Yıllardır bir araya geldiğimiz arkadaşlar var. Otururuz sohbetler ederiz. Düşünce eksersizleri yaparız. Baya bir aradan sonra, Ramazan ayında iftar vakti bir araya geldik. Çok da güzel oldu. Bu güzelliğin devam etmesi konusu önemliydi, katılımcılar tarafından bir mutabakat sağlandı da. Herkes memnun. O günkü konuğumu İlahiyatçı – Yazar Mustafa Yıldız’dı. Hani Son Mesaj Gerekçeli Kur’an-ı Kerim Meali’nin müellifi. Hocamızı fırsat buldukça bu toplantılarımıza bekliyoruz. İslâhiye’den buraya gelmek zor gibi gözükse de Hocam vazife bilinciyle gelerek bizleri memnun edecektir.

O güzel iftardan sonra her ayın ikinci haftası bir araya gelelim diye sözleştik. Lakin geçen hafta benim özrümden dolayı bir hafta ertelemek durumunda kaldık. Bu hafta o toplantımızı gerçekleştirdik. Katılım beklenenin üzerindeydi hamdolsun.

İstanbul’un güzide entelektüellerinin bir araya geldiği bu toplantıların adını da “Karınca Düşünce Kulubü” koyduk. Karınca Düşünce Kulübü bundan sonra toplantılarına devam edecek. Yarınlarda ülkemize yön verecek fikirler buradan üretilecektir kanaatindeyim. Bu çok uzak görünse de aslında göründüğü kadar çok da uzak değil. Hem de çok yakın.

Karınca Düşünce Kulübü hayırlı olsun. Başarılı çalışmalarının takipçileri vardır. Bunu unutmadan yola devam edilmeli.

Karınca Düşünce Kulübü’nün kıymetli üyelerini tek tek saymaya gerek yok sanırım. Önemli olan karınca kararınca bir araya gelmeye çalışan bu insanların ürettikleri özgün ve gerçekçi fikirlerin hayat bulması.

Karınca Düşünce Kulübü ile ilgili bu günlük bu kadar yeter sanırım.

Hayırlı uğurlu olsun. Kulüp üyeleri unutmamalıdırlar ki; fert fert bu oluşuma sahip çıkmak başarının olmazsa olmaz anahtarıdır.

Peki neden karınca:

Karınca topluluklarında iş bölümü, bireyler arası iletişim ve karmaşık problemlerin çözümünde olağanüstü bir disipline sahiptir.

Karıncalar, termitler ile birlikte tarımı ilk kullanan canlılardır. Yuvalarının belirli alanlarında mantar yetiştirirler mesela.

Karıncalar sosyal bir varlık olduklarından baharda üremek ve yeni yuva kurmak için dışarı çıkar.

Bir karınca kendi ağırlığının 10 katı ağırlığı kaldırabilir.

Karıncalar insanlar gibi ordu kurup kendi kolonilerini kurarlar. Bu koloniler birbirleri ile savaşırlar da.

Yemek bulmak için öncü karınca yollarlar. Bu karıncalar yemek ararken koku molekülleri bırakırlar. Bunun sebebi, yemeklerin bulunduğu rotayı kaybetmek istememeleridir.

Öncü karıncalar yuvaya gidip diğer karıncaları haberdar ederler. Onlar da koku moleküllerini izleyerek yemeği bulurlar.

Dostluk ve ahbaplık örneğini net bir şekilde ortaya koyarlar.

İşte bu yüzden Karınca.

22.09.2011

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here