Resim_1316427506Eğitim Bir Sen Gaziantep Şubesi eğitimdeki geri kalış nedenleri ve çözüm yollarına ilişkin bir rapor hazırladı.

ANTEP PRESS – Gaziantep

20011 -2012 ÖĞRETİM YILI

GAZİANTEP`İN EĞİTİM ÖĞRETİMDE

GERİ KALMIŞLIĞININ GENEL NEDENLERİ VE ÇÖZÜM YOLLARI

2011/2012 eğitim-öğretim yılı yine sorunlar ve sıkıntılarla başlamıştır. Bilindiği gibi Gaziantep’te eğitim, özellikle SBS ve LGS sıralamalarında sürekli son sıralarda yer alarak gündem olmuştur. Büyük bir sorun haline gelen bu konuda herkes bir şeyler söylemekte, kendi çapında bir şeyler yapmaya çalışmaktadır. Söylenen ve yapılanlar da bir türlü sorunu çözme noktasında isteneni vermemiş, sorunlar daha da birikmiş, adeta kördüğüm halini almıştır.

Gaziantep’in eğitimdeki sorunlarının başında derslik yetersizliği, öğretmen açığı, okul arsası yetersizliği, öğrenci artışına paralel derslik artışının yetersiz kaldığı göz ardı edilmiş, sorunları çözme noktasında gerçek bir teşhis konulmamış, tedavi yoluna gidilmemiştir. Sorunlar için sürekli öğretmen ve okul idarecileri sorumlu tutulmuş, başarısızlığın temel nedeni olarak onlar görülmüştür. Her gelen idareci toplantılarda hamasi nutuklar atmış, tehditler savurmuş, günü kurtarmak adına oyalanıp durmuştur. Kimse çıkıp da “Kral çıplak” dememiş, diyememiştir. Yağ, un, şeker var da biz mi helva yapmayı bilmiyoruz? Eğer helva isteniyorsa malzemelerin de eksiksiz olması gerekmez mi?
Evet! Gaziantep eğitiminde bir sorun var. Sorunu herkes biliyor ama çözümü başka şeylerde arıyoruz gibi geliyor. Biz, bilinen bazı sorunları dile getirerek esas konulara geçelim.
Öncelikle Gaziantep’in başındaki en büyük sorunlardan biri, eğitimden anlamayan ve sorunları çözüm noktasında yetersiz kalan eski Vali ile çalışma şansızlığıdır. Sayın Valimize Gaziantep’in derslik yetersizliği, öğretmen açığı gündeme getirildiğinde, sayın MEB Müsteşarının da hazır bulunduğu bir toplantıda ilimizin derslik açığı ve öğretmen ihtiyacı dile getirildiğinde, “Gaziantep’in öğretmen açığı yok, boş geçen dersimiz yok, derslik açığımız da yok. Gerekirse üçlü eğitim yaparız.” Gibi akıllara zarar veren açıklaması gerçekten de talihsizlikti. Okul açılış ve karne törenleri dışında okullarımızı ziyaret etmediği, başarıların ödüllendirilmesi tekliflerine ise “asli görevleridir” diyerek reddettiği, “marifet”e hiç “iltifat” etmediği özellikle tüm eğitim camiasının bildiği bir şeydir. Sonunda kendisi de Gaziantep’teki başarılı(!) çalışmalarından dolayı merkez valiliğine alınarak ödüllendirilmiştir.
Gaziantep’e özellikle mezarı Gaziantep’te olacak müdür gerekir. Her gelen “Benim mezarım Gaziantep’te olmayacak, başarılı olamaz isem çeker giderim” söylemleri ile görev yapmıştır. Bu da işin bir türlü sahiplenilmemesi, emanetçi gözüyle bakılması sonucunu getirmiş, asıl meselelere girmek yerine sorunun etrafında dolaşılarak zaman kaybına yol açmıştır.
Sorunlar çözülmeyip katmerleşerek artmıştır. Sorunlara kesin çözüm yerine pansuman tedbirlere başvurulmuştur. Eğitim ve öğretimdeki başarısızlığın faturası öğretmen ve okul müdürlerine kesilmiş, 50 ilköğretim okulu müdürü ve 40 ortaöğretim okulu müdürü hakkında akademik başarıyı sağlayamadığı gerekçesi ile disiplin soruşturması başlatılmış, eli çantalı müfettişler okulları gezerek sorumlu aramaya başlanmıştır. Sorumlular bulunup cezalar kesilecek, kelleler kopartılıp, Gaziantep’in eğitim ve öğretimdeki başarısı arttırılacaktır(!).
2011/2012 eğitim öğretim yılı başlarken sorunların halen çözülmediği görülmektedir. Temmuz- Ağustos aylarında inşaatı bitmesi gereken 8 İlköğretim Okulu, 3 tane Anadolu Lisesi inşaatları bitirilmediğinden bu okullarda okuyacak öğrenciler birkaç km uzaklıktaki okullara kendi imkanlarıyla gitmek zorunda kalacak, inşaatı biten okullar da sıra ve donatım malzemesi olmadığından öğrenciler ders göremeyecektir.
Yeni açılan okullara öğretmen atamaları 16 Eylül akşamında yapılabilmiş, öğretmenlerin göreve başlamaları ise en erken bir hafta içinde olacak, öğrenciler öğretmensiz kalacaktır.
Genel Liselerde öğrenci kaydı izdihamı yaşanmış, derslik başına düşen öğrenci sayısı 60-70”e ulaşmıştır. Daha kaydı yapılamayan bir çok öğrencinin bulunduğu bizlere intikal etmiştir.
Rotasyona tabi kurum müdürleri, müdür başyardımcıları ve müdür yardımcıları atamaları henüz yapılmamış, okulların açılacağı ilk haftada onlarca yönetici kurum değiştirecek, böylece kurumlarda idari boşluk oluşmasına yol açılmıştır. Bütün bu olumsuzluklar öngörüsüzlüğün, plansız ve programsız çalışmanın bir neticesidir.
Gaziantep’e yeni atanan Sayın valimiz bizim için yeni bir umut olmuştur. Kendisini, geldiği yerdeki çalışmalarından, eğitime bakış açısından, eğitim için yaptıklarından haberdarız. Kendisinden Gaziantep için, özellikle de eğitim açısından büyük beklentiler içerisinde olduğumuzu belirtmek istiyoruz.
Aşağıda sunulan rapor, Gaziantep’in eğitimdeki başarısızlığının sırrını çözmede az çok katkısı olacak kanaatindeyiz.
Burada ister deve kuşu gibi kafamızı kuma gömüp gerçek sorunları görmemezlikten gelebilir, isterseniz sorunları çözmede ben de varım diyerek yeni bir adım atabiliriz.
Yeni eğitim öğretim yılının hayırlı ve başarılı olması dileğiyle…
Mithat SEVİN
EĞİTİM BİR SEN
Gaziantep Şube Başkanı

 

Anteppress

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here