Yazar Derya Sabuncu, Saçaklı Adil Özberk Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde, “hoşgörü ve farklılıklarımız” konulu bir seminer verdi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Gaziantep’te değerler kapsamında “hoşgörü ve farklılıklarımız” konulu değer projesi ile ilgili Saçaklı Adil Özberk Anadolu imam Hatip Lisesinde seminer verildi. Seminere konuşmacı olarak okul velisi ve köşe yazarımız olan Derya Sabuncu katıldı. Hoşgörünün önemi vurgulandı.

Okul Müdür yardımcısı Kadir Güney, “ il Milli eğitim müdürlüğü kapsamında “hoşgörü ve farklılık” konusunda değerli velimizi davet ettik. İlkini Derya Hanım’la başlattık bunun devamı da olacaktır. Hoşgörü iklimi oluşsun istiyoruz. Mevlana’nın farklılık ve hoşgörüsü oluşsun istiyoruz. Suriyeli aileleri davet ettik. Kompozisyon yarışmalar, tiyatro etkinlikleri düzenlendi. Şuan itibarıyla çalışmalarımız devam ediyor.”dedi.

“İnsanların kusurunu örtmekte hoşgörünün en önemlisidir”

Derya Sabuncu ise konuşmasında, “ Allah her şeyi çeşit çeşit yaratmıştır. Batılılara ilk hoşgörüyü tanıtan Fatih Sultan Mehmet’tir. Allahın yarattıklarına kusur bulamayız. Hoşgörü İslamı tebliğ ediyor. Aile hayatında hoşgörü çok önemlidir. Örneğin kadınlara karşı iyi davranma, çocuklara karşı şefkatli olma gibi… Hoşgörülü davranarak birçok Yahudiyi, Hirastanı İslama davet edilmiştir. Böylelikle islamın daha hızlı yayılmasından dolayı hoşgörü önemli bir nedendir. İnsanların kusurunu örtmekte hoşgörünün en önemlisidir. İnsanlara alay etmeyin, insanların arkasından konuşmayınız, insan kendi nefsini sorgulamalıdır” dedi.

“Güzel ahlakı edepsizden öğreniriz”

Güzel ahlakı edepsizden öğreniriz diyerek konuşmasına devam eden Sabuncu, “ Ona bakıp onun yaptıklarının aksini yaparak güzel ahlak sahibi oluruz. Kendi yaptığımız bir şeyi başkasına yapma diyemeyiz. Nefsimize yenik düşmek insanlığın verdiği bir özelliktir. Sana biri kötülük yaptığında sen iyilikle karşılık var. Hoşgörü sabırdır. Öfkemizi yenip, kendimizi üsten görmemeliyiz. Sen bu dünyada birinin kusur ve ayıbını örtersen Allah da sizin bir kusurunuzu örter. Kibir ve gururdan sakının” şeklinde konuştu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here