10463975_10152528301793249_6335234338937940317_n

Bugün yaptığımız basın açıklaması metni aşağıdadır. Toplantımıza katılan ve destek veren tüm arkadaşlarımıza ve üyelerimize teşekkür ediyorum.
BASIN AÇIKLAMASI
Değerli Basın Mensupları, Kıymetli Üyelerimiz,
Gaziantep İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı yapılan yeni atama ile değişmiştir. Konuyla ilgili olarak yerel basına yansıyan haberleri sizlerde takip etmişsinizdir. Yeni atama ile ilgili olarak kamuoyuna açıklama yapılması gerektiğini düşündüğümüz için burada toplanmış bulunuyoruz.
Gaziantep, ekonomide, ticarette, sanayide marka şehir olmasına rağmen eğitimde sorunlu ve sıkıntılı bir ilimiz. Bu sorun ve sıkıntıları aşma noktasında hepimize sorumluluklar düşmektedir. Eğitim-Bir-Sen olarak taşın altına elimizi koymaktan hiçbir zamana çekinmedik ve çekinmeyeceğiz. İlimizde eğitimde ciddi çalışmaların yapıldığını biliyoruz ancak daha fazlasının yapılması gerektiğine inanıyoruz. Ekonomideki, ticaretteki vs. başarımızı eğitime de yansıtmalıyız. Bu konu il bürokrasisini, STK’ları, yöre milletvekillerini kısacası herkesi ilgilendirmektedir.
5 ay önce İl Milli Eğitim Müdürü olarak atanan Celalettin Ekinci ile birlikte ilimizde eğitim adına güzel şeyler olacak diye heyecanlandık ve kısa süre içerisinde heyecanımızın boşa çıkmadığını gördük. Bir türlü kurulamayan ekip çalışması nihayet gerçekleşiyor, yeni proje ve adımlar bir bir uygulamaya sokuluyordu. Uzun yıllardan sonra ilk kez şube müdürü atamaları gerçekleşmiş, genç ve dinamik bir kadro göreve başlamıştı. Ardından ehliyet ve liyakatli altı müdür yardımcısı göreve başladı. Gaziantep eğitimi adına umutlandık ve ilerisi için beklentilerimiz daha da arttı.
İl Müdür Yardımcısı olarak atanan Mustafa Durak, aslen Çorum İskilipli. 18 yıldan bu yana Gaziantep’te yaşıyor ve ilimize hizmet ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nda çeşitli kademelerde görev yapmış, eğitim camiasının tanıdığı, sevdiği ve işini güzel yapan bir eğitimci. İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde Şube Müdürü olarak görev yapmış, liyakat ve ehliyet sahibi biri. Göreve başlamasının ardından on ikinci gününde talihsiz bir şekilde görevlendirmesi iptal edilmiştir.
Değerli Basın Mensupları,
MEB tarafından Gaziantep İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı’na görevlendirilen Mustafa Durak’ın görevlendirmesinin iptal edilmesi özellikle Eğitim-Bir-Sen olarak bizleri üzmüştür. Basınımıza da yansıdığı gibi Mustafa Durak’ın görevden alınarak, yerine ADD üyesi olduğu iddia edilen birinin getirilmesinde Gaziantep Milletvekili Sayın Mehmet Sarı’nın tasarrufu ile gerçekleştiği bilgileri konuşulmaktadır. Yapılan bu atama eğitim camiasında büyük bir tepki oluşmasına sebep olmuştur. Mustafa Durak gibi ehliyetli, liyakat sahibi birinin kararnamesinin iptalinde ve yeni yapılan atamada Milletvekili Sayın Mehmet Sarı’nın adının geçmesi sosyal tabanı derinden üzmüştür.
Görevden alınan Mustafa Durak kardeşimizin kırılan ve incinen onurunu tamir etmek için yeniden İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı görevine iade edilmesini Gaziantep’in en büyük STK’sı olan Eğiticiler Birliği Sendikası olarak sayın vekillerimizden ve yetkililerden rica ediyor, emaneti ehline vermelerini bekliyoruz.
Biliyoruz ki “Haddinden fazla şiddet, gayedeki hikmeti yok eder”. Bu kapsamda tüm arkadaşlarımızı buradan sabırlı olmaya davet ediyor, konu ile ilgili olumsuz söz ve davranışlardan uzak durmalarını hassaten rica ediyorum.
Değerli Basın Mensupları,
30 Mart tarihine kadar Başbakan için “diktatör” ve “başçalan” diyenlerin, “gezi” olaylarını destekleyenlerin, başbakan ve ailesine açıkça hakaret edenlerin, o’nun için idam sehpasını hazırlayanların 30 Mart’tan sonra nasıl oluyor da birden bire Başbakan hayranı olduklarını anlayamıyor, insanların makam ve koltuk için nasıl küçüldüklerine şahit oluyoruz. Bu menfaatperestlere referans olan siyasilerin bu davranışlarını kamuoyuna ve tabanlarına nasıl izah edeceklerini ise merak ediyoruz.
Kıymetli Basın Mensupları,
Bizler; bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da haktan yana tavrımızı sürdürecek, yapılan doğruları destekleyecek, yanlışlar karşısında da sesimizi yükseltmeye ve hakkı söylemeye devam edeceğiz.
Saygılarımızla. 25/06/2014
Mithat SEVİN
Eğitim-Bir-Sen Gaziantep Şube Başkanı

1 YORUM

  1. Heyt be kahramanlarım.koçlarım.Demek göreve iadesini rica ediyorsunuz ha!?Siyasilerle her işte böyle ricacı olursan,olacağı budur.Küstürdüğünüz örgütü de arkanızda bulamazsınız.Yeter artık,dürüst olun,şeffaf olun ve artık allah rızası için rant kapısı olmayıon.Biraz emekten,eğitimden,hak ve adaletten bahsedin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here