Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 979 gün sonra kurucusu ve doğal lideri olduğu AK Parti’ye gelerek üyelik beyannamesini imzaladı ve partiye üye oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti’ye üye olması tüm yurtta olduğu gibi Gaziantep’te büyük bir sevinçle karşılandı. Partililer Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden partiye dönmesi ile ilgili “Efsane geri döndü” dedi.

MİLLETVEKİLLERİ NE DEDİ?

DİLEKLERİME KAVUŞTUM

AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer: “Öncelikle ben de dileklerime kavuştum. Benim siyasete giriş sebebimin en önemli kısmı ise Recep Tayyip Erdoğan ile siyaset yapma isteğimdi. Şimdi yeniden başkanımızla siyaset yolunda birlikte yürüyeceğim için Allah’ a hamd ediyorum. Yeni Türkiye milletimize hayırlı olsun. Referandum sonuçlarından sonra bir tabu yıkıldı. Aslında Türkiye’de geçmişten gelen bir sıkıntı idi. Cumhurbaşkanlığına giden kişinin partisi ile bütün irtibatını kestikten sonra partinin hayatı ile ilgili sorunlar yaşanıyordu. Bizim kurucumuz AK Parti harekatının duayeni ve lideri Recep Tayyip Erdoğan’ ın bugün yeniden AK Partiye dönüşü Türkiye için yeni bir başlangıçtır. 2019 yılına kadar Başbakanımız Binali Yıldırım görevini yapacak. 21 Mayıs’ta yapılacak olan kongrede Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan aday gösterildi.  Yapılacak olan kongremizde yeniden AK Parti Genel Başkanı seçilecek.  2019’un Mart ayında yerel seçimlerimiz var. Bütün bunlar için çok sıkı çalışma dönemi yeniden başlıyor hayırlı uğurlu olsun”  dedi.

DOĞRU BİR ADIM ATILDI

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan: “Doğru bir adım atıldı. Bugüne kadar zaten partisiz Cumhurbaşkanı yoktu. Her Cumhurbaşkanının partisi vardı. Eminönü, Demirel, Özal dahil, hepsinin mensup olduğu bir parti vardı. Siyasi görüşleri vardı ama buna anayasa engeldi. Milletimiz 16 Nisan’da verdiği kararla bu engeli kaldırdı ve gerçekçi bir adım attı. Hak, hakikat yerini buldu. Türk demokrasisi açısından da iyi bir gelişme. Türkiye’de bundan sonra gerek demokrasi gerek hukuk gerekse kalkınma ve yatırım açısından ivme kazandıracak bir sürece giriyoruz. 2019’a kadar uyum yasaları var. Türkiye 3 Kasım 2019’dan sonra gerek parlamenter seçimi gerek başkanlık seçimi aynı gün yapılacak ve bakanlar kurulu da parlamento dışından atanacağı için buna uygun yasalar çıkarılacak. Yasama, yürütme, yargının kuvvetler ayrılığı ilkesi gereği birbirinden tam bir şekilde ayrılması ile ilgili 16 Nisan’daki referandum sonuçlarının da gereği yapılacak. Artık Türkiye’de iki başlılığın, koalisyonların olmadığı, devletin güçlü yönetildiği, halk iradesinin öne çıktığı bir sisteme giriyoruz” dedi.

MİLLETİMİZİN HER BİR FERDİNE TEŞEKKÜR EDİYORUZ

AK Parti Gaziantep Milletvekili Canan Candemir Çelik: “Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun. Referandum sonucundan sonra, milletimizin her bir ferdine teşekkür ediyoruz. Türkiye’nin istikrar sürecine, demokratikleşme sürecine çok büyük katkıda bulundu her bir ferdimiz. Referandum sürecinden sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın partisi ile arasındaki bağın olmaması şartının kalkması üzerine en kısa sürede böyle bir çalışma hayata geçirildi. Hepimiz mutluyuz. Türkiye çok daha güçlü bir şekilde, çok daha istikrarlı bir şekilde yoluna devam edecek. Önümüzü net bir şekilde göreceğiz. Ekonomide de yansımalarını sahada hissediyorsunuz. Hayırlı uğurlu olsun. Cumhurbaşkanımızla partinin bağı hiç kopmamıştı sadece resmi bağı tekrar oluşturduk.”

BUNUN İLK ADIMINI ATMIŞ OLUYORUZ

AK Parti Gaziantep Milletvekili  Abdulkadir Yüksel: “18 Maddelik anayasa oylamasını halkımız yaptı. Halkın iradesi Evet tercihi ile tecelli etti. 18 maddenin 3 tanesi dikkat çekiyor. 1’incisi Cumhurbaşkanının partili olabilmesinin önü açıldı. Yüzde 51.4 oyla partili Cumhurbaşkanının önü açılmış oldu. Bunun yüksek seçim kurulu da kararı kesinleştirince ve bu uygulamaya girmiş oldu. Bu uygulamanın neticesinde de partinin esas sahibi davette bulundu Sayın Cumhurbaşkanımız da partisine dönmüş oldu. Diğer 2 madde de HSYK’nın oluşumuyla alakalı, onun için de mecliste çalışmalar başlatıldı 1 ay içerisinde o da uygulamaya girmiş olacak. Türkiye normalleşiyor. Kendi oluşturduğu sistem yolunda yürümeye başladı. Bu süreç içerisinde uyum yasalarını çıkaracağız. Muhalefetle görüşülerek ve uzlaşılarak uyum yasalarını çıkarıp 2019 seçimlerine hazır bir şekilde girmeyi planlıyoruz. Türkiye, bölgenin güven ve istikrar sembolü bir devlet olacak. Bunun ilk adımını atmış oluyoruz. 979 gün sonra hasret bitmiş oldu. Bir coşku ve heyecan var. Şimdi işimiz halkımızın daha iyi bir hizmet alabilmesi adına elimizden geleni yapacağız. Gaziantep için de Türkiye için de çok iyi olacak” dedi.

AK PARTİ İÇİN ÖNEMLİ BİR GÜNDÜ

AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer: “Hem AK Parti için, hem Türkiye için çok önemli bir gündü. 16 Nisan’daki referandumda kabul edilen partili Cumhurbaşkanı yasası uygulamaya kondu. Bunun gereği olarak da Cumhurbaşkanımız genel merkezimize geldi, üyelik formunu doldurdu ve bir konuşma yaptı. Ayın 21’inde de yapılacak genel kongrede tekrar genel başkanlığa gelecek. Bu Türkiye için yeni bir hadise. Türkiye yeni bir döneme giriyor. İnşallah ülkemize, milletimize, partimize hayırlar getirir. Nasıl ki daha evvel başbakanlar hem genel başkan hem başbakan olarak görev yapıyorsa yeni dönemde de partili cumhurbaşkanımız hem genel başkan hem cumhurbaşkanı olarak görev yapacak. Türkiye’nin yönetiminin hızlanması ve alınan kararların da hızlı bir şekilde uygulamaya geçirilmesi için güzel bir ortam olacak diye düşünüyoruz” dedi.

ÇETİN KARABIYIK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here