Deger;-egitimbirsen.org.tr-1785Antep Press olarak yaptığımız haberlerin analizi mahiyetinde okuyucularımızdan gelen yada Gaziantep’i ilgilendiren sosyal konulara parmak basan her türlü yazıyı yayınlamaya gayret ediyoruz. (Geçen hafta “Okuyucu Alaaddin’in lambasına üfledi” başlıklı yazıyı haber analiz bölümünde yayınlamıştık)
Bu hafta da Eğitim Bir-sen’in yaklaşan İl Temsilciliği seçimleriyle alakalı olarak bir okuyucumuzun gönderdiği “kulis“yazısını bilgilerinize sunuyoruz.
Bu yazıda yapılan tespit ve tahlilleri yersiz bulan okuyucularımızdan gelecek yazılara da elbette Antep Press açıktır.

ANTEP PRESS – Gaziantep / Kulis
EĞİTİM BİR-SEN`DE SEÇİMLER NEREYE GİDİYOR ?

 
Eğitimciler Birliği Sendikası, (Eğitim Bir-Sen) Gaziantep Şubesinin Eylül ayının son günleri ve Ekim ayının ilk günlerinde tamamlanan ilçe temsilciliği ve delege seçimleri Gaziantep il temsilcisi ve yönetimi nasıl şekillenecek sorusunu gündeme taşıdı.
Şahinbey İlçesinde kazanan Mustafa DURAK şube başkan adaylarından Mithat SEVİN tarafında yer alırken, Şehitkamil İlçe temsilciliğini kazanan Mustafa SONGUR ise açıktan şube başkan adaylarından Hanifi YILMAZ ’a taraf olmuştur. Taşra İlçe temsilcileri ise taraflarını açıklamaktan imtina etmektedirler. Bu temsilciler kararlarını, adaylar kadar adayların yönetim listelerinin de kendileri için belirleyici olacağını ifade etmektedirler.
Hali hazırda ki şube yönetimi Mithat SEVİN’ i aday olarak göstermiş olup Mithat Bey lehine seçim çalışmalarını gizli bir şekilde yürütme yoluna girmişlerdir.
Nezir GÜL’ün adaylığı konusunda genel bir konsensüs oluştuğu dönemde, onursal başkan olarak ilan edilen Mithat SEVİN’in aday olarak çıkartılması oldukça düşündürücüdür.
Burada akla gelen ilk soru, Zekeriya EFİLOĞLU kendi etkisini devam ettireceği aday olarak Mithat SEVİN bey’i mi seçti sorusudur.
Nitekim Mithat Bey’in aday olacağı yönetim tarafından kasıtlı olarak üyeler içerisinde yayılarak Mithat Bey adaylığa mecbur edilmiştir görüşü de ayrıca dillendirilmektedir.
İlim Yayma Cemiyetinde bir iftar programı sonrasında yapılan toplantıda Nezir Bey’in adaylığı kesinleşmesi beklenirken Mithat Bey’in Şube Başkanlığını düşündüğünü ifade etmesi ile birlikte Nezir Bey adaylıktan çekilmiştir. Hanifi YILMAZ Bey ise sonraları Nezir Bey’i ikna etmek için yaptığı görüşmeler sonuç vermeyince kendi adaylığını açıklamıştır.
Sendikanın asli mecrasında Kurumsal bir çizgide olması gerektiğini düşünenler ile şahsi ikbal peşinde olanların iktidar savaşına dönüşmesi muhtemel bu seçimde dengeler göründüğünden daha karmaşık olabilmektedir.
Mithat SEVİN kendi adaylığına rağmen başka bir adayın çıkamayacağı düşüncesi içindeyken Hanifi YILMAZ’ ın adaylığı ile bir miktar dumura uğramıştır.
Özellikle merkez İlçelerdeki temsilcilik seçim sonuçları Mithat bey’in derleyicilik ve toplayıcılık özelliğini kaybetmesine bir karine olmuştur.
Bir toplantıda Hanifi YILMAZ Bey Mithat Bey’in kendi seçim bölgesinde delege seçilmesi noktasında yardımcı olalım önerisine rağmen Mithat SEVİN’ in ekibi Hanifi Bey’in kendi seçim bölgesinde delege olarak seçilmemesi için ellerinden gelen her şeyi yapmış olup amaçlarına da ulaşmışlardır. Bu iddia’da dikkate değer iddialar arasındadır.
Şube’nin toplam 150 delegesi var.
Bunun 12 tanesi doğal delegedir (7’si Yönetim, 5’i Denetleme Kurul Üyeleri) 8 tanesi Üniversitede 12+8=20 delege Mithat Bey’in yanında olduğundan dolayı kendisini avantajlı kılıyor. Geriye kalan 130 delege’nin en az yarısı Hanifi YILMAZ’ ın yanında görünüyor.
Emeği geçen eski bir grup üye ise ikisinin ya birleşmesini (birinin Eğitim Bir-Sen şube başkanı diğerinin ise Memur-Sen İlçe temsilcisi olmasını istiyor.) Ya da ikisinin de çekilerek başka bir adayın belirlenmesini dillendiriyorlar. Böyle bir adayın bulunma olasılığının çok güç olduğu da aşikardır.
Mithat bey’in siyasiler ile sendika genel merkezince sahiplenilmemesi Mithat Bey’i öç almaya doğru yönlendirmiş olup adaylığında etkili olmuştur görüşü de hakimdir.
Bundan önceki olağanüstü kongre’de Nezir GÜL’e rağmen Zekeriya EFİLOĞLU’ na örtülü destek çıkan Mithat SEVİN’dir. Nezir Bey’in bunu bilmesine rağmen aday olmaması Hanifi YILMAZ Bey’e tarafsız olacağını ifade etmesi oldukça manidardır.
Hanifi Bey’in adaylığını canı gönülden desteklediğini ifade eden Anadolu Gençlik ve ÖĞDER’in yönetici ve üyelerinin arazide olmaması da Hanifi bey için zor bir durumdur. Hanifi Bey’in yanında olanlar ve canla başla çalışanlar eski başkan Zabit Kekeç ve ekibi.
Hanifi Bey adaylığını Zabit KEKEÇ’le istişare etmeden açıklamasına rağmen Zabit KEKEÇ ve ekibi hiç kayıtsız şart koşmadan İlçe Temsilciliği ve Delege seçiminde Hanifi YILMAZ’a destek olmuşlardır.
Mithat SEVİN avantajlı görünmesine rağmen 27 Kasım 2010 tarihinde yapılacak Şube Kongresinde Hanifi YILMAZ Bey’in ekibi sağlam tutarsa şansı olabilir görüşü yaygın olan görüştür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here