ogretmen23

Gaziantep Eğitim-Sen Başkanı Ali Ersönmez, eğitimde yaşanan şiddet olaylarının sebebinin eğitimin ve eğitimcilerin itibarsızlaştırılmasından kaynaklandığını söyledi.

SÜREKLİ UYARDIK

Geçtiğimiz günlerde eğitimde yaşanan şiddet olayları öncesinde sistemin yanlış olduğunu ve bu yanlışın büyük eğitim facialarına sebep olacağı yönünde uyarılarda bulunulduğunu aktaran Gaziantep Eğitim- Sen Başkanı Ali Ersönmez, “ Şiddet olayları sadece Gaziantep’in değil tüm Türkiye’nin kanayan yarasıdır. Yakın zamanda da bu durumlara şehrimizde şahit olduk. Bizler sendika olarak sürekli mücadele ettik. Eğitim, sadece sınavdan ve test uygulamasından ibaret olmamalı. İsmet Paşa Lisesi’nde ve Barbaros İlköğretim Okulu’nda yaşanan olaylar da bu konudaki haklılığımıza dikkat çekti. Eğitimde herşeyden önce sevgi ve saygı öğretilmeli. Eğitimciler ya da eğitmenler itibarsızlaştırılmamalı”dedi.

EĞİTİMCİLER İTİBARSIZLAŞTIRILIYOR

Sistemin, eğitim kurumlarını ve eğitimcileri itibarsızlaştırarak öğrenciler ve veliler gözünde değerlerinin kaybettirildiğini aktaran Ersönmez, “Türkiye’de sürekli eğitimcilere siz çalışmıyorsunuz, gerekli eğitimi vermiyorsunuz gibi atıflarda bulunuluyor. Bu atıflar gerek öğrenciler gözünde gerekse veliler gözünde bizlere değer kaybettiriyor. Öğretmene güven ortamı bırakılmıyor. Türkiye’nin gelişmesinde eğitim en büyük faktördür. Bu sistem, gelişmenin en büyük ayağı olan eğitime bir darbedir. Bu sistem devam ettikçe eğitime ve eğitimcilere güven ortamı tamamen kaybolacak ve şiddet olaylarıda hızla artacaktır” ifadelerine yer verdi.

STAJYER ÖĞRETMEN UYGULAMASI YANLIŞ

Uygulamaya geçen ve stajyer öğretmenlerin stajyerlik statüsünü kaldırmayı içeren eğitim paketi hakkında değerlendirmelerde bulunan Ersönmez, “ Öğretmen olan arkadaşlarımız hayatları boyunca sınava tabi tutuluyor. Ta ki SBS ile başlayan LYS, YGS ve KPSS ile devam serüven, stajyerlik sürecinin kaldırılması için sınava girmekle devam ediyor. Bu sınavlar yetmiyormuş gibi şimdi de stajyer öğretmenlere mülhakat uygulaması getiriliyor. Mülhakat uygulaması kesinlikle objektif bir uygulama değildir. Bu noktada stajyer öğretmenler, bağlı bulunduğu sendikalara göre değerlendirilecektir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here