Ramazan Çetin Yazdı…

 

 

     Hayatın kolay olmadığını zamanında fark etmek önemlidir. Yaşamdan en iyi şekilde faydalanmak için ve problemler çıktığında cesaretimizi yitirmemek için manevi gücümüzü arttırmamız gerekir.”[1] Gandhi der: “Eğer dua olmasaydı ben çıldırırdım!” İman ışıktır, dua cennettir, din hayattır, yaşamak saadettir. Dua ve iman öyle bir cevherdir ki yüreğimizde hiç şey onun yerini dolduramaz. İnsan dua ile güçlendikçe kendinde kuvvet ve hayat bulacak çok zor görünen nice engel aşılacaktır.

Dale Carnegie anlatıyor: “…İntihar etmek için kendisini ve beş yaşındaki çocuğunu bir odaya kapatıp evdeki gazı açan anne şöyle der: “Birden kulağıma müzik sesi çalındı. Diğer odadaki radyoyu kapatmayı unutmuşum. Fakat önemli değildi, ben yeni bir yolculuğa hazırlanıyordum. Derken radyodan yükselen şarkının sözleri dikkatimi çekti. Şöyle diyordu. “Allah bize ne büyük yardır. Ona dua etmek ne büyük nimettir. Huzursuz oluruz ümidimizi kaybederiz. Gereksiz ızdıraplar çekeriz. Ona dua nimeti ile ulaşmadığımız ona halimizi anlatmadığımız ondan yardım istemediğimiz” şarkıyı dinledikçe hata yaptığımı anladım.

Halimi hiç Allah’a arz etmemiştim. “Ben tek başıma her şeyin üstesinden gelirim.” der gibi. Ondan yardım istememiştim. Yataktan fırladım. Kapıyı pencereleri açtım. Gazı kapattım. Beş yaşındaki güzel ve sağlıklı çocuğum için Allaha şükrettim. “Allah’ım bir daha nankör olmayacağım.”dedim.[2] Bugün her zamankinden, daha çok sağlıklı düşünmeye, huzura sükûnete ihtiyacımız var. Allahım bize esenlik ver, demeliyiz. Bize ruhun gıdasını ancak inanç ve dua sağlayabilir. En güçlü insanlar, inanan insanlardır. Hayata tutunmak, dayanmak direnmek kolay değildir. İnanç ümidin, ümit hayatın ışığıdır. O’na elbette sadece darlıkta sıkıntılarda değil her zaman dua etmelidir. Dua tüm sıkıntılarımızın dermanıdır. Daima O’nun sevgisini rahmetini istemeliyiz. Nice ağrıyan kalbin şifası ondadır, nice daralan ruhun dermanı ondadır. Kalbin ilacı sevgidir, sevginin adı O’dur. Bugün ruhen ve kalben iflas etmiş gibiyiz. Neyi nerde kaybettiğimizi bilmediğimiz gibi nasıl bulacağımızı da bilmiyoruz…

[1] Üzüntüsüz Yaşama sanatı s. 9

[2] Age s.107(Üys)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here