeli muhacire biz kapımızı açmışız. Gaziantep büyük bir fedakarlık içerisinde. Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis, Hatay bu anlamda dünyaya insanlık dersi vermeye devam ediyor” dedi.

PANORAMASI MÜZESİ’NİN TEMELİNİ BAŞBAKAN YARDIMCISI ŞİMŞEK ATTI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak olan Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi’nin temeli, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından atıldı. Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi’nin temel atma törenine; Şimşek’in yanı sıra, AK Parti Gaziantep Miletvekilleri Ahmet Uzer ve Nejat Koçer, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

PANORAMASI MÜZESİ’NDE KAHRAMANLARIN MÜCADELE VE HİKAYELERİ YER ALACAK

Dünya’da eşi benzeri olmayacak Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi’nde, milli mücadele döneminde şehrini, milletine, bayrağına olan bağlılığın verdiği güç ve azimle işgal kuvvetlerinden kurtaran kahramanların, verdikleri mücadele ve hikayeler yer alacak. Kurtuluş Savaşı’nın meşalesini yakan Anteplilerin, bu kahramanlığını gelecek nesillere aktarmak amacıyla başlatılan çalışma, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin tarafından ete kemiğe büründürülecek.

100 YIL ÖNCE GİBİ BÜYÜK BİR OYUNUN YENİ SAHNELERİ OYNANIYOR

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak olan Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi’nin temel atma töreninde konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bu coğrafyada 100 yıl öncesinde olduğu gibi büyük bir oyunun yeni sahneleri oynandığını belirterek, “Gaziantep’in, lider şehrimizin sadece bir sanayi üssü, ticaret merkezi olarak değil aynı zamanda tarihine sahip çıkan büyük bir kültür ve turizm merkezi haline getirme noktasında gerçekten çok önemli eserlere imza atıyor. Bugünkü eser çok anlamlı bir eser. Çünkü düşman işgaline karşı bayrak için, vatan için, millet için atalarımız burada destansı bir mücadele vermişler, başarmışlar ve bugünkü güçlü Türkiye’nin inşasında büyük bir rol oynamışlar. Birinci dünya savaşında gerek Gaziantep, gerekse ülkemizin dört bir köşesinde imkansızı başarmışız. Birinci dünya savaşı sonrası verdiğimiz kurtuluş savaşında yokluk içerisinde, imkansızlık içerisinde hakikaten büyük başarılara imza atmışız. Coğrafyamızda 100 yıl öncesinde olduğu gibi büyük bir oyunun yeni sahneleri oynanıyor. O nedenle bu müze anlamlı. Bu müzede kurtuluş mücadelemizdeki kahramanlarımızın öyküleri yansıtılacak. Ama esas olarak bize güçlü bir tarih bilinci verecek. Bu çok önemli. Evet biz geçmişimizle kopuk değiliz. Biz geçmişimizden tabi ki dersler çıkardık. Bugün güçlü Türkiye’yi inşa ediyoruz. Bugün aslında bir seferberlik dönemidir” dedi.

MÜZE İLE GAZİANTEP’İN BİRLİK VE BERABERLİĞİNİ DAHA DA GÜÇLENDİRECEĞİZ

Gaziantep’in birlik ve beraberliğini Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi ile daha da güçlendireceklerini ifade eden Şimşek, “Birinci dünya savaşında, o günün Osmanlı topraklarında birlik, beraberlik değil, fitne ve fesatlık yoluyla büyük imparatorluğun son dönemini yaşattılar. Eğer bir ders çıkartacaksak bugün, birbirimize çok daha güçlü bir şekilde sarılacağız, bir olacağız, beraber olacağız, güçlü olacağız. Çünkü ancak bu şekilde biz yeni oyunların oynandığı bu zor coğrafyada başarılı olabilir. Seferberlik tüm boyutlarıyla ekonomide, sanayide ve savunmada olmalı. Çok şükür bugün Türkiye çok daha güçlü bir ülke. Geçmişle karşılanmayacak kadar her yönüyle temelleri sağlam, büyük ve güçlü bir ülke.Bu müze ile şehitlerimizi, gazilerimizi sadece rahmetle, şükranla anmakla kalmıyoruz biz o kahramanlıkları hikayeleştirip aslında bundan sonraki nesiller için de bir ilham kaynağı olarak sunmuş olacağız. Bu şehrin birlik ve beraberliğini bu eserlerle daha da güçlendireceğiz. Ortak tarih, ortak medeniyet ve gelecek Türkiye vizyonu etrafında çok daha güçlü bir şekilde biz şehrimizi, milletimizi kenetlendirmiş olacağız. İnşallah 27 aralık 2018’de müzemisi açacağız” ifadelerini kullandı.

