Hiç kuşku yok ki üzerinde en çok durulan,  yapboz oyunları oynanan, derin mühendislerin en çok mesai harcadığı kurum milli eğitimdir.

Bu kurum adeta felsefesini; gönüllülük değil zorunluluk, eğitmek değil eğmek, ilim adamı değil devlete kurşun asker yetiştirmek üzerine kurmuştur.  Birçok bakan ve bürokrat değişmiştir ama bu temel doktrin hiç değişmemiştir.

Peki değişmesi gerekiyor mu?

Kesinlikle evet.

Bu sonuca Türkiye’ nin eğitim, bilim, teknoloji gibi verilerinden ve yitik nesillerden rahatlıkla ulaşabiliriz.  

Umarım Milli Eğitim’ in yeni bakanı mevcut statükoyu korumak yerine çok cesur ve radikal kararlar alır. Toplumu dönüştürecek en önemli kurumun başında olduğunun ehemmiyeti farkeder ve gelecek nesilleri mahvedecek yanlışlar yapmaz.  

Son dönemlerde kamuoyuna, öğretmen için “devletten karşılığını alan ve görevini yaptığı için minnet edilmemesi gereken bir memur” hissi verildi. Bu durum toplumda, öğrenci ve velide öğretmene karşı çok ciddi bir imaj kaybına sebep oldu.

 Hâlbuki öğretmeni, toplumu eğiten ve saygınlığı en yüksek olan,  çocuklara ve topluma harcadıkları emekle geleceği hazırlayan eli öpülesi insanlar olduğu, herkesin velinimet gözüyle bakması gerektiği hissi verilmeliydi.

Öğretmene ise; mesleklerinin çok kutsal olduğu, yaptıklarının peygamber mesleği olduğu, en çok vicdanlarına karşı sorumlu oldukları bilinci verilmeliydi.

Burada bir parantezi de öğretmen camiasına açmak lazım. Öğretmen, ücret, özlük hakları  gibi isteklerden ziyade, irşatla ilgili konularla gündeme oturmalı. Adamakıllı muallim ve mürşit kimliklerinin ve ağırlıklarının farkına varmalı.

Sonuç olarak kimsenin aklından çıkarmaması gereken çok önemli bir konu bu. Her meslek önemli elbette ama eğitim  hepsinden daha önemli.

Çünkü doktor hata yapsa masasındaki hastayı kaybeder, banka memuru hata yapsa kasasındaki parayı kaybeder, mühendis hata  yapsa binayı kaybeder ama öğretmen hata yapsa nesilleri kaybeder,toplumu ve geleceği kaybeder. Telafisi mümkün olmayan sonuçlar ortaya çıkar.

Bu yüzden hem bu mesleği icra eden öğretmenin hem de bu meslekte tasarruf sahibi her bir bireyin bu önemi fark etmesi ve buna uygun hareket etmesi gerekiyor.

 

 

07.03.2013

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here