ogrenciler-yariyil-tatilini-ekolojik-binada-degerlendiriyor

Okulların yarıyıl tatiline girmesini fırsat bilen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yarı yıl tatilinde “Ekolojik Bina” kapılarını öğrencilere açtı.

Ekolojik Bina’da “Ekoloji Kış Okulu” adı altında gerçekleşen etkinlikler 2 hafta boyunca devam edecek. Programda sömestr okulu için iki farklı okulun öğrencilerine yer veriliyor. Her okul 5’er gün eğlenceli aktivitelerle sömestr tatillerini değerlendiriyor. Çocuklara doğayı sevdirmek, geri dönüşümün önemini anlatmak ve ekolojik yaşam sağlamayı hedefleyen proje kapsamında, teraryum yapımı, kuş evi, rüzgar gülü, güneş böceği gibi konularda eğitim veriliyor.

Etkinliklerde süt kutularını atmayıp, kuşlar için ev yapımını öğrenen öğrenciler, aynı zamanda süt kutusunu yem kabı olarakta kullanıyor. Mini bir ekosistemin ne olduğunu anlayabilmek için teraryumlarını gerçekleştiriyorlar.

Karbon ayak izinin ne olduğunu öğrenip kendi karbon ayak izlerinin ne kadar büyük olduğunu öğrenen öğnenciler, bir ekosistemin vazgeçilmesi hayvanlar ve onların en önemlilerinden böcekleri de öğreniyorlar. Onlara yakından bakarak küçük sırlarını öğrenecekler.

Öğrenciler ayrıca; yenilenebilir enerji çeşitlerini öğreniyor, rüzgar gülü ve rüzgar vinci yapıyorlar. Sebze ve meyvelerden enerji üretiyor, alternatif enerji kaynaklarını öğreniyorlar. Kendi doğal sabunlarını yaparak ekolojik yaşama destek oluyor, perma kültür nedir öğreniyorlar.

Bu arada; yetkililer etkinlikten toplamda 60 öğrencinin faydalandığını belirttiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here