GAZİANTEP’İ DÖRDÜNCÜ SANAYİ DEVRİMİNE HAZIRLIYORUZ

Gaziantep’i dördüncü sanayi devrimine hep birlikte hazırlayacaklarını belirten Şimşek,  “Gaziantep’in 4. Sanayi devrimine hazırlığını tüm yönetenlerle birlikte hazırlıyoruz. Gaziantep’i n sanayisini daha da güçlendirirsek aslında Türkiye’yi güçlendirmiş oluyoruz.Biz geçmişten ilham alıyoruz. O yokluklar ve imkansızlıklar içerisinde en zoru başaran Gaziantepli kahramanlarımızdan ilham alıyoruz. O nedenle bugün Gaziantep’i Ortadoğu’nun, Avrupa’nın en önemli sanayi ve ticaret üssü, en önemli kültür merkezi haline getirmek için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Dünya’nın önde gelen danışmanlık firmalarıyla Gaziantep’in dijital altyapısının oluşturulmasında büyük bir çaba içerisinde bulunuyor. Bu en az savunma kadar önemli bir alan. Gaziantep sanayisinin dönüşümü için de çabalıyoruz. Gaziantep sanayisi güçlenirse Türkiye’nin sanayisini güçlenmiş olur. Böylece daha çok aş ve iş için imkan yaratmış oluruz.  Türkiye’ye 1974’de ambargo koyanlar aslında Türkiye’nin önünü açmışlar. Bugün bu ayak oyunları kuranlara çok güçlü cevap vereceğiz. Savunma sanayimizde yerlilik oranı yüzde 60’ları açmış durumda. Çok değil 15 yıl öncesine kadar ihtiyaçlarımızın yüzde 75’ini ithal ediyorduk. Aslında Gaziantep sanayisi savunma sanayisine odaklanabilir. Dünya ciddi bir değişimden geçiyor, yapay zeka alanı 4’üncü sanayi devrimi bağlamında ülkemiz için çok kritik etkileri olabilecek bir alan. Onun için eğitimi önceledik, eğitimli Gaziantep’in başaramayacağı hiçbir şey yok. Şehrimiz eğitim alanında da büyük bir hamle içerisinde derslik ve öğretmen sayısı geçmiş yıllara göre 3 kat arttı, bizim önceliğimiz kaliteli beşeri sermaye stokuna sahip olmaktır, eğer buna sahip olursak ne petrole ne de başka şeye ihtiyacımız olur” dedi.

PANORAMA MÜZESİ ANTEP KALESİNİN YANINA ÇOK YAKIŞACAK

Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi’nin temel atma töreninde konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Anteplilerin 96 yıl önce, “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım, hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım, kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım; yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım” diyerek yedi düvele meydan okuduğunu hatırlatarak, 96 yıl önce kefenden yapılan Türk bayrağının dalgalandığı Antep kalesinin yanına Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi’nin çok yakışacağını söyledi. Şahin, “Tanklarıyla tüfekleriyle güçlü ordularıyla gelen düşmanlara karşı aklımızla imanımızla cesaretimizle halkımız çok sağlam durdu. Bu duruş karşısında çok önemli bir zafer elde ettik. Bizim için 25 Aralık, ikinci bir Çanakkale Zaferi, ikinci Plevne Deniz Zaferi, ikinci bir kurtuluş mücadelesidir. Bu yüzden şanlı şerefli günümüzü ayımızı yılımızı gençlere iyi anlatmamız lazım. Tarih bilincini iyi oluşturmamız lazım. Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi gazi şehrimize çok yakışacak diye düşündük. Belediye bünyesinde bir tarih kurulu oluşturduk. Nedir bizi farklı kılan, nedir bizi gazi yapan, nedir bize istiklal madalyası verdirten güç? Bu gücü ortaya çıkartmak için büyük bir çalışma başlattık. Tam bir sivil toplum mantığıyla güzel bir çalışmanın alt yapısı oluşturduk. Panorama Müzesi Fetih 1453 ve Sivas biolab panorama müzesi Türkiye’nin iki önemli müzesidir. Biz büyük bir iddiayla söylüyoruz. Fetih 1543 ofset baskıdır, Anıtkabir’de yapılan yağlı boya sanat eseriyle 11 aylık mücadele büyük bir şekilde geleceğe taşınacak tarih bilinci sanat eseriyle birleşip, 96 yıl önce kefenden yapılan Türk bayrağının dalgalandığı Antep kalesinin yanına yakışacak olan panorama müzesini birlikte başaracağız. Bu çok önemli unutmayacağız unutturmayacağız. O yüzden 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı yarım saat içerisinde on binler demokrasi meydanını doldurdu. Nasıl atalarımız tarih yazdıysa o karanlık geceyi aydınlık sabaha onun torunları eriştirdi.  Vatan için, bayrak için, ezan için bastığımız toprakların ne olduğunu bilerek ‘muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur’ sözünü yeniden ispatladık” ifadelerini kullandı.

GAZİANTEP, TÜRKİYE’NİN 2023 HEDEFİNE EN YAKIN İLDİR

Günümüzde ekonomik savaşların yanı sıra bilgi ve teknolojik savaşların yaşandığına dikat çeken Şahin, tarihte yaşanan kahramanlık destanlarının bilgi ve teknolojiyle yoğurulması gerektiğini bildirdi. Kudüs fatihi Selahaddin Eyyubi’nin “Dostlarınızı üzmeyin, dostlarınızın canını sıkmayın ki düşmanlarınızla baş edesiniz” sözünü anımsatan Başkan Şahin, Gaziantep’in Türkiye’nin 2023 hedefine en yakın il olduğunu belirterek, “İç barışı sağlama zamanı, kendi ortak değerlerimiz için güçlü olma zaman, iri ve diri olma zamanı. Gaziantep modeliyle biz bunu başarıyoruz. Valimle, milletvekillerimizle, sivil toplum kuruluşlarıyla Gaziantep, Türkiye’nin 2023 hedefine en yakın ildir. Güçlü birlik ve beraberliğimizi koruyacağız. Geçmişten aldığımız güçle geleceğe emin adımlarla ilerleyeceğiz” diye konuştu.

PANORAMASI MÜZESİ İLE YENİ BİR SAYFA AÇIYORUZ

Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi’nin temel atma töreninde konuşan Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Antep mücadelesinde 6 bin 317 şehit verildiğini hatırlatarak, “Yüce meclisimiz 8 Şubat 1921 yılında bize verilen gazilik unvanı kadar önemli bir manevi marka yoktur. Gaziantep tarihine Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi ile yeni bir sayfa açıyoruz” dedi.

GAZİANTEP MİLLİ MÜCADELE RUHU PANORAMASI MÜZESİ İLE GELECEĞE TAŞINACAK

Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi’nin temel atma töreninde konuşan AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer ise Gaziantep’in yürüttüğü çalışmalarla geçmişine sahip çıktığını vurgulayarak, Gaziantep milli mücadele ruhunu Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi’yle geleceğe taşıyacağını belirtirken, AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer de, son günlerde ortaya atılan fitne, fesat ve dedikodunun yaygınlaştığı bir dönemde böylesi önemli bir eseri ortaya koymasının anlamlı olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Tarih Kurulu Başkanı Doktor Samet Bayrak ise Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi’ne yönelik çalışmaları anlattı.

Temel atma töreninde gerçekleştirilen konuşmaların ardından Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çiçek tarafından okunan dua ile Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi’nin temeli Şimişek ve protokol tarafından butona basılarak atıldı.

GAZİANTEP SAVUNMASI VE KAHRAMANLIK PANORAMASI MÜZESİ HAKKINDA

Gaziantep Kalesi yakınlarında, yıkılan askeri lojmanların yerine kurulacak olan müze, 12 metre yüksekliğinde, 113 metre uzunluğunda panoramik bir yağlı boya çalışması olacak. Müzede ayrıca diorama kısımlarıyla sosyal donatılardan oluşan bölümler de yer alacak. Gaziantep’in yaşadığı zulmü ve gösterdiği kahramanlığın sergilemesinin yanı sıra sanatsal bir değere sahip olması hedeflenen panoramanın içi, yağlı boya tekniğiyle yapılacak. 12 dönüme kurulacak olan panoramada, 12 metre yüksekliğinde, 113 metre uzunluğunda kademeli geçişlerle bin 133 metrekare maket alanı, 32 metre çapıyla adeta o günleri yaşatacak hatta içinde hissettirecek. Panoramaya giriş, Gaziantep’in Kurtuluş Savaşı’nda da etkili bir rol üstlendiği mağara ve livaslarla sağlanacak olup, panoramaya ulaşana dek, hazırlık bölümü ile görsel ve işitsel anlatım teknikleriyle panorama sahnesine hazırlayacak. MANSUR YALVAÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